Anahtar Kelimeler:

Balaban?da üretilip Japonya?ya satılacak

Balaban?da üretilip Japonya?ya satılacak

Japonya`nın Türkiye Büyükelçiliğinden uzmanlar Darende Kaymakamlığı ve Balaban Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen bir proje kapsamında yapımı tamamlanan "Balaban Kadın Eğitim ve Kültür Evi"nde incelemelerde bulundu. Kursta üretilen ürünlerden beğenilenlerin sipariş üzerine Balaban`da üretilip, Japonya`da satışa sunulacağı öğrenildi.

Tesisin açılışı öncesinde finansman desteğinde bulundukları merkezi ziyaret eden büyükelçilik uzmanları yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş yürütülen çalışmalar hakkında uzmanları bilgilendirerek, 130 bin dolara malolan merkeze Japonya Büyükelçiliğinin 98 bin dolar katkıda bulunduğunu belirtti.

Japonya`ya ürün satılacak

Kuş burada yaptığı konuşmada; "Öteden beri var olan Türk Japon dostluğu bu tür projelerle daha da pekişmiştir. Kadınlarımız bu merkez sayesinde kendilerini daha fazla geliştirmeye başlamıştır. Burada el sanatları başta olmak üzere farklı alanlarda eğitim çalışmaları ile güzel ürünler tasarlanmaktadır. Sağlanan maddi desteğin yanı sıra burada üretilen el sanatlarından beğenilenlerin sipariş edilerek Japonya`da satılacak olması projemize ayrı bir değer katmaktadır." dedi.

Balaban Belediye Başkanı Mehmet Kılıçer de Japon hükümetine Darende`ye böyle bir eser kazandırdığından dolayı teşekkür etti.

Heyetin incelemelerinin ardından önümüzdeki günlerde merkezin resmi açılış töreninin yapılacağı öğrenildi.