Anahtar Kelimeler:

2 bin 500 çocuk felce karşı aşılandı

2 bin 500 çocuk felce karşı aşılandı

Sağlık Bakanlığınca 23-29 Aralık tarihleri arasında uygulanan çocuk felci aşı kampanyası dahilinde Malatya?nın da arasında bulunduğu 11 ili kapsayan çalışma ile Darende?de tespit edilen 2 bin 500 civarında çocuk için ekipler, kapı kapı gezerek aşılama yaptı.

Uygulamaya katılan Darende Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Serdar Deveci, 0-59 aylık tüm çocuklara uygulanan aşı hakkında anne babalara bilgi verdi. Deveci; ?Ülke genelinde aralarında Malatya?nın da yeraldığı 11 ili kapsayan uygulama dahilinde bütün 0-59 aylık çocuklara yönelik çocuk felci aşısı yapılıyor. Ulusal aşı günleri kapsamında başlayan aşılama kampanyasının ikinci turu Şubat ayında gerçekleştirilecek.? dedi.

15 görevli kapı kapı gezdi

Aşı takvimine ek olarak 15 görevlinin ilçe genelinde kapı kapı dolaşarak uygulamayı sürdürdüğüne dikkat çeken Deveci, çocuk felcinin bazı çocuklarda kalıcı felce yol açabildiğine, hastalık etkeni virüsün su ve besinlerle ağız yoluyla alınabildiğine işaret ederek, hastalıktan korunmada en etkili yöntemin aşılanmak olduğunu vurguladı.

Deveci; ?Bir zamanlar tüm dünyada görülebilen çocuk felci, hastalığının bütün dünyadan yok edilmesi için başlatılan yoğun aşılama kampanyaları sonucunda ciddi bir şekilde azalmış ancak günümüzde hala görülebilmektedir.? diye konuştu.

Bulaşıcı bir virüs

Aşı kampanyasının önemine vurgu yaparak anne ve babaların konuya duyarlılıkla yaklaşmasını beklediklerini ifade eden Deveci, çocuk felci virüsünün sadece insanlarda bulunduğunu kişiden kişiye, bu virüsü taşıyan kişiler aracılığıyla bulaşabildiği bilgisini verdi.

Deveci, Malatya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü?nün kontrol ve organizesi, Darende Kaymakamlığının katkıları ile başlatılan çalışmanın bir haftada tamamlandığını ve aşılamanın tehlikeli virüsün önüne geçmede etkili olacağını belirtti.

Ailenin rızası soruluyor

Çocukların gelecekte sağlıklı olarak büyüyüp, güzel bir nesil yetiştirilmesi için mutlaka bu kampanyaya katılması gerektiğini sözlerine ekleyen Deveci, aşılamanın ailenin rızası ile yapıldığını vurgulayarak katılanlara teşekkür etti.

Ev ziyaretleri ile ailesinde uygulama kapsamında çocuğu bulunanların gerekli bilgileri kaydedilirken, aşı olanlara balon ve çeşitli oyuncaklar da hediye edildi.