Anahtar Kelimeler:

Darende´deki 2 bin 500 çocuk aşılanacak

Darende`deki 2 bin 500 çocuk aşılanacak

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, "Felç virüsü, hasta kişiyle aynı evde kalan çocuklara yayılma oranı yüzde 100, erişkinlere bulaşma oranı yüzde 90`ın üzerindedir" dedi.

23-29 Aralık 2013 Çocuk Felci Destek Aşılama Programı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada aşılamanın önemine değinen İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, "Çocuk Felci Poliomyelit virüsünün meydana getirdiği ve felçle (paralitik poliomyelit) zaman zaman da ölüm ile sonuçlanabilen bir hastalıktır. Bir zamanlar tüm dünyada görülebilen çocuk felci, bu hastalığın dünyadan yok edilmesi için başlatılan yoğun aşılama kampanyaları sonucunda ciddi bir şekilde azalmış günümüzde hala görülmektedir.

Polio Eradikasyon Programı kapsamında ülkemizde 1989 yılından itibaren yürütülen çalışmalar başarıya ulaşmış ve 1998 yılındaki son vakadan bu yana yeni vaka tespit edilmemiştir. Ülkemiz içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesindeki 51 ülke ile birlikte 2002`de poliodan arındırılmış bölge olarak sertifikalandırılmıştır. Ancak dünyada halen poliovirüs dolaşımının devam ettiği bölgeler mevcuttur. Bu durum, vahşi poliovirüs dünyadan tamamen yok edilene kadar aşılama çalışmalarının devam etmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır" açıklamasını yaptı.

Şener, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Çocuk felci virüsü sadece insanlarda bulunur ve kişiden kişiye, bu virüsü taşıyan kişilerin dışkıları ile kirlenmiş yiyecekler ve su yolu ile ve daha nadiren solunum yolu ile bulaşmaktadır. Ilıman iklimlerde polio virüs enfeksiyonu yaz aylarında artar. Poliovirüsü çok büyük bir hızla yayılan bir virüstür. Hasta kişiyle aynı evde kalan çocuklara yayılma oranı yüzde 100, erişkinlere bulaşma oranı yüzde 90`ın üzerindedir. Polio Eradikasyon Programı`nda amaç vahşi polio virüsünün yok edilmesidir.1988 yılında başlatılan programın temel stratejilerinden biri de destek aşılama çalışmalarıdır.

Dünya Sağlık Örgütü`nün ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı`nın görüşleri doğrultusunda ilimizde aileler, rutin hizmetler çerçevesinde önerilen aşı takvimine ek olarak kapı kapı dolaşılarak uygulanacak olan Çocuk Felci Aşı Günlerinde çocuklarının aşılarını mutlaka yaptırmalıdır."