Anahtar Kelimeler:

Tarla Günü?nde teşvikler anlatıldı

Tarla Günü?nde teşvikler anlatıldı

Darende?ye bağlı Aşağıulupınar Beldesinde besicilik yapan Mehmet Korkut hayvanlarının yemini de kendisi üretti. Uygulamanın örnekliğini kamuoyuna tanıtmak amacıyla ?tarla günü? etkinliği düzenlenerek, çiftçilere teşvikler hakkında bilgiler verildi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş, bilinçli tarım yapılmasının önemine değinerek, ?İthal eden değil, ihraç eden olabilmek için bilinçli tarımın yapılması gerekir.? dedi.

Malatya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Selvi de alternatif üretim yapmanın sağladığı katkıları anlatarak kayısının mutlaka önemli olduğunu ancak bunun dışında da gelir getirecek ürünlerin araştırılması gerektiğini kaydetti.

Yemi kendisi üretmeli

Hayvancılığın önemli bir sektör olduğunu belirten Selvi; ?Hayvancılıkta kar edebilmek için mutlaka yemi kendiniz üretmelisiniz. Malatya?da yüzde 45 sulu tarım arazisi mevcut ama bizler sulu tarım arazisinin genelini kayısıya ayırmışız, kayısı bazı dönemlerde don ve dolu gibi doğal durumlar karşısında üreticilere beklenileni veremiyor. Bugün görüyoruz ki Aşağıulupınarlı çiftçimiz kayısının yanında hayvancılık yapıyor ve yemini de kendi üretiyor. Bir dönemler Malatyalı üreticiler yem ve saman fiyatlarından olumsuz etkilendiler.? diye konuştu.

Sulu tarım arazilerine silajlık mısır ve yonca ekimi konusunda çiftçileri aydınlatmaya çalıştıklarını dile getiren Selvi, az giderle çok kazanç sağlanabileceğini ifade etti.

Teşvik üretime destek oldu

15 dekarlık alanda silajlık mısır üretimi yapan Mehmet Korkut ise hayvanlarının yemini çok ucuza mal ettiğini söyleyerek emeği geçenlere ve kendini yem üretimine teşvik edenlere teşekkür borçlu olduğunu belirtti.

Etkinliğe Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, belde belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, daire amirleri ve çok sayıda çiftçi katıldı.