Anahtar Kelimeler:

Büyük zatlara hepimizin ihtiyacı var

Büyük zatlara hepimizin ihtiyacı var

Bolu’da Abant İzzet Baysal Üniversitesi Konferans Salonunda 25 Mayıs 2013 Cumartesi günü düzenlenen panel, İstanbul Beyazıt Camisi Müezzini Seyid Sancak’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başladı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Hulûsi Efendi Vakfı Genel Müdürü Resul Kesenceli, dini ve manevî değerlerin sözle anlatılmasının mümkün olmadığını belirtti.

Kesenceli; "Somuncu Baba Hazretleri Osmanlı coğrafyasının manevî güneşidir. O öyle bir güneştir ki yetiştirmiş olduğu talebeleri ile birlikte tüm Osmanlı coğrafyasını etkilemiştir. Hacı Bayram-ı Velileri, Akşemseddinleri etkilemiştir. Onlar Osmanlı hükümdarlarını yönlendirirler ve Anadolu`dan Balkanlara, Kafkasya`ya, Ortadoğu`ya kadar bu güzel düşünce tamamı ile yayılır." dedi.

Panelde bir selamlama konuşması yapan Düzce Valisi Adnan Yılmaz, Darende’nin komşu ilçelerinden Gürünlü birisi olarak çocukluk, gençlik yıllarından itibaren Hulûsi Efendi’nin duasını aldığını belirtti.

Yılmaz; “Hulûsi Efendi Vakfı, vakıf medeniyetini Anadolu, Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerine götürdüğü hizmetlerle görevini en güzel biçimde yapmaktadır. Geçmişten günümüze vakıf medeniyetini yaşatan gönül erleri Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi ülkemiz için daima önde ve önder olacaklar. Rol model olan bu büyük zatlara hepimizin ihtiyacı var.” diye konuştu. 

Panelde Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil “Somuncu Baba Hazretlerinin Talebeleri ve Osmanlı Coğrafyasına Etkileri” konusunda bir sunum yaptı.

Padişahların açtığı sofrayı, sarayı tercih etmeyen Somuncu Baba’nın Anadolu’yu aydınlatmak için yollarla düştüğünü söyleyen Şimşirgil; “Bugün küçük bir paye makam alıp gururu artanların, kibri yükselenlerin Somuncu Baba’dan alacağı çok dersler var. Bunlardaki sırrı, mantığı görebilmek lazım.” dedi.

Aynı yoldan giden Hacı Bayram-ı Veli Somuncu Baba’dan aldığı feyizle Akşemseddin’i, Akşemseddin de, Osmanlıların en büyük padişahı İstanbul fatihi Sultan Mehmet Hanı yetiştirdiğini anlatan Şimşirgil; “Fatih, Peygamberimizin müjdesine nail olmuş biridir. İstanbul’un fethiyle Osmanlı en önemli yerlerden birini topraklarına katmıştır. İşte bu fethin arkasında Somuncu Baba vardır. Osmanlıyı yedi asır devam ettiren, manevî hamurunu yoğuran bu gönül erleridir. Bugün İslâmiyet ve ehli sünnet inancı bizlere kadar ulaştıysa onların sayesindedir. Bu ışık aradan 600 sene geçtiği halde bütün dünyayı aydınlatmaya devam etmektedir.” şeklinde konuştu.     

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslâm Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Kahraman da “Hulûsi Efendi Hazretlerinin Hayatı ve Sosyal Hayat Üzerindeki Etkileri” konusundaki hazırladığı çalışmayı sundu.

Kahraman, Hulûsi Efendi’nin eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda yaptığı hizmetlerle insanlara büyük katkılar sunduğunu ifade etti. Kahraman; “Bu millete, bu memlekete, insanlığa hizmet eden onların manevî dertlerine derman olan ışıklardan biri Hulûsi Efendi’dir. O istikamet sahibi bir mü’min, kamu malının korunması konusunda hassas, vatanına bağlı biriydi. O insanlara hayırlı olmayı esas hedef gören, insanlık için çırpınan mümtaz bir şahsiyetti. Açtığı yol, evlatları, kurduğu vakfı ve gönül dostları tarafından devam ettirilmektedir” diye konuştu. 

Panelin sonunda Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamit Hamidettin Ateş tarafından günün anısına konuşmacılar ile Düzce Valisi Adnan Yılmaz, AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan ve Bolu Müftüsü Mehmet Şahin’e birer plaket verildi.

Panele katılan vatandaşlara Somuncu Baba’nın hatırasını yaşatmak için Somuncu Baba Sebil Ekmeği dağıtıldı.

 

      Haberin Fotoğrafları için tıklayın

http://www.darendehaber.com/gallery_photo.php?pg_id=2523