Anahtar Kelimeler:

SYDV´nin yardımları

SYDV`nin yardımları

Darende Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca (SYDV) 2012 yılı içerisinde vatandaşlara 3 milyon 838 bin lira tutarında çeşitli alanlarda yardım yapıldı.

Alınan bilgilere göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden yönetilen bütçe ile 738 kişiye şartlı sağlık ve eğitim yardımı, 384 kişiye eğitim, 40 kişiye gıda, 402 kişiye engelli, 32 kişiye engelli yakını yardımı, 604 kişiye sağlık ve genel aile yardımı, bin 50 kişiye yaşlılık aylığı ile 161 kişiye eşi vefat etmiş kadınlara yapılan türlerinde, olmak üzere toplamda 2 bin 383 kişiye gönderilen 3 milyon 416 bin 902 lira ödendi.

Vakıf öz kaynaklarından da 829 kişiye eğitim ve çeşitli alanlarda 421 bin 748 lira ödeme yapıldı. Bin aileye de birer ton kömür yardımında bulunuldu.

Eğitime yönelik yardımlar

İlçede taşımalı sistemle eğitim gören 218 lise öğrencisine vakfın “Bir öğün yemek demek, geleceğimiz demek” adlı projesi ile öğlen yemeği verildi. SYDV tarafından Balaban Beldesinde 40 kadın kursiyerin katıldığı “Tasarım ve Sanat Atölyesi” adlı projesi ile geleneksel kıyafet hazırlama gibi özel eğitimler verildi. 60 bin liralık bütçe ile kursiyerlerin eğitimleri sırasında kullandıkları malzemeler karşılanırken, kişisel gelişimlerini artıran kadınlara belli miktarlarda ödeme yapıldı.

Ayrıca vakfın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğü çalışma kapsamında okullardan ihtiyaç sahibi 950 öğrencinin beden ölçülerine göre hayırsever işadamlarının gönderdiği kıyafetler dağıtıldı.