Anahtar Kelimeler:

Bursa´daki fırınlar da düzenlenecek

Bursa`daki fırınlar da düzenlenecek

Bursa Ulu Cami`nin inşaası sırasında yaptığı somunlarla onlarca işçiyi doyuran Somuncu Baba`nın günümüze kadar muhafaza edilen Molla Fenari Mahallesi`ndeki çilehanesi ve fırını kamulaştırıldı.

Osmangazi Belediyesi tarafından iç fonksiyonları yeniden düzenlenecek olan fırın ve çilehane, ziyaretçilerin daha rahat edebilecekleri bir mekan haline getirilecek. Recep Altepe`nin Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı çalışma, yapının kamulaştırmasındaki hukuki süreç ancak 7 yıl sonra gerçekleşti. Ev ve fırın ile çilehanenin bulunduğu bölüm, Osmangazi Belediyesi`nin ısrarlı takibi neticesinde ziyaretgah yapılmak üzere re`sen satın alındı.

Dünyanın en eski evlerinden

Dünyanın en eski evlerinden olma unvanı da bulunan ekmek fırını üzerindeki tarihi ev de tasavvufi eşyaların sergilendiği özel bir mekana dönüştürülmesi planlanıyor. Yaklaşık 90 metrekarelik fırının üzerindeki kerpiç evin, 8 yıl önce son ustalar tarafından kerpiç sıva ile restore ettirilmesi de bir şans oldu. Günümüzde kerpiç ustası bulmanın imkansızlaşması sebebiyle bu tamirat ile fırın üstündeki evin uzun yıllar ayakta duracağı tahmin ediliyor. Amerika?dan gelen bir heyetin yaptığı testler neticesinde dünyanın en eski yapılarından kabul edilen Somuncu Baba`nın fırınları ve üzerindeki 2 odası bulunan yapının, sadece özel konuklar için ziyaret edilebilecek bir tasavvuf sergisi bölümüne dönüştürülmesi planlanıyor.