Anahtar Kelimeler:

Kayıtlı araç sayısı 4 bine yaklaştı

Kayıtlı araç sayısı 4 bine yaklaştı

Darende Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kasım Gücük ilçedeki trafik kaydı bulunan araçların sayısının 4 bine yaklaştığını söyledi. Kasım Gücük, Darende’ye tahsis edilen DN, DZ, EY ve HC plaka harf gruplarının dolduğunu, ancak yapılan satış ve devirlerden dolayı 250 civarında boş plaka bulunduğunu, bunlar dolduğunda verilecek yeni gruba göre plakalandırma yapılacağını belirtti.

Kasım Gücük Darende dışındaki yerlere kayıtlı olan araçlarla birlikte ilçede 5 bin dolayında motorlu araç bulunduğunu ancak bunların 3 bin 722’sinin Darende’den trafik tescilinin yapıldığını kaydetti. Kasım Gücük Darende’ye tahsis edilen HC plaka grubunun dolması üzerine yeni bir harf grubu belirleneceğini ancak onun öncesinde halen boş olan gruplardaki plakaların verildiğini ifade etti. Resmi verilere göre ilçede bin 350 traktörle en fazla motorlu aracın bu sınıfta olduğunu belirten Şoförler Odası Başkanı Kasım Gücük diğer araç sayılarını da şu şekilde sıraladı; "Darende’de trafiğe kayıtlı araçlarda başı, bin 350 ile traktörler çekmektedir. Bin 137 otomobilin kayıtlı olduğu ilçede 504 motosiklet, 302 kamyonet, 202 minibüs, 155 kamyon, 45 otobüs, 13 iş makinası, 7 tanker 7 adette arazi taşıtı olmak üzere toplam 3 bin 722 motorlu taşıt bulunmaktadır. Bunların yanı sıra ilçe dışındaki yerlere trafik kaydı bulunan araçlarla Darende’deki araç sayısı 5 bin dolayındadır" dedi.

Başkan Gücük ayrıca Darende’de trafiğe kayıtlı araçlardan 283’ünün ticari, 63’ünün resmi, 3 bin 367’sinin de hususi araçlar olduğunu bildirdi.