Anahtar Kelimeler:

Arızgebende bitmeyen tehlike

Arızgebende bitmeyen tehlike

Irmaklı ile Başkaya Köyleri arasında bulunan Arızgeben mevkiinde yola kayaların düşmesi nedeniyle bazı köylerin grup yolu olarak kullandığı güzergah ulaşıma kapandı.

Darende Özel İdare Müdürü Savaş Kazancıoğlu yaptığı açıklamada alternatif bir güzergah olarak kullanılan yolda büyük kaya parçaları düşmesi nedeniyle ulaşımın sağlanamadığını bildirdi.

 

Kaya kopmaları devam ediyor

Havaların yağışlı olması nedeniyle kayaların koptuğunu ve yoldaki tehlikenin devam ettiğini bildiren Kazancıoğlu; “Bazı köylerimizin ilçe merkeziyle irtibatını sağlayan ve alternatif bir güzergah olan yolumuz ulaşıma kapandı. Kaya kopmaları devam ediyor. Yoldaki kayaları kaldırmakla sorun çözülmüyor. İl Özel İdaresinden teknik bir heyet istedik, hava muhalefeti nedeniyle gelemediler. Yapılacak incelemenin ardından muhtemelen iş makineleriyle kopma ihtimali olan diğer kayalar da parçalandıktan sonra yol temizlenerek ulaşım sağlanacaktır. Alternatif bir güzergah olduğundan ulaşımda problem yaşanmamaktadır” dedi.

 

Alternatif güzergah kullanılıyor

Ulaşıma kapanan yol güzergahını kullanan Başkaya, Üçpınar ve Kuzpınar köylerinden 2 araçla 27 lise öğrencisini Darende’ye taşıdıklarını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Necati Tarak da servislerin diğer yolu kullanarak öğrencileri getirmeye devam ettiğini kaydetti.

Necati Tarak; “Yolun kapanmasıyla ilgili bilgi geldi, çalışma yapılmasını bekliyoruz. Ulaşım anlamında şu an için bir sıkıntı yok, çünkü alternatif güzergah kullanılarak öğrencilerimiz ilçeye gelip gidiyorlar” diye konuştu.

Yola dökülen kayalar İl Özel İdaresi ekiplerince temizlenmeye başlandı.