Anahtar Kelimeler:

Yavuz Donat köşesinden yazdı

Yavuz Donat köşesinden yazdı

Turgut Özal

Gönül ne kahve ister ne kahvehane... Gönül sohbet ister, kahve bahane. Bizim "hasta ziyareti" de ona benzedi. Ali Abi ile derin bir sohbete daldık. "Hastalık... Hastane..." Hepsi bahane.

***

Turgut Özal, parti kurup siyasete atılmaya niyet edince... Ali Coşkun`a demiş ki: - Gel seninle "bir yere" gideceğiz... "Akıl" danışacağız. "Hacı Hulusi Efendi Hazretleri`ne" gitmişler. Meşhur "Somuncu Baba`nın torununa."

***

Ali Coşkun "neler konuştuk, anlatayım mı" diye sordu. "Anlat anlat!.. Heyecanlı oluyor" dedik... dinleyelim.

Al sana akıl

Turgut Özal "konuyu" uzun uzun anlatır... Özetleyelim: Parti kurup, seçime girmek niyetindeyim. Milli Güvenlik Konseyi (Kenan Evren ve 4 Kuvvet Komutanı) yeşil ışık yakıyor.  Sizin düşünceniz benim için önemli... Ne diyorsunuz?

***

Söz sırası Hacı Hulusi Efendi Hazretleri`nde: "Hayırlı olsun... Allah yolunu açık etsin.

Sana birkaç şey söyleyeceğim. Ben ben ben deme... Bencillik insanı şaşırtır... Doğru yoldan uzaklaştırır. İstişareye önem ver... Siyasette diyalog esastır. Devlet dairesinde dürüst ol... Dünya malına tamah etme... Devletin malını, parasını gözün gibi koru. Sakın ola ki makam hırsına kapılma."

Halka hizmet

Turgut Özal, Ali Coşkun`dan "not almasını" ister. Coşkun da "sohbeti... Öğütleri" not eder. Görüşme bitmiştir... Çıkmak üzereler. Hacı Hulusi Efendi Hazretleri "son bir şey daha" söyler: "- Halka hizmet hakka ibadettir... Ama sen bu sözü kullanırken "ibadet" deme... Yoksa sana "takunyalı" derler... En iyisi sen de ki: Halka hizmet Hakk’a hizmettir"

Hastane sohbeti uzun...

Yarın devam edelim mi?

 

Yazıları okumak için;

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/donat/2012/02/04/hastaneden

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/donat/2012/02/04/turgut-ozal

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/donat/2012/02/04/halka-hizmet

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/donat/2012/02/04/al-sana-akil