Anahtar Kelimeler:

Kanyonlar şehri oluyor

Kanyonlar şehri oluyor

Darende Kaymakamı Murat Uzunparmak, ilçe sınırları içerisinde yer alan, Ozan ve Ayvalı Kanyonu’nun 3. derece doğal sit alanı ilan edildiğini söyledi. Tescili yapılan iki yeni alanla Darende’nin kanyonlar şehri olduğunu kaydeden Uzunparmak, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından sit alanı ilan edilen bu bölgede yapılacak her türlü yapı faaliyetleri için bundan böyle kuruldan izin alınması gerektiğini belirtti.

Su aktiviteleri yapılacak

Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından sit alanı ilan edilen Ayvalı Kanyonu’nun Darende’ye bağlı Ayvalı Beldesi Göynük Mahallesinden başlayıp, Petelik mevkiinde bittiğini ifade eden Murat Uzunparmak, “Sarp kayalıklardan oluşan 16 bin 747 metre uzunluğundaki kanyonda doğa sporlarının yapılabilecek olması bölgenin turizme açılması yönünden bir avantajdır. Yine kurul tarafından sit alanı ilen edilen Ozan Kanyonu’nun ise, büyük bir bölümü Darende sınırları içerisinde yer almaktadır. Kanyon, ilçemize bağlı Ozan Köyü’nden başlıyor ve Akçadağ ilçesi Aşağıköy Mahallesinde son buluyor. Son derece dik ve sarp kayalıklar içerisinde yer alan kanyonun uzunluğu 18 bin 730 metredir. Söz konusu kanyonda doğal mağaralara da rastlandığı, su debisinin oldukça yüksek olduğu bu nedenle kanyonda rafting, kano gibi su aktivitelerin yapılabileceği tespit edilmiştir” dedi.

Ekolojik denge korunacak

Darende’nin turizmi ve doğal yaşamın korunması açısından Ayvalı ve Ozan Kanyonlarının doğal sit alanı olarak ilan edilmesinin önemli bir adım olduğuna vurgu yapan Murat Uzunparmak, kanyonlardaki ekolojik dengelerin korunması ve mevcut olan doğal yaşamın sürdürülebilmesinin amaçlandığını bildirdi.

Turizm potansiyeli artacak

Uzunparmak; “Daha önce doğal sit alanı ilan edilen Tohma Kanyonu’nda rafting yapılmaktadır. Bölgenin tanıtımı ve turizm girdisi açısından çok önemli olan bu kanyonlarda da, raftingin yanında trekking, kano, dağcılık gibi spor aktiviteleri yapılabilecektir. Malatya Valiliği’nin teşvik edici girişimleri, Kaymakamlığımızca hayata geçirilen turizm projeleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının yaptığı katkılar ve müteşebbislerin yatırımları ile birlikte Darende, turizm kenti olma yolunda hızla ilerliyor. Kapadokya ve Nemrut arasındaki turizm şehri Darende, gezilip görülmeye değer tarihi yerleri ve tabiat güzellikleri sayesinde geleceğin cazibe merkezi olmayı hak ediyor” diye konuştu.