ALİ ŞEVKİ KORKMAZ
14.09.2020 09:02:43
DARDENDE KÜLTÜRÜ HALA ÖLMEMİŞ MEMELEKTMİZDE YUFAK EKMEĞİ TANDIR EKMEĞİ YAPILIR KEN KOMŞULAR İMECE USULÜ YAPARLAR İLK ÇIKAN EKMEK MAHALENİN SOKAKTA OYANYA ÇOCUKLARINA DÜRÜM YAPILARAK VERİLİR SONRA YAKIN KOŞULARA VERİRLİR ONDAN SORA DA EVİN SAHİBİNE YAPMAĞA DEVAM EDİLİRDİ BÖYLE BİR AİLE YAPISINA SAHİP AİLELERİN TORUNLARINDAN BU GÜZELLİKLER BEKLENİR HEPİNİZDEN ALLAH RAZI OLSUN RABBİM SAĞLIK İÇİNDE BU GÜZELLİKLERİ YABMAYI SİZLERDEN EKSİK ETMESİN HEPİNİZ ALLAHA EMANET OLUN GÖZERİNİZDEN ÖPERİM.

mehmet yıldız
14.09.2020 10:09:05
EMEĞİ GEÇEN TÜM ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM. GERÇEKTEN SON ZAMANLARDA BÖYLE İYİLİK HABERLERİNİ ÖZLEDİK. RABBİM RAZI OLSUN.

Anahtar Kelimeler: Darende arıcılardan iyilik hareketi

Darendeli arıcılardan iyilik hareketi

İlçemizde bir araya gelen arıcılar, arı kovanı ve bal yüklü kamyonun devrilmesi sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiği kazada doğaya kaçan 200 kovan arı ve etrafa saçılan yaklaşık 2 ton balı toplayarak kazazedelerin ailelerine teslim etti.

Yukarıulupınar mevkiinde 6 Eylül 2020'de arı kovanı ve bal yüklü kamyonun devrilmesi sonucu İsmail Başyiğit, Abdullah Baki ve Doğan Dallı hayatını kaybetmişti. Kazanın ardından araçtaki arı kovanlar zarar görmüş, arılar doğaya kaçmıştı.

Darendeli arıcı Hasan Güçlü ve Murat Fırat'ın girişimleriyle bir araya gelen ilçedeki arıcılar, kazada hayatını kaybeden Bingöllü arıcılar için iyilik seferberliği başlattı.

Gönüllü arıcılar, iş adamları ve dernek başkanlarının da verdiği destekle kaza yerinde etrafa saçılan 3 ton balın bir bölümü temizleyerek toparladı. Kaza sırasında kovanların açılarak etrafa dağılan yaklaşık 500 bin lira değerindeki 200 kovan arı ise iki gün süren çalışmayla bir bölümü toparlanarak 50 kovana alındı.

Kaza yerinden toparlanan 2 ton bal ve 50 kovan arı, Bingöl Arıcılar Birliği tarafından gönderilen kamyonetle kazada hayatını kaybeden arıcıların ailelerine teslim edilmek üzere Bingöl'e gönderildi.

- "Kovanları tamir ettik"

Arıcı Hasan Güçlü, gazetemiz muhabirine, kazayı haberlerde ilk duyduğunda çok üzüldüğünü belirterek, hayatını kaybeden arıcılarının ailesinin acısını biraz hafifletmek için bir iyilik seferberliği başlattıklarını söyledi.

Sosyal medyadan başlattığı çağrıya toplumun her kesiminden kısa sürede destek geldiğini anlatan Güçlü, şöyle devam etti:

"Kazadan sonra doğaya dağılan arı ve etrafa saçılan balın toplanması için çalışma başlattık. Sabah erken saatte kaza yerine arıcı arkadaşlarla giderek bir plan yaptık. Kamyondan geriye kalan malzemeleri inceledik. Bunları kurtarmak için önce kovanları tamir ettik. Daha sonra kullanılabilir durumdaki balları toparlayarak kovanlara yerleştirdik. Etrafa dağılan arıları, kaya yarıklarından, ağaç başlarından ve topraklı alanlardan gece gündüz iki gün süren çalışmayla toparlayarak tamir edilen 50 kovana yerleştirdik. Kaza alanında işe yarar ne varsa hepsini istifleyerek gönderilmeye hazır hale getirdik."

 "Birlikten kuvvet doğar"

Güçlü, bunları yaparken arıcıların ailesi düşündüklerini, zor zamanda yanlarında olmayı ve acılarını hafifletmeyi istediklerini ifade ederek, "Toparladığımız yaklaşık 2 ton balı ve 50 kovan arıyı kamyonete yükledik. Böyle bir iyilik hareketinin içinde olduğum için çok mutluyum. Bize destek veren herkese teşekkür ederim. Zor zamanlarda birlikte neler yapacağımızı göstermiş olduk. Birlikten kuvvet doğar." dedi.

- "Çok duygulandık, oturduk ağladık"

Arıcı Murat Fırat da kaza yerinde duygu dolu anlar yaşandığını anlatarak, "Arıcı kardeşlerimizin ailelerinin eşyaları kaza yerinde etrafa saçılmıştı. Özellikle çocuklarının eşyalarını, oyuncaklarını yazdığı notları gördük. Çok duygulandık, oturduk ağladık. Bir damla bal ve bir arıyı kurtara bilmek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Biz Allah rızası için yaptık. Bu birliktelik olmasaydı arılar ölecek bal ise toprağa karışacaktı." diye konuştu.

"Yürekten kutluyorum"

Türkiye Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu ise can kaybından dolayı üzgün olduklarını belirterek, "Platform olarak imece kültürünü her yerde yaşattığımız için çok mutluyuz. Darende'deki arı ve balları toparlayarak ailelere teslim eden arıcı kardeşlerimi yürekten kutluyorum. Sağ olsunlar var olsunlar." değerlendirmesinde bulundu.

"Zor günümüzde yanımızda oldular"

Toparlanan arı ve balları teslim almaya gelen hayatını kaybeden arıcıların yakınlarından Ali Çomak da iyilik hareketine katılan arıcılara teşekkür ederek, "Darendeli gönüllü arıcı kardeşlerimize çok teşekkür ederiz. Geldik gözümüzle gördük bütün işlerimizi yapmışlar. Bizlerin bu zor gününde yanımızda oldular. Sağ olsunlar var olsunlar. Bingöl birlik başkanımıza da teşekkür ederiz." ifadesini kullandı.