Darendeli öğrenciler Avrupa´da staj yapacak

"Nitelikli iş gücü için AB´de verimli mesleki eğitim stajı" projesi sayesinde Somuncubaba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde eğitim gören 15 öğrenci AB ülkelerinde staj yapacak.

"Nitelikli iş gücü için AB´de verimli mesleki eğitim stajı" projesi sayesinde Somuncubaba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde eğitim gören 15 öğrenci AB ülkelerinde staj yapacak.

Somuncubaba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Güz, proje hakkında bilgi vererek, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığına sundukları proje sayesinde, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi ve Makine Teknolojisi Bölümlerinden 5´er öğrenci ve 1 öğretmen olmak üzere toplam 15 öğrenci ve 3 öğretmen Çek Cumhuriyeti ile Romanya´da alanlarında staj yapacaklarını söyledi.

?Darende Gençliği Avrupa Stajında? isimli projelerinin kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Güz, ?Elektrik ? Elektronik Teknolojileri alanından staja katılım gösteren öğrencilerimiz staj sonunda, londfill gazının elektrik enerjisine dönüştürülmesi konusunda mesleki beceri kazanacak ve mezun olduktan sonra istihdam fırsatı elde ettikleri bir çöp gazı yakma ve elektrik enerjisi üretme santralinde çöp gazının elektrik enerjisine dönüştürülmesi sürecinin tüm aşamalarında mesleki bilgi ve beceri sahibi olacağı için faaliyette bulunabilecektir. Makine Teknolojileri alanından, öğrencilerimiz yapacakları staj ile CNC tezgahları konusunda mesleki beceri kazanacaklardır. Staj sonunda öğrencilerimiz CNC tezgahlarını kullanarak parça imalatı yapmayı ve imalat öncesi ve sonrası tezgahın bakımlarını yapabilmeyi öğrenecektir. İnşaat Teknolojileri alanından, öğrencilerimiz agrega deneyleri yaparak betonun uygulanacağı yere göre çimentonun aderansını ayarlayabilecek ve betonun sağlamlığını sağlayacaktır.? dedi.

Projeye katılan mesleki eğitim alan öğrencilerin alanlarındaki AB uygulamalarını yerinde görüp öğrenerek ülkemizle kıyaslama fırsatı yakalayacaklarını dile getiren Güz, son olarak Ocak ve Şubat aylarında yapılacak olan Avrupa stajının öğrencilere ve Darende´ye katkı sunmasını dilediğini aktardı.