Darendeli milli yüzücü, olimpiyat yolunda

Darende´nin Çukurkaya Mahallesi´nden bedensel engelli milli yüzücü Hamit Demir, Portekiz´de katılacağı Avrupa Şampiyonası´nda, 2016 Rio Paralimpik Oyunları katılabilmek için mücadele verecek.

 

Darende´nin Çukurkaya Mahallesi´nden bedensel engelli milli yüzücü Hamit Demir, Portekiz´de katılacağı Avrupa Şampiyonası´nda, 2016 Rio Paralimpik Oyunları katılabilmek için mücadele verecek.

Ankara´da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında memur olarak çalışan genç hemşehrimizle yaptığımız telefon roportajında, bir Darendeli olarak yurtiçinde ve yurtdışında ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşadığını söyledi. Doğuştan kol ve ayakları olmayan Demir, yıllar önce kendisine protez malzemeleri sağlayan firma yetkilisinin yönlendirmesiyle yüzmeye başladığını ve bugünlere başarısını taşıdığını anlattı.

17 yaşındayken yüzmeye başladığını aktaran Hamit, "Zaman geçtikçe yarışma anlamında bir şey yapabileceğimizin farkına vardık. İlk resmi müsabakama 19 yaşındayken 2011 yılında Kahramanmaraş´ta katıldım ve ikinci oldum. Bugüne kadar yapılan S4 kategorisindeki Türkiye Şampiyonalarında rekorları ve şampiyonlukları elimde bulunduruyorum" dedi.

?Portekiz´deki başarı beni Rio ya taşıyacak?

Başarılı yüzücü hemşehrimiz milli mayoyu ilk kez 2013´te Brezilya´da giydiğini belirterek, ?Bu yarış, 2014 yılında Hollanda yapılan Avrupa Şampiyonası için eleme özelliği taşıyordu. Burada girdiğim 3 yarışta, 50 metre sırt, 50 metre kurbağalama ve 150 metre karışıkta, birinci, ikinci ve üçüncü oldum. Bu derecelerle 2014 yılında Eindhoven´daki Avrupa Şampiyonası´na katılmaya hak kazandım. Burada da kariyerimde ilk kez final yüzerek, yedinci oldum. Bu başarım bana dünya şampiyonası ve olimpiyatlara katılma yönünde iyi bir sinyal verdi." diye konuştu.

Portekiz´de düzenlenecek Avrupa Şampiyonası´na katılmaya hak kazandığını dile getiren Demir, "Portekiz´de, mayıs ayında düzenlenecek Avrupa Şampiyonası, Rio bileti için son viraj. Portekiz´de yüzeceğim dereceler Rio bileti için belirleyici olacak" ifadelerini kullandı.

Haftanın 6 günü çift antrenman yaparak Ankara Üniversitesi Yüzme Havuzu´nda şampiyonaya hazırlandığını aktaran Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yüzmeye geç bir yaşta başladım. Ailemin ve hocalarımın desteği, arzu ve isteğimle bu dezavantajı aza indirgeyerek, kısa sürede ciddi mesafeler kat ettim. Bu da ne kadar yetenekli olduğumun ve ne kadar başarıya aç olduğumun göstergesi. Kısa sürede iyi sonuçlar elde ettim. Zaman dezavantajını, avantaja çevirdim. Bu başarılarımı, dünya şampiyonası ve olimpiyat oyunlarına taşımak istiyorum. Engelliler camiası adına Türkiye´yi bu anlamda iyi bir şekilde tanıtmak istiyorum."

Hemşehrimiz, şu anda bir sponsorunun bulunmadığını ancak başarılarının artması durumunda desteğin geleceğine inandığını kaydederek, "Ciddi anlamda sponsor desteğine ihtiyacımız var" dedi.