nazım akan
3.07.2020 23:16:47
efendim öncelikle böylesi önemli bir calışma yaptığınız için sizlere ne kadar teşekür etsem az olur allah sizden razı olsun .darendeli bir vatandaş olarak

nazım akan
3.07.2020 23:21:06
allah razı olsun sizleden darendeli bir vatandaş olarak bunun hemen hayata gecirilmesi gerekir

Darende´de "kayısıya alternatif ceviz çalıştayı" yapıldı

İlçemiz Kaymakamlığı öncülüğünde kayısıya alternatif Darende cevizi tescil ve fidan yetiştiriciliği konusunda çalıştay yapıldı.

İlçemiz Kaymakamlığı öncülüğünde kayısıya alternatif Darende cevizi tescil ve fidan yetiştiriciliği konusunda çalıştay yapıldı.

Kaymakamlıkta gerçekleştirilen çalıştaya Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Bayram Murat Asma, Malatya Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanı Hilmi Öksüztepe, Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Mühendisleri Nedim Gültekin ve Talip Yiğit ve Darende Ziraat Odası Başkanı Vedat Kaya katıldı.

İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Murat Asma, kayısıya alternatif ceviz yetiştirilmesi gerektiği konusunda sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi vererek, üniversite bünyesinde kurulan AR-GE bahçesinde Darende´de yetişen bir ceviz türünün diğer türlere göre daha kaliteli olduğunun gözlendiğini söyledi.

Kaymakam Ali Türk de, "Darende Ceviz´inin geliştirilmesi için her türlü çalışmayı yapacaklarını belirterek, "Toplantıya katılan ve alanında uzmanlaşan konukların açıklamalardan anlaşılıyor ki Darende Ceviz´inin değeri ortada. İlçemizde ürün çeşitliliği ve alternatif geçim kaynağı oluşturmak için bu çeşit üzerine proje geliştireceğiz. İklim değişiminin kayısı üretimini olumsuz etkilemesi alternatif ürün yetiştiriciliğini gündeme getiriyor. Bilimsel olarak ürün verimliliği tespit edilen yöremize özgü ceviz türünün fidan üretimine ivedilikle başlamayı düşünüyoruz." dedi.

Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanı Hilmi Öksüztepe ise, ceviz fidanının geliştirilerek dağıtımı noktasında her türlü desteği vereceklerini vurguladı.

İlerleyen zamanlarda tekrar bir araya gelecek heyet, ceviz fidanı üretimi konusunda projeler hazırlayacak.