Darende Organize Sanayi Bölgesi´nde ilk yatırım başlıyor

İlçemizin gelişmesi için bir fırsat olarak görülen bölge halkının uzun bir süredir özlemle beklediği Darende Organize Sanayi Bölgesi´nde, yatırımlar başlıyor.

 

İlçemizin gelişmesi için bir fırsat olarak görülen bölge halkının uzun bir süredir özlemle beklediği Darende Organize Sanayi Bölgesi´nde, yatırımlar başlıyor. Altyapı çalışmaları tamamlanan OSB, 4. derece teşvik kapsamında.

İlçe Kaymakamı Ali Türk, Belediye Başkan Yardımcısı Durmuş Doğan, OSB Müdürü Levent Aksoğan altyapı çalışmaları tamamlanan, ilk yatırımcının temel atacağı Organize Sanayi Bölgesi´nde incelemelerde bulundu.

İncelemede gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulunan Kaymakam Ali Türk, ilçeden yetişen iş adamları başta olmak üzere yatırımcıları Darende´de sanayi tesisi kurmaya davet etti.

Darende tarihinde asla unutulmayacaklar

35 parselden 10 tanesinin tahsisinin yapıldığı bilgisini aktaran Türk, "İş dünyasına önemli değerler kazandıran Darende´nin gelişmesi için bu topraklardan yetişenler başta olmak üzere yatırımcıları ilçemize bekliyoruz. Darende, coğrafi olarak bulunduğu konum ve avantajlı teşvikler ile yatırımcılara bereketiyle fayda sağlayacak, emekler asla boşa gitmeyecektir. Burada yatırım yapacak müteşebbislerimiz ilçenin tarihinde unutulmayacak bir yere talip oluyor demektir." dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Durmuş Doğan da, Darende Organize Sanayi Bölge´sinin Malatya Valiliği, Darende Belediyesi ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası´nın ortak girişimi olduğunu aktararak: ?Darende´mizin en büyük sorunu göç vermesi ve istihdam alanın kısıtlı olmaması, bu sebepten Organize Sanayi Bölgemiz bizim için çok önemlidir. Belediye olarak burada yatırım yapacak tüm müteşebbislere her türlü desteği vermek için hazır bekliyoruz.? diye konuştu.

Yatırımcıları arayıp bulacağız

Doğan, Türkiye genelindeki Darendeli sanayicilerle bir araya gelerek yatırımlarını ilçede değerlendirmeye davet edeceklerini ve bu konuda çeşitli illerde toplantılar düzenleyeceklerini söyledi.

Darende OSB Müdürü Levent Aksoğan ise 5 milyon lira harcama ile telekom, elektrik, yol, içme suyu gibi alt yapı çalışmalarının tamamlandığını, talepler doğrultusunda yatırımcılara tahsisler yaptıklarını belirtti.

Darende OSB yatırımcılar için avantajlarla dolu

Aksoğan, Darende OSB´nin 48 hektar alana kurulu 23 hektar toplam imarlı parsel alanı olduğu bilgisini aktararak: ?Sanayimiz 4. bölge teşviklerinden yararlanmakta olup organize sanayi içerisinde faaliyet gösteren firmalar 5. derece teşvikten faydalanabiliyorlar. Şuana kadar çeşitli sektörlerden 10 firmaya yer tahsisi gerçekleştirdik. Karma organize sanayi bölgesi olduğu için farklı alanlarda yatırım yapma imkanı var. Darende OSB´de arsaların metrekaresi 2 dolarla sınırlı. Arsa tahsisini %25´ini peşinatla gerçekleştiriyoruz. Yatırımcıların 5 sene boyunca işveren SGK priminden muafiyeti, gümrük vergisinden muafiyeti, KDV muafiyeti gibi teşviklerden faydalanacak. Ayrıca bölge içerisinde yatırım yapacaklar için IPART, Fırat Kalkınma Ajansı, Kırsal Kalkınma olsun bunların dönemsel açılan proje kapsamında teşviklerden de yararlanabilmektedir. Biz burada yatırımcılar için elimizden gelen kolaylığı sağlıyoruz. Malatya Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı´nda irtibat ofisimiz var oradan firmalar ve şahıslar bizimle irtibata geçebilir.? dedi.  

Darende OSB´ye yatırımcıların, beton santrali, soğuk hava deposu, kayısı işleme tesisi, reçel üretim tesisi, paketleme tesisi, bulgur fabrikası ve pvc işleme tesisi kurulması için yatırımcıların başvuruda bulunduğu öğrenildi.