CHP heyetinden Ziraat Odası Başkanı Karaca’ya ziyaret

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, beraberindeki heyetle birlikte Darende Ziraat Odası Başkanı Orhan Karaca’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarette odanın faaliyetleri hakkında bilgi veren Karaca, çiftçilerin sıkıntılarını çözmek için çeşitli çalışmalar ve projeler yürüttüklerini söyledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Karaca, “2020 yılı Malatyalı çiftçileri için güzel bir yıl oldu. TMO’nun taban fiyat vermesi bizim için çok güzel bir durum oldu. Emeği geçen devlet büyüklerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Karaca, üreticilerin çeşitli sıkıntıları olduğunu anlatarak, “Tarımda çalışan çiftçilerimizin birçoğunun bankalara ve kooperatiflere borcu var. Depremden dolayı bankalar bir yıl ertelerken kooperatifler 3 ay erteleme yaptı. Bu çiftçilerimiz şuan haciz altındadır. Çiftçilerimiz 915 lira olan tarım sigortasını ödemekte zorluk çekiyorlar. Burada bir desteklemenin olması gerekiyor.” diye konuştu.

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz da Karaca’nın sevdikleri bir dostları olduğunu kaydederek, görevinde başarılı olacağından emin olduklarını söyledi.

Kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden eski başkan Vedat Ali Kaya’yı rahmetle andıklarını dile getiren Kiraz, “Önümüzdeki zamanlarda kayısı ile alakalı bir çalıştay yapmak istiyoruz. Pandemi nedeniyle ertelediğimiz bu kayısı çalıştayını mutlaka yapacağız.” dedi.

Başkan Kiraz, “TMO’nun kayısı alması ilk defa gerçekleşiyor, bu gerçekten önemlidir. Biz elbette bunu destekliyor, katkı sunuyoruz. Ticaret borsası bu konuda önemli bir çalışma yapmıştı, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Şuan gelinen nokta itibariyle çiftçilerin kayısıdaki kükürt oranlarından dolayı lisanslı depoya ürün veremediğini görüyoruz. Bununda çeşitli standartlar getirildiğini görüyoruz ki çiftçinin de buraya ürün verecek yapıyı geliştirmek gerekiyor. Bu yeni bir şey ama tecrübe edineceğiz.” diye konuştu.