Anahtar Kelimeler: yüzmeyi seviyor

Buz gibi suda yüzmeyi seviyor

Hava sıcaklığının sıfırın altında 12 dereceye kadar düştüğü ilçemizde bir vatandaş, dondurucu soğuğa aldırış etmeden buz gibi kar suyunda havuz keyfi yaptı.

Darende’nin kırsalında bulunan Balaban Mahallesinde yaşayan ve güvenlik görevlisi olarak çalışan Mehmet Kolat, Balaban Çayı’nın buz gibi kar suyunun doldurduğu bir gölette, soğuk ve kara aldırış etmeden yüzmenin keyfini çıkarıyor.

Uzun yıllardır arkadaşlarıyla bir araya gelip hafta sonları soğuk suda yüzmeyi tercih eden Kolat, şimdilerde görevleri nedeniyle beraber olamadıkları arkadaşlarından ayrı olarak kar, kış, soğuk dinlemeden bu geleneği sürdürüyor.

Birçok kişinin yazın bile tercih etmediği soğuk sularda hastalığa ve soğuk hava koşullarına aldırış etmeden yüzen Kolat, görenleri hayrete düşürüyor.

Gazetemiz Muhabirine düzenli olarak her hafta sonu özellikle kar yağdığı zamanlarda burada yüzmeyi tercih ettiğini anlatan Mehmet Kolat, şimdiye kadar hiç hastalanmadığını ve kendini bu su sayesinde daha dinç hissettiğini söyledi.

“Soğuk suda yüzmeyi seviyorum”

Yılın dört mevsimi soğuk suya girmenin keyfini çıkardığını belirten Kolat, “Çocukluktan beri soğuk suda yüzmeyi seviyorum. Sonrasında da alışkanlık haline geldi. Vatani görevimi yaparken buz tutmuş Zap Suyunda defalarca yüzdüm. Bir keresinde buzu kırıp yüzmek için suya girdim sonra akıntıya kapılıp büyük bir güçlükle çıkabildim. Artık vücut alıştı normal geliyor. Şimdi de hafta sonları mahallemizin arkasından geçen Balaban Çayında yüzmeyi sürdürüyorum.” dedi.

“Sağlık anlamında çok büyük faydasını görüyorum”

Kolat, yaşam şekline dönüşen soğuk su keyfi için mutlaka insanların denemesi gerektiğini anlatarak, “Hem suyun hem de havanın eksi derecelerde olduğu böyle soğuk günlerde yüzmenin keyfini çıkarmak ayrı bir güzellik. Dünyanın değişik yerlerinde bu ve buna benzer insanlar, etkinlikler yapılıyor. Bizler de doğduğumuz topraklarda bunu yapıyoruz. Sağlık anlamında çok büyük faydasını görüyorum. Çok şükür ciddi bir rahatsızlık şimdiye kadar yaşamadım. İlk başlarda zor olsa da bunu herkesin denemesini ve bu güzelliği tatmasını isterim." diye konuştu.

 

Darende Haber Gazetesi Sosyal Medya Hesapları:

Facebook Sayfamızı Beğen: https://www.facebook.com/DarendeHaberGazetesi/

Twitter Sayfamızı Takip Et: https://twitter.com/Darende_Haber

Instagram Sayfamızı Takip Et: https://www.instagram.com/darendehaber/

Bip Kanalımıza Abone Ol: http://channels.bip.ai/join/darendehaber