Malatya Büyükşehir Belediyesi ilimiz ve ilçemiz genelindeki 805 eserin tespitini yaparak bu eserleri bir kitapta toplayacak.

Büyükşehir, fiziki yatırımlarının yanında Malatyanın kültürüne katkı sunmak amacıyla Ocak ayında başlatmış olduğu Kültür Envanteri’ çalışmalarında sona gelindi.  

Malatya tarihinin ve kültürünün ayağa kaldırılmasında önemli çalışmalara imza atan büyükşehir, tarihi eserlerin restorasyonunun yapılarak ayağa kaldırılması için önemli adımlar atmıştır. Bu çalışmaların yanında ilimiz genelinde bulunan yüzlerce tarihi eserinde tespitini yaparak tarihimizin gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir çalışmaya daha imza atıyor. 

İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan Kültür Varlıkları ve Proje Müdürlüğü (KUDEP) tarafından Malatyanın Kültür Envanteri’ çıkarılıyor.

Çalışmalarımız Malatya genelinde yapıldı

Malatyanın Kültür Envanterini hazırlamak için 13 ilçede çalışmalar yaptıklarını belirten Kültür Varlıkları ve Proje Şube Müdürü Gökçek Boyraz, 2020 Ocak ayında başlatmış olduğumuz çalışmalar neticesinde ilimiz genelinde toplam 805 eserin fotoğraflama çalışmalarının akabinde kimlik bilgilerini çıkardıklarını belirtti.

İlimiz için çok önemli olan böylesine detaylı ve anlamlı bir projeyi gerçekleştirmekten büyük bir mutluluk duymaktayız. Büyükşehir Belediye Başkanımızın yönergeleri doğrultusunda 2020 Ocak ayında başlatmış olduğumuz çalışmaların saha bölümünü tamamladık.” dedi.

Boyraz, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi, “İl bütününü kapsayan bir envanter çalışması 2014 yılında Malatya Valiliği tarafından basılmış ve o dönemde hazırlanan envanterde eser sayısı 420 olarak belirlenmişti. Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz envanterde bu sayı 805 e çıkmıştır ve bu eserlerin bütününü içeren başka bir envanter bulunmamaktadır. Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz bu çalışmanın amacı tescilli kültür varlıklarının dökümünü çıkararak; gerek akademik araştırma yapan, gerekse şehri gezmek-görmek ve tanımak isteyen vatandaşlarımıza hizmet sunmaktır. Kültür envanteri çalışması, Doğal sit alanlarımızın, tabiat parklarımızın ve diğer doğal alanlarımızın da bir dökümünü içerek, bununla birlikte şehrimizin tarihi, sosyo ekonomik durumu ve geleneksel yaşamı hakkında da genel bilgiler verecektir.”

Büyükşehir Belediyesi’nden kültürel hizmet

Kültür-Sanat 5.09.2020 07:48:00 3272 0