Bir yastıkta 40 yıl geçirenler unutulmadı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı´na bağlı ilçemiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından organize edilen ?Bir yastıkta kırk yıl? etkinliği, evlilikte 40 yılını dolduran çiftleri bir araya getirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı´na bağlı ilçemiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından organize edilen ?Bir yastıkta kırk yıl? etkinliği, evlilikte 40 yılını dolduran çiftleri bir araya getirdi.

Bir restoranın kır bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte, evliliklerinde 40 yılı dolduran çiftlere hediye verilirken yeni evlenen Kubat çiftinin de ilçe protokolünün şahitliğinde nikâhı kıyıldı.

Etkinlikte konuşan İlçe Kaymakamı Enver Hakan Zengince dünyaya geliş amacımıza değer katan en önemli unsurlardan bir tanesinin evlilik olduğunu belirterek, ?Evlenmek neden önemli? Toplumsal ve dünyevi olarak çok büyük önemi var. Eşler bu dünyada birbirini tamamlayan birbirine örtü olan iki ayrı varlık. Evlilik olmasaydı ayrı ayrı hayatlarını yaşasaydı insanlar, ne ruhsal nede fiziksel nede manevi olgunluk olmazdı. Evlilik sayesinde insan reşit, rüşt kazanır. Karakter kazanır, ahlak yapısı olgunlaşır,  onur ve şahsiyet kazanır fert yapıdan toplumsal yapıya geçer, karakter ve olgunluğu korumak aile sayesinde olur. Evliliğin bir güzel yönü de çocuk sahibi olmak. Manevi yönü itibariyle de Peygamber efendimize ümmet olacak yeni nesillerin bu dünyaya gelmesidir.? dedi.

Belediye Başkanı Süleyman Eser de evliliklerinde 40 yılı aşmış çiftleri tebrik ederek, günümüz nesline ve gençlere huzurlu, bereketli olarak geçirdikleri yılları anlatarak onlara örnek olmalarını istedi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü İbrahim Alaattin Ateş ise Türk milletinin temel kurumunun aile olduğunu, Türk millî değerlerini yaşatan, nesilden nesile aktaran, Türk milletine yaşama, üretme, başarma heyecanını veren aile kurumunun önemine dikkat çekmek istediklerini söyledi.

Ateş, ?Bir yastıkta kırk yıl? etkinliği çerçevesinde evliliğinin 40. yılını doldurmuş çiftleri bir araya getirerek, karşılaştıkları her türlü zorluklara rağmen muhafaza ettikleri muhabbetlerini kutlamak istediklerini kaydederek, ?Son yıllarda artan boşanma olaylarının temelinde aslında maddi imkânsızlıklar yoktur. Burada bulunan 40 yılı aşmış ailelerin iyi günde ve kötü günde hastalıkta, sağlıkta birbirlerine destek olmuşlar. Yoksulluğun en ağırını yaşamışlar fakat kale gibi sağlam evliliklerinin korumuşlar.? dedi.

86 yaşındaki Emine Şahin evlilik için en büyük ihtiyacın karşılıklı anlayış ve sevgi olduğunu belirterek, herkesin mutlu mesut olmasını istedi.

Konuşmaların ardından çiftlerin içerisinde evliliklerinde 60 yılı dolduran Hacı Mustafa & Emine Şahin, çiftine nazar boncuğu takılarak diğer çiftlere çeşitli hediyeler verildi.

Program sonunda günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.