Bin 650 genç çiftçiden 16´sı 30 bin lira hibe kazandı

Darende´den başvuru yapan bin 650 kişi arasından 16´sı, 30 bin liralık hibe desteğini almaya hak kazandı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´nın bu yıl için 450 milyon TL tutarında hibe desteği verilecek projelerin sahibi genç çiftçiler belirlendi. Buna göre Darende´den başvuru yapan bin 650 kişi arasından 16´sı, 30 bin liralık hibe desteğini almaya hak kazandı.

Bitkisel ve hayvansal üretime yönelik genç çiftçi projelerinin desteklenmesi programına başvuruların sonuçları açıklandı. Türkiye genelinde 378 bin kişinin başvurduğu programda bu yıl için 14 bin 970 genç çiftçiye, 30 bin lira hibe verilecek.

Bakanlık, bu yıl için hibe olarak 450 milyon liralık kaynak kullandıracak.

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ?Genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği verilecek proje başvuruları, İllerde Vali Yardımcısı Başkanlığında oluşturulan Değerlendirme Komisyonlarınca yapılan çalışmalar neticesinde sonuçlandırılarak asil yedek listeler hazırlandı. Listeler, İl Müdürlüklerince öngörülen şekilde ve Bakanlığımız gencciftci.tarim.gov.tr adresinden ilan edildi. Listeler 27 Haziran­1 Temmuz 2016 tarihleri arasında askıda kalacak. Asil listede olan genç çiftçiler ile İl/İlçe Müdürlükleri arasında 11­15 Temmuz 2016 tarihlerinde sözleşme imzalanacak.?

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü´nün resmi internet sitesinden yapılan duyuruya göre, ilçede başvuru yapan bin 650 çiftçiden 16´sı hibe desteği almaya hak kazandı. Darende´de 30 bin lira hibe desteği alan 16 genç çiftçinin 13´nün bayan olması ise dikkatlerden kaçmadı.

Hibe desteği projelerinde büyükbaş besilik dana ile damızlık düve yetiştiriciliği ön plana çıktı.Kanatlı yetiştiriciliği ile küçükbaş hayvan projeleri de onları izledi.

Kırsalda kalkınma için yürürlüğe konulan genç çiftçilere hibe desteği için başvurular, 13 Nisan­12 Mayıs 2016 tarihleri arasında alınmıştı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacak olan programa gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, desteklerden faydalanmak için 378 bin genç çiftçinin başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

 Projeler, uygulamanın her aşamasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´nın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek.