Başkandan çiftçi borçları için yapılandırma talebi

Ziraat Odası Başkanı Orhan Karaca, çiftçilerin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının faizsiz ve uzun vadeye yayılarak taksitlendirilmesi talebinde bulundu.

Başkan Karaca, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde üretimin ve çiftçinin önemini belirterek, zorlu süreçte üretime devam eden çiftçilerin daha büyük krizleri engellediğini söyledi.

Kovid-19 nedeniyle çiftçilerin kredi borçlarında artış olduğuna dikkat çeken Karaca, “Çiftçilerimiz borçları yapılandırılmadığı takdirde tarlasını veya traktörünü satmak zorunda kalabilir. Tarım Kredi Kooperatiflerinin uyguladığı yüksek faiz politikası çiftçiyi zor duruma soktu. Aslında çiftçilerimiz hesap kitap bilmediğinden değil uygulanan eksik tarım politikaları yüzünden bu duruma gelindi.” dedi.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Yunus Kılıç’ın ‘Çiftçi borçları ertelenirse sonradan ödemesi daha zor olur diye yapılandırma kapsamına almadık.’ açıklamasına tepki gösteren Karaca, “Sayın Kılıç çok doğru söylüyor. Şimdi diğer sektörlerin borçları yapılandırıldığı için kim bilir ne zorluklar yaşayacak. Borçlu çiftçinin tarlası, traktörü, hayvanı icradan satılınca birden bire bir ferahlık hissedecek. Bu nasıl bir düşünce çok merak ediyorum. Gelin çiftçinin borçlarını yapılandırın. Bu çiftçi bize lazım. Sadece üretmeyi düşünsün borçla uğraşmasın. Çiftçinin, Ziraat Bankası, Tarım Kredi, SSK ve TEDAŞ’a ait borçları faizsiz 5 yıl geri ödemeli yapılandırılsın. Mazot ve gübre desteği yeniden ayarlansın. Hükümetimizin bir an önce bu konuya el atmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.