Balıklıgöl Yerleşkesi’ne Somuncu Baba modeli

Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) yöneticileri, Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından imar ve ihyası gerçekleştirilen Somuncu Baba Külliyesi’nde incelemelerde bulundu. Heyet, külliye, müze, kanyon ve vakıf genel merkezini de ziyaret etti.

Şanlıurfa Vali Yardımcısı ve ŞURKAV II. Başkanı İsmail Çetinkaya ve beraberindeki mimar, mühendis, sanat tarihçisi ve ŞURKAV yönetiminden oluşan 8 kişilik grup, Hulusi Efendi Vakfı tarafından imar ve ihyası gerçekleştirilen Külliye başta olmak üzere, Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Müzesi, Hamidiye Çarşısı ve Kudret Havuzu gibi eserleri inceleyerek bilgi aldı.

ŞURKAV yetkililerden edinilen bilgiye göre, Balıklıgöl, Dergah, Rızvaniye Camii Külliyesi ile Halil'ür-Rahman Kültür-Sanat Külliyesi’nin yeniden düzenlenmesi için Somuncu Baba Külliyesi, örnek model olarak incelendi.

Türkiye'deki inanç merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa'daki Balıklıgöl Yerleşkesinin geliştirilmesi için çalışma başlatan Şurkav Vakfı, Hulusi Efendi Vakfı’nın ilçemize kazandırdığı ülkemize örnek eserleri gezerek, kullanılan malzeme, işçilik, çevre düzenlemesi, temizlik, güvenlik ve yönetim şekline kadar her detay hakkında görüş aldı.

Hulusi Efendi Vakfı’nın da bir süre misafir ettiği yetkililere, gerekli desteğin verileceği belirtildi.