Atıklar muhtaç ailelere ramazan kolisi olarak döndü

İlçemizde bir lise tarafından yürütülen "eTwinning Projesi" kapsamında, öğretmen ve öğrencilerin atıklardan yaptığı dekoratif ürünlerin satışından elde edilen gelirle, ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunuldu.

İlçemizde bir lise tarafından yürütülen "eTwinning Projesi" kapsamında, öğretmen ve öğrencilerin atıklardan yaptığı dekoratif ürünlerin satışından elde edilen gelirle, ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunuldu.

Mustafa İclal Başer Anadolu Lisesi öğretmenleri tarafından yürütülen ?Atıklarım Değerleniyor? projesi kapsamında yapılan dekoratif ürünler, okul bünyesinde açılan kermeste satışa çıkarıldı.

Kermesten elde edilen gelirle de ilçemizdeki 30 aileye gıda malzemelerinden oluşan ramazan kolisi hazırlandı.

Okulun İngilizce öğretmeni Zeynep Asya Çağlayan, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, temiz bir dünya, bilinçli ve duyarlı bir nesil yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Atıklardan hazırlanan ürünlerin, bir yardım kampanyasına dönüşmesinin öğrencilerin çevreye ve insanlara karşı duyarlılığını artırdığını ifade eden Çağlayan, "Öğrencilerimiz artık kendi çevrelerine kör bakmayacaklar ve insanlara yardım etmenin verdiği hazzı tattıkları için ömür boyu bu ihtiyacı hissedecekler. Biz de projenin böyle güzel bir etkinlikle bitmesinden dolayı çok mutluyuz." dedi.

Okulun kimya öğretmeni Meltem Esen Bulut da atıkları nasıl değerlendirebileceklerini düşünürken, öğrencilerinin böyle bir fikri ortaya koyduğunu söyledi.

Atıkları değerlendirerek kendi imkânlarıyla bazı tasarımlar yaptıklarını, hazırlanan dekoratif ürünleri kermesle satışa çıkardıklarını belirten Bulut, ?Öğrencilerimize çevreyi tanımlarken toprağın, havanı ve suyun kimyasını bozmamak olduğunu anlatıyoruz. Atıkları nasıl değerlendirebiliriz? Kendi imkânlarımızla neler yapabiliriz? diye düşünürken öğrencilerimizin böyle bir fikri oldu. Atıkları değerlendirerek kendi imkânlarımızla bazı tasarımlar yaptık. Böylece israfı önlemek, boş zamanlarımızı müspet çalışmalarla değerlendirmek başlangıç noktamız oldu. Geri dönüşümden hazırlanan dekoratif ürünler okulun da desteği ile geniş katılımlı bir kermesle değerlendirildi. Buradan elde ettiğimiz geliri bir yardım kampanyasına dönüştürdük. Öğrencilerimizi asıl mutlu eden de bu oldu. Öğrencilerimizin mutluluğu bizleri de çok mutlu etti.? diye konuştu.

Okul Müdürü Fuat Özbey de projede görev alan öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

Öğrencilerden Fatıma Öztürk ise projeden önce atıkları değerlendirebileceğini hiç düşünmediğini belirterek, çöpe attıkları ürünlerden çok güzel şeyler ürettiklerini söyledi.

Proje sayesinde yardıma muhtaç aileler için de yardım kampanyası düzenlediklerini aktaran Öztürk, "Bu sayede çok güzel bir duygu yaşadım. Bana gerçekten çok şey kattı. Çöpe attığımız malzemelerin nelere dönüşebileceğini gördüğümde çok mutlu oldum." şeklinde konuştu.

Geri dönüşüm kermesinden elde edilen gelirle hazırlanan ramazan kolileri, öğretmen ve öğrenciler tarafından ilçedeki ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldı.