Askıdaki ekmek ilçemiz nüfusunu geçti

İlçemizde, 5 yıl önce askıda ekmek kampanyası başlatan bir fırın, aradan geçen süre içerisinde vatandaşların destekleriyle dağıttığı ekmek, ilçe nüfusunu geçti.

 

İlçemizde, 5 yıl önce askıda ekmek kampanyası başlatan bir fırın, aradan geçen süre içerisinde vatandaşların destekleriyle dağıttığı ekmek, ilçe nüfusunu geçti.

Darende Spor Caddesi´nde faaliyet gösteren Sefa Pide Fırın sahibi Ömer Yozgatlı Gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyacını karşılamak için unutulan "askıda ekmek" geleneğine, 5 yıl önce başladıklarını ifade ederek, aradan geçen süre içerisinde vatandaşların da kampanya ya duyarlı olması sayesinde ilçenin nüfuzundan daha fazla ekmeği dağıttıklarını söyledi.

Yozgatlı, 5 yıl önce kimsenin ekmeksiz kalmaması için yine bir Ramazan ayında kampanyaya başladıklarını hatırlatarak, ?Millet olarak öyle hissiyat öyle gönül zenginliği içerisindeyiz ki, ekmeğini, tuzunu, yüreğini ve sevgisini paylaşan, bir milletiz. İlçede ilk defa bu kampanya başladığımız da herkesin duygusuna tercüman olduk. Veren eli de alan eli de kimse görmeden bu yardım gerçekleşti. Fırınımızdan bir ekmek alan mutlaka askıya bir ekmek bırakarak ayrıldı. 5 yıl önce ramazan ayı içerisinde başlayan ve daha sonrasında 12 aya yayılan bu güzel  gelenek, bugün 28 bin nüfuzlu ilçemizin nüfusunu çoktan aşarak 30 bin 244 adet ekmek, ihtiyaç sahibi aileler ile paylaşılmış durumda.? dedi.

Rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan da, Müslümanlar arasında sosyal açıdan da yardımlaşma ve dayanışmanın en yüksek olduğu aktaran Yozgatlı konuşmasını şöyle tamamladı:

?İlçe halkı olarak Osmanlı´dan kalan bu geleneği sürdürmenin mutluluğu içerisindeyiz. Günlük 40 ila 60 aile ekmek ihtiyaçlarını bu fırından vatandaşın katkısı ile gideriyor. Kocaman bir ailenin farklı fertleri gibi bir birimize sahip çıkarak paylaşmanın, kardeş olmanın farkında kalıyoruz. İnsanların bu destekleri sürdükçe bizimde gayretimiz her zaman devam edecek. İnşallah bu gelenek bittiğinde, ihtiyaç sahibi hemşehrimizde kalmamış olur.?