Anadolu Lisesi´nden örnek proje

?Atıklarım Değerleniyor´ kampanyası ile ilçedeki 20 okula, kâğıt, plastik ve cam atıkları ayrıştıracak geri dönüşüm kutuları dağıtıldı.

Darende Mustafa İclal Başer Anadolu Lisesi öğretmenleri tarafından "eTwinning Projesi" kapsamında hazırlanan ?Atıklarım Değerleniyor´ kampanyası ile ilçedeki 20 okula, kâğıt, plastik ve cam atıkları ayrıştıracak geri dönüşüm kutuları dağıtıldı.

Dağıtım etkinliğine katılan Kaymakam Enver Hakan Zengince, projeyi hazırlayan idarecilere ve okulun Kimya Öğretmeni Meltem Esen Bulut´a, İngilizce Öğretmeni Zeynep Asya Çağlayan´a, Edebiyat Öğretmeni Sultan Demir´e ve Rehber Öğretmen Arzu Özkan´a teşekkür etti.

Kaymakam Zengince, burada yaptığı konuşmada geri dönüşüme dikkat çekerek, ?Tüketim kültürünün çok hızlı bir şekilde artması, zenginliklerimizin ve kaynaklarımız hızlı bir şekilde tüketilmesi anlamına gelmektedir. Yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz sonuçta sınırlı kaynaklar, sonsuz değil. Kâğıt, plastik ve cam gibi geri dönüşümü mümkün olan maddeleri, değerlendirmek hem ekonomik gelişme açısından önemli hem de çevremizin, tabiatımızın sürdürülebilirliği ve gelecek kuşaklara bizim gördüğümüz şekilde aktarılması açısından geri dönüşüm çok önemli.? dedi.

Projenin koordinatörlüğünü yürüten İngilizce Öğretmeni Zeynep Asya Çağlayan da, geri dönüşüm kutularının temini konusunda kendilerine destek veren Malatya Yeşilyurt Belediyesi´ne teşekkür etti.

Öğretmen Çağlayan, projenin amacının bilinçli bir nesil yetiştirmek olduğunu kaydederek şunları söyledi; ?Projenin uygulanmaya başlaması ile öğrencilerimizin, geri dönüşüm konusunda bilinçli ve daha duyarlı hale geleceklerine inanıyoruz. Ayrıca atık maddelerin geri dönüşümü ile ülke ekonomisine de katkı sağlanmış olacak. Öğrencilerimiz için atık kâğıtlardan yapılabilecek çeşitli örnekler hazırladık. Hazırladığımız dekoratif çalışmalarımızın, onlara ilham kaynağı olmasını amaçlıyoruz. Bu çalışmaları gören gençlerimiz, dilerse atık malzemelerden dekoratif ürünler hazırlayarak yaratıcılıklarını geliştirebilecek. Bir sonraki aşamalarda tasarlanan ürünler sergilenerek okulda farkındalık oluşturulacak. Geri dönüşüm ile ilgili resimler, karikatürler çizilecek, şiirler ve kompozisyonlar yazılarak panolarda sergilenecek.?

Konuşmaların ardından ilçedeki 20 okula, geri dönüşüm kutularının dağıtımı yapıldı.

Etkinliğe, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi İnce, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.