Allah´a teslimiyet ve tefekkürün zirvesi: İtikâf

Anadolu´nun önemli inanç merkezlerinden tarihi Somuncu Baba Külliyesi´nde bazı vatandaşlar ramazanın son günlerini itikâfa girerek geçiriyor.

Anadolu´nun önemli inanç merkezlerinden tarihi Somuncu Baba Külliyesi´nde bazı vatandaşlar ramazanın son günlerini itikâfa girerek geçiriyor.

Somuncu Baba Külliyesi´nde ramazanın son 10 gününde itikâfa giren vatandaşlar, zaruri ihtiyaçları dışında dışarıya çıkmıyor.

İlçede 18 yıldır itikâf geleneğini sürdüren Hasan Selimli ile Muharrem Ünsal, zorlu ve sabır gerektiren İslam Peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v.)´in itikâf sünnetini yerine getirmenin hazzını yaşıyor.

Somuncu Baba Camisi imam hatiplerinden Musa Tektaş, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, abdest ve zaruri ihtiyaçlar dışında itikâfta bütün vaktin ibadetle geçirildiğini söyledi.

Hazreti Muhammed (s.a.v.)´in itikâfa girerek bolca ibadet yaptığını dile getiren Tektaş, "Biz de Peygamber Efendimiz (s.a.v.)´in bu sünnetini yerine getirmeye çalışıyoruz. Sünnetinin ihya edilmesi adına 18 yıldır külliyede itikâfa giren mahalle sakini Hasan Selimli ile Muharrem Ünsal kardeşlerimiz, çok az istirahat edip vakitlerinin tamamını Allah´a teslim olarak tefekkürle geçirmektedir. Önemli bir husus, sükût orucu dediğimiz dilini dünyevi konuşma kötü söz ve fiillerden uzak tutmak adına konuşmamaya gayret etmekteler." dedi.

Tektaş, son olarak Somuncu Baba Külliyesi itikâf sünnetinin tam olarak yapıldığı önemli merkezlerden biri olduğunu belirterek, "Her yıl ilçe müftülüğünün bilgisi dâhilinde burada iki kişi için altyapısı hazırlanarak bu sünneti yerine getirecek olan vatandaşlar, manevi havası ve nezih ortamıyla ağırlanmaktadır." diye konuştu.