Anahtar Kelimeler: savaşçıları olaya koştu

Alev savaşçıları bir yıl da 303 olaya koştu

Malatya Büyükşehir Belediyesi Darende İtfaiye Amirliği, 2019 yılında 303 olaya anında müdahale ederek birçok can ve mal kaybını önledi.

Balaban Mahallesi’nde bulunan Darende İtfaiye Amirliği, 3 araç 15 personelle 2019 yılı içerisinde meydana gelen 303 olaya müdahale etti. Şehirleşme ve artan nüfus ile birlikte itfaiyecilerin iş yükü  %50 arttı.

Vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak için 7 gün 24 saat esasına göre görev yapan itfaiye ekipleri, yıl içerisinde 204 yangın, 18 trafik kazası, 11 su baskını, 25 insan ve hayvan kurtarma operasyonu ile 45 çeşitli göçük, teker ısınması, arama kurtarma olmak üzere toplamda 303 olaya müdahale etti.

İş yerlerinin denetleme, personel eğitimi, tatbikat, resmi kurum çalışanlarının bilinçlendirilmesi ve benzeri görevler olmak üzere çok sayıda farkındalık çalışmasını da yürüten ilçemiz İtfaiye Amirliği, yoğun bir çalışma dönemini geride bıraktı.

Yapılan çalışmalarla ilgili gazetemiz muhabirine değerlendirmelerde bulunan İtfaiye Amiri Seyfullah Karcı, “Yoğun bir görev yılını geride bıraktık. Çok şükür hayat kaybı ile sonuçlanan bir felaket yaşamadık. Ekiplerimiz can siperane çalışmaları ile meydana gelecek olaylara zamanında müdahalesi, yangın ve başka kazaları büyümeden engellemiştir. İlçemizin coğrafi yapısı dağlık ve nüfus yoğunluğu kırsalda olması bakımından her ne kadar zorluklar yaşasak da, görevimizi en güzel şekilde yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında yüzde %50 civarında olaylarda artış olduğunu belirten Karcı, “İşimizi yaparken halkımızı bilinçlendirmeyi de ihmal etmedik. İlçemizde iş yerlerini denetleme, raporlandırma ve resmi kurum çalışmalarını bilinçlendirme noktasında çok sayıda çalışmaya imza attık. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için mesai gözetmeksizin çalışan ekiplerimiz, özverili bir şekilde görevlerini en güzel şekilde icra etmektedir." diye konuştu.

Karcı, son olarak ilçe merkezin de yeni bir itfaiye merkezi inşası devam ettiğini hatırlatarak, tehlikeye düşmüş her canlı için, 7 gün 24 saat görev başında olduklarını sözlerine ekledi.