Haziran ayında ilçemize gelerek Somuncu Baba Külliyesi’ni ziyaret eden ünlü şef, burada kendisini etkileyen ve yaşadıklarına dair anıları “Darende eşsiz bir yer” notuyla yeni çıkan kitabında paylaştı.

Seyyah Akkor, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesini karış karış gezdiği 25 yılda oluşan gezi rotalarını ve lezzet noktalarını harita ve çizimlerle anlattığı eserinde, Darende için, ‘Somuncu Baba Külliyesi, Dünya’da gördüğüm en etkileyici dini merkezlerden biri’ ifadelerini kullandı.

Manevi havasının, külliye civarında yürüyüş yapmanın harika bir duygu olduğunu not düşen Akkor, çok satan kitabında şu sözlerle övgüde bulundu;

 “Somuncu Baba Külliyesi, Dünya’da gördüğüm en etkileyici dini merkezlerden birisi. Tohma nehrinin rengi, etrafındaki ağaçlar, kütüphanesi ve balıklarıyla eşsiz bir yer. Tohma Kanyonu, kayalar arasındaki konumu ve bol yeşilliği insanı çok etkiliyor. Mutlaka kanyonda vakit geçirin ve burada sunulan lezzetli yemeklerden yiyin” dedi.

Yurt içi ve yurt dışında da oldukça tanınan şef, seyyah ve araştırmacı Ömür Akkor’un birçok kitabı, yemek kitapları Nobel'i sayılan "Gourmand Cookbook Awards" tarafından dalında dünyanın en iyisi seçildi.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda TRT 1 ekranlarında yayımlanan Pelin Çift’in hazırlayıp sunduğu ‘Gündem Ötesi’ programına konuk olan ünlü şef, Somuncu Baba Külliyesi’nden övgü ile bahsetmişti.

Akkor; “Somuncu Baba Külliyesi, Dünya’da gördüğüm en etkileyici dini merkez”

Şef, seyyah ve araştırmacı Ömür Akkor, “Türkiye Gastronomi Atlası" kitabında Darende’den övgü ile bahsetti.
Gündem 2.11.2021 08:44:00 4279 0