2016 TÜBİTAK Bilim Ödülü Darendeli´nin oldu

"Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri", 29 Aralık´ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi´nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

2016 TÜBİTAK Bilim Ödülü Darendeli´nin oldu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), 2016 yılı "Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri", 29 Aralık´ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi´nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

TÜBİTAK´tan yapılan yazılı açıklamaya göre, bilim insanı ve araştırmacıların yetiştirilmesi ve geliştirilmeleri amacıyla, ilk kez 1966´da verilmeye başlanılan ödüller, 2007´den bu yana Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen törenle sahiplerine veriliyor.

Bilkent Üniversitesi, Fizik Bölümü´nde görev yapan aslen Balabanlı olan hemşehrimiz Prof. Dr. Oğuz Gülseren, ?Nanobilim ve yoğun madde fiziği alanında nanoteller, karbon nanotüpler ve boya duyarlı güneş pilleri konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları? nedeniyle 2016 yılı bilim ödülünü kazandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi´nde düzenlenen tören de Gülseren´e ödülü, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından takdim edildi.

Bugüne kadar 164 bilim, 87 hizmet, 483 teşvik ve 16 TÜBİTAK özel ödülü olmak üzere, toplam 750 bilim insanı ödüllendirildi.