15 Temmuz şehitlerinin ismi hatıra paralarıyla Türkiye haritasına nakşedildi

İlçemizde bir özel okulda çalışan öğretmen ve güvenlik personeli, 15 Temmuz şehit ve gazileri anısına bastırılan madeni paraları Türkiye haritasına yerleştirip, şehitlerin isimlerini ahşap yakma sanatıyla tabloya nakşetti.

İlçede eğitim veren Özel Hacı Hacı Naciye Ateş Okullarında güvenlik görevlisi olarak çalışan Muhammet Erden, 3 yıldır biriktirdiği hatıra paralarını okulun Görsel Sanatları Öğretmeni Belma Başeğmez'e getirerek değerlendirilmesini istedi.

Şehitlerin isimlerinin olduğu Türkiye haritası yapmaya karar veren öğretmen Başeğmez, yaklaşık bir yıl süren çalışmasının ardından 251 hatıra madeni parayı yerleştirerek üzerine 251 şehidin ismini yazdı.

Üzerinde yakma sanatıyla 15 Temmuz darbe girişiminde, darbeci general Semih Terzi'yi vurarak darbe girişiminin seyrini değiştiren isimlerin başında gelen Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in resminin işlendiği tablo, okul girişine yerleştirildi.

Okulun güvenlik görevlisi Muhammet Erden, muhabirimize 15 Temmuz gecesini ölene kadar unutmayacağını ve unutturmayacağını söyledi.

Yakma sanatıyla yaptıkları tablonun manevi değerinin çok yüksek olduğunu belirten Erden, şöyle devam etti:

"İlk 15 Temmuz hatıra parasını gördüğümde çok duygulanmıştım. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra basılan paraları ailecek biriktirmeye karar verdik. Sonra bu paralarla ne yapabiliriz diye okulumuz resim öğretmenine danıştım. Öğretmenimiz de böyle bir fikir verdi. Onunda yardımlarıyla yakma sanatıyla 15 Temmuz parasının üzerine şehitlerimizin isimlerini yazdık ay-yıldızlı Türk bayrağımızı, o gecenin kahramanı Ömer Halis Demir'i ve 15 Temmuz logosunun ön planda olduğu bu eseri ortaya çıkarttık. Bu eser de şehitlerimizin isimlerini yakmak bir yılımızı aldı. Kahraman Ömer Halis Demir'in portresini işlemek ise tam bir ayımızı aldı. El işçiliğiyle yapılan sadece yakma sanatıyla yaptığımız için bu çok zor lakin bu tablo ortaya çıktığında çok duygulandım. Benim için paha biçilemez bir eser."

- "Geleceğe anlatmak, yansıtmak istedik"

Görsel Sanatları Öğretmeni Belma Başeğmez de 15 Temmuz hain darbe girişiminin daha dün gibi akıllarında olduğunu söyledi.

15 Temmuz deyince hala o anki duyguyu içinde yaşadığını dile getiren Başeğmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"15 Temmuz tabi ki bir simge olarak kalmamalı çünkü bizim hem bağımsızlığımızı hem özgürlüğümüzü hem de ülkemizin bekası için çok önemli bir olay. 15 Temmuz'da milletçe o ruhu gerek evlerimizde gerek sokaklarda yaşadık. Cumhurbaşkanımızın 'dışarıya, meydanlara çıkın' dediğinde gözümüz kapalı halkımız sokaklara döküldü ve inanın hepimizin tüyleri diken diken oldu. Eskiye dönük bütün korkularımızı unutarak gencinden yaşlısına kadar vatan uğruna hepimiz seferber olduk. Bu atmosferi gelecek nesillere taşımak adına böyle bir çalışma yaptık. O dönemde kendini bizler için feda eden gönüllerde yer edinen kahramanımız Ömer Halis Demir'i de anmak istedik. Allah'a çok şükür bu güzel günlere tekrardan döndük. Başta Ömer Halis Demir olmak üzere beraberinde vatanımız, evlatlarımız için şehit olan vatandaşlarımız sayesinde oldu. Onların anısına, darbe girişimini geleceğe anlatmak, yansıtmak istedik ve ortaya bu şekilde bir çalışma çıktı."

Tablo, okulda ve ilçedeki 15 Temmuz anma etkinliklerinde sergilenecek.