15 Temmuz Darbe Girişiminin 3. Yılı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

15 Temmuz anma etkinlikleri çerçevesinde ilk olarak darbe girişiminde şehit olanlar için Kaymakamlık ve Belediye tarafından Çarşı Cami´nde mevlit programı düzenlendi.

İlçe protokolünün ve vatandaşların katıldığı mevlit programında, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece hayatını kaybedenler ve tüm şehitler için Kur´an-ı Kerim okunarak, dualar edildi. Cami çıkışında vatandaşlara ikramda bulunuldu. İlçe protokolü daha sonra Hasan Gazi Türbesi ve Şehitliğini ziyaret etti. Ziyarette ilçe Müftüsü Nurullah Birlik tarafından dua edildi.

Silahlı Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca 15 Temmuz 2016´da gerçekleştirilen darbe girişiminde şehit olanlar için akşam Hacı Hasan Akyol Çarşı Meydanı´nda anma gecesi düzenlendi. Gecede, ilahi, konuşma ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın konuşması canlı verilerek Kur´an tilaveti yapıldı.

Programda bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Enver Zengince, 15 Temmuz Şehitlerini rahmetle ve minnetle andıklarını belirterek, ?Devletimizi, milletimizi birlik ve berberlik içerisinde yarınlara hep birlikte taşıyacağız. Bu hain darbe girişimi planlanırken bir takım sebepleri göz ardı ettiler. Biz bin yıldır Anadolu topraklarını vatan yapmak için mücadele ediyoruz. Bu toprakları dünyanın medeniyet merkezi, kültür merkezi, adalet merkezi haline getirdik. Şehit kanları ile sulanan bu cennet vatanı ölürüz de kimseye teslim etmeyiz." dedi.

Belediye Başkanı İsa Özkan da Türk milletinin asil bir millet olduğuna değinerek, ?Fetullahçı Terör Örgütünün (FETO) gerçekleştirdiği hain darbe girişimi sonrası sokaklara dökülen hemşehrilerim, hain kalkışmanın üçüncü yılında da yine meydanlara indi. Birliğin ve beraberliğin en güzel örneğini sergiledi. Vatanına ve milletine sahip çıkan hemşehrilerimi bir kez daha kutluyorum.? diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler, vatandaşlar şiir okurken, Darende Müftülüğü İlahi Grubu ve Somuncu Baba Külliyesi İmamları çeşitli ilahiler seslendirdi.

Daha sonra darbe girişiminde yaşananların yer aldığı sinevizyon gösterimi yapılarak Belediye tarafından vatandaşlara çorba ikram edildi.

Gece son olarak vatandaşlar, konvoy yaparak ilçede tur attı.