Tavşan canı için, tazı sahibi için koşarmış
Tarih: 4.2.2018 16:25:51 / 2039okunma / 0yorum
Ömer HİDAYET

Ülkeler kalkınırken, ekonomik yönden olduğu kadar dış politika alanında kendini gösterir. Ticaretiniz iyi, kültürünüz berbat, dış politikanız harika, iç siyasetiniz meflûç durumda olmaz. Kalkınma yeknesak, at başı, beraber ilerler, birbirini tetikler. İyileşmede, dolaysıyla  bütün alanlarda kendini  gösterir.

Dünyada oyun kurmaya başladığımızdan bu yana sancılı günler yaşıyoruz. Millet olmak, ebet müddet fikre kavuşmak ancak böyle olur. Nohut oda bakla sofa bir eve kapanmış, sokağına dahi çıkamayan, sana bir tokat atana sen öbür yüzünü döneceksin ezikliği çoktan tarih oldu. Afrika´ya açılan, Filistin/Kudüs için dünyayı bir araya getiren usta bir oyuncuyuz artık. Abiler ve baronlar ne der den çok, kim ne derse desin, hak ve doğru bildiği yolda emin adımlarla yürüyen bir devlete kavuştuk. Başta Cumhurbaşkanı, reisimizin kılavuzluğunda millet gemisinin içinde güzel ve mutlu günlere doğru emin adımlarla yol alıyoruz.

Afrin operasyonu kaçınılmazdı. Uluslararası dilde buna ön almak diyoruz. Güvenlik stratejileri terörü kaynağında yok etmeyi hedefler. Bir anlamda testi kırılmadan, çocuğu uyarma meselesi olarak kabul edilebilir. Aksi takdirde yine içeride terör belası, siyasi polemiklerle ortalık toz duman edilecekti. Sınır güvenliğinin hiçe sayıldığı, her türlü terörün tezgâhlandığı çepeçevre sarılmış bir ülke olacaktık.  Seksen milyonunun tek vücut olduğu bir hareket gerçekleşti. Bir devlet adamı şöyle der”-Cephedeki zaferin gölgesi, masaya düşmezse başarılı olunmaz”

Kahraman Mehmetçiğimiz, devleti ve milleti için seve seve canını veriyor. Şehit haberleri elbette içimizi acıtıyor. Bizi “beklemesinler” ”düğüne gidiyoruz” diyen Mehmetçik, ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum mefkûresi ile yollara düştü. Askerimizn, kılıcı keskin, gönlü huzurla dolu olsun. Camilerde ve evlerde her sabah, her yatsı, her seher, fetih sureleri okunuyor. Yaşlılıktan beli kamburlaşmış, saçlarında bir tek siyah kalmayan bağrı yanık insanlar, elleri semada, yürekleri şerha şerha olurcasına alınları secdede, ordumuzun zaferi için dua ediyorlar.

,” Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi.

Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi.

Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın,

Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm´ın!”

 

  diyen şairimizin feryadını ve niyazını içimizde dalga dalga yaşıyoruz.

Kışın bu soğuğunda dualarımız, toprağa bir muştu gibi düşüyor. Düşmana korku, dosta umut oldular. Ölümü öldürdüler, ölüm onlara ne yapsın. Yaşamak, ölmeyi bilen kahraman milletlerin hakkı olmamış mı tarih boyunca. Ya şerefle ölmeyi göze alıp, düşmanı bertaraf edeceğiz, yâda korkaklığı kabul edip zilletle yaşamaya razı olacaktık.

Kamuoyunda müthiş bir destek var, ses sanatçısı, futbolcusu, akademisyeni, yaşlısı, genci, amiri, memuru, esnafı, tüccarı, ustası, çırağı, yediden yetmişe tam ve gönülden “Zeytin Dalı” harekâtına destek oldu. Amasyalı anneler börek yapıyor, Sivaslı çilekeş kadınlar patik örüyor, Yörük ana kurban kesiyor, Karslı ilkokul öğrencileri resim çizip, mektup yazıyor, kahraman Mehmetçiğe. Anadolu insanı, bizler seninleyiz, ülkenin bütünlüğü için, milletin bekası, devletin ebet müddet yaşaması için topyekûn beraberiz, mesajını kendi gönül dilinden iletiyorlar.

      Sokağın nabzını tutan kanallarımızda bazen bizi bile mahcup edecek, ferasette ifadeler oluyor. Sanki dersiniz ki bu konuşanlar yıllarca uluslararası alanlarda görev yapmışlar. Dünyayı tanıyorlar, olup bitenleri suhuletle yorumluyorlar, niçin Afrin´de / Sureye´ de olduğumuzu gayet makul ifadelerle dile getiriyorlar. Bazen, akademik ve diplomatik dilde anlatamadığımızı, Anadolu insanı üstün zekâsıyla bir cümlede özetliyor. İşte millet olmanın, bir ve beraber olmanın şanlı göstergesi bu olsa gerek diyoruz. Allah, bu aziz milleti yüceltsin, devlete ve askerimize zeval vermesin.

      Bayrakları bayrak yapan, toprağı vatan yapan bu ulvi şehadet duygusudur. Millî birliğin yegâne ölçüsü, bu vahdet düşüncedir. İnsanımızı, yediden yetmişe tek bir mefkûre etrafında kenetleyen bu yüce hasletlerdir. Milli olmak, birlik olmaktan geçer. Türkü, Kürdü,  Arap´ı, Çerkez´i, Laz´ı böyle günlerde tek nefes, tek bilek olduğunu Edirne´den Kars´a, Sinop´tan Anamur´a gösterdi. Eller, dalga dalga semalarda, gözyaşları boncuk boncuk toprağımızı ıslatıyor.

      Harzemşahlar döneminde, Cengiz Han Buhara´yı teslim alır. Bir grup direnmek için, hazırlığa başladığında, teslimiyetçi ve müstemleke ruhlu, vicdanları parsellenmiş bir güruh, “Böyle bir dirence gerek yok, teslim olursak, bizi affederler ”diye çıkışta bulunurlar. Gerçek vatan evlatlarından bir grup ise ”-Unutmayın, düşman önce, kendi vatanı ve ailesini bırakıp, saf değiştiren korkakların hesabını görür,” şeklinde tarihi bir çığlıkla direnmenin gerekliliğini ortaya koyar. Nitekim öyle de olur, hiçbir mukavemet göstermeden teslim olanlar öncelikle, ahalinin gözü önünde ibret olsun diye kılıçtan geçirilir.

      Tarihin bir daha tekerrür etmemesi için, etrafımızda olup bitenleri iyi okuyan, devletimize güvenmek ve destek olmak en büyük ve kutsi görevdir. İçerde ve dışarda, bu operasyonu sulandıran FETÖ kalıntılarına, devlet ve millet düşmanlarına aman vermeyelim.

     Anadolu´yu baştanbaşa gözyaşı ile yoğuran, manevi güçle mayalayan büyüklerin duası, her zaman sizinle olsun. Yüce milletimizin asaleti ve dik duruşu daim olsun. Allah bizleri boynu büyük, zelil ve mağlup olmaktan korusun.(Amin)

     “Zeytin Dalı” harekâtıyla, biricik gayemizin, milletin selameti, devletimizin bekası olduğunu ”Tavşan canı için, Tazı ise, sahibi için koşar” atasözü özetlemiyor mu?

      Vatan ve millet, en kıymeti varlığımız ve nefes alma gayemizdir.

Anahtar Kelimeler: Tavşan, canı, için, tazı, sahibi, için, koşarmış
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Çıktım erik dalına (20 Şubat 2019 - Çarşamba)
Meb 2023 eğitim vizyonu ne getirecek? (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
Tasavvuf Irmağında Akan Kalemler (04 Kasım 2018 - Pazar)
Aynadaki yalan (22 Ekim 2018 - Pazartesi)
Psikolojik Savaş (12 Eylül 2018 - Çarşamba)
İYİ İNSANLAR İYİ ATLARA BİNİP DÖNDÜLER (06 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Sıcak günler (01 Haziran 2018 - Cuma)
1980 yılında bir açık oturum (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Dini üslup ve İfade Şeklimiz (12 Nisan 2018 - Perşembe)
Kayseri Paneli (02 Aralık 2017 - Cumartesi)
DEĞİŞİM YOLCULUĞUMUZ (19 Kasım 2017 - Pazar)
EĞİTİMİ YERLİ VE MİLLİ YAPMAK (19 Ekim 2017 - Perşembe)
Ve Şimdi Söz Kuran´ın (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
Ramazan-I Şerifin Sonsuz Rahmeti (05 Temmuz 2017 - Çarşamba)
ANADOLUNUN KADİM RUH KÖKÜ (06 Nisan 2017 - Perşembe)
ŞEHRİN RUHU: DARENDE ÖRNEĞİ (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
Küresel Saldırı/Topyekün Seferberlik (19 Ocak 2017 - Perşembe)
Gençlik Merkezlerinin Önemi (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Yeniden Birlik Olmak (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Asıl Tehlike (08 Eylül 2016 - Perşembe)
15 Temmuz ve liderlik ruhu (02 Eylül 2016 - Cuma)
Gün, bir ve beraber olma günüdür (05 Ağustos 2016 - Cuma)
Darende´mizde trafik ve yaşam kültürü (09 Haziran 2016 - Perşembe)
Kut´ül Amare Zaferimiz (06 Mayıs 2016 - Cuma)
Medya ahlakı ve algı operasyonları (06 Mart 2016 - Pazar)
MEB´de performans değerlerimiz (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
İstikamet ve İman üzere olmak (04 Aralık 2015 - Cuma)
Okul zili çaldı (15 Ekim 2015 - Perşembe)
Mekanların mana dili (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Sosyal tesisimizin temeli atıldı (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Ramazan ayının manevi iklimi (07 Temmuz 2015 - Salı)
Darendede bilim fuarları (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Gençlerin başarı yolu (06 Şubat 2015 - Cuma)
Gönül ve mana sultanları (06 Ocak 2015 - Salı)
Amasya yolculuğunundan kalanlar (10 Aralık 2014 - Çarşamba)
Maddeden manaya hicret (06 Kasım 2014 - Perşembe)
Darendede eğitim çalıştayı (03 Ekim 2014 - Cuma)
SAHRALARDA SOHBETLE SERİNLEMEK (09 Eylül 2014 - Salı)
İlklerin İlkesi: Darende İmam Hatip Lisesi (09 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Huzur ikliminin nadide beldesi: Darende (09 Haziran 2014 - Pazartesi)
Şehir ve kültür (11 Nisan 2014 - Cuma)
Şehir ve medeniyet (10 Şubat 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
23 Şubat 2019 Cumartesi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz

Hz. Muhammed