Sıcak günler
Tarih: 1.6.2018 09:53:37 / 1902okunma / 0yorum
Ömer HİDAYET

                                                    

      Sıcaklık, mevsimi kastetmekle beraber çoğu zaman, beklenen dünya siyasetinde yaşanacak olağanüstü gelişmeleri ima eder. Dünya siyasetine yön vermeye çalışan baronlar, dünya beşten büyük diyen gür sesin karşında şaşırıp kaldılar. “One mınute “diye haykırışın sarhoşluğunu üzerlerinden atlatamadılar. Karanlık olmayan güçler yetmişli yıllarda yetmiş sente muhtaç ülkeyi özlüyorlar. İMF kapımıza dayansın, faiz musluklarını açsın, yardım alan emir alır ilkesini tüm sosyal ve ekonomik hayatımıza bir pranga gibi geçirsinler. Geçmiş olsun beyler, ülke eski ülke değil, tarihin kodlarını okuyan, özüne dönen, imparatorluk bakiyesi bir millete yakışan dünya lideri Sayın Recep Tayyip Erdoğan var karşınızda. Milletin adamı, hakkın savunucu, kimsesizlerin kimsesi.

     Dünyaya açılan, Balkanları, Afrika´yı, Kafkas içlerine varan bir imar ve ihya yapılanması içinde güzel günleri yaşıyoruz. TİKA başta olmak üzere, Kızılay, Diyanet Vakfı, nerede bir mazlum varsa, orada hemen teşkilatlarını kurup, gönül seferberliğini başlatıyorlar.

    İki bin dolarlardan on bin dolarlara çıkan gayri safi gelirimiz, birçoğunun dudağını uçuklattı. Bu kadar güçle bunları başaran ileride, yirmi binlere çıkarlarsa ne yaparlar korkusuna kapıldılar. Korkmayın beyler, bu milletten asla Fransızların, Cezayir halkına uyguladığı bir katilim olmaz. Avrupalı efendilerin sömürge ülkelerine reva gördükleri insanlık dışı davranış beklenemez. Gittikleri yere, barış, dostluk ve huzur götürürler. Bir Etiyopyalı taksici, siz evladı Fatiha´n değil misiniz diye bir Türk gazeteciden ücret almaz, bir Somalili, gözlerimiz yol kaldı diye, gezmeye giden turistimizi evinde ağırlar, bir Nijeryalı, dedem şu mektubu bana bıraktı, sizin insanlık ve hamiyetinizi, satır satır yazarak bana emanet diye vefa örneği sergiler. Büyük millet olmak böyle bir şey olsa gerek. Gönle dokunmak, yüzü güldürmek, tarihi görevimizdi. Korkudan uzak, umut ve sevgi nağmesini dalga dalga gönle ilham etmek, yegâne gayemizdi.

    24 Haziran sonrası, Cumhurbaşkanlığı hükümet sitemi ile tüm prangalardan, bürokratik oligarşilerden sıyrılıp güzel günlere doğru atlım yapacağımız anları bekliyoruz. Hakkın ve adaletin hâkim olduğu, ak koyunun kara koyundan rahatlıkla hakkını alacağı müstesna günleri görmek istiyoruz.  İnsan gibi yaşamanın, adam gibi salına salına dosta düşmana kendimiz göstermenin mutlu anları yakındır. Asla şu zehaba kapılmayın, bugüne kadar hiç bir şey yapıldı mı? On beş yıllık iktidar süresi içinde, hayallerimize sığmayan ekonomik, siyasi alanlarda yenilikler gerçekleştirdi. İki yüz yılda yapılanmayan siyasi ve ekonomik yenilik hayata geçti.

   On bin nüfuslu ilçemizde, böbrek hastası delikanlıyı almak için hava ambulansı pat pat inmeye başladığında yaşlı bir amcanın gözyaşlarını tutamadığına şahit oldum. Ey oğul, ambulans bulup ta mazotunu koymadan yerinden hareket ettirmek fermana mahsustu. Şu yapılanlara bakın, bunları parayla pulla olacak şey değil, azim ve inşa sevgisi, memleket sevdalısı olmak ancak böyle olur diye ağlıyordu. Hastane kuyruklarını, şeker ve pirinç kuyruklarını, tüp gaz ve benzin kuyruklarını çok çabuk unuttuk. Hastanelerde senet imzaladığımız günlerin üzerinden yüzyıl geçmedi. Daha doksanları yılların ortası idi. Memur maaşlarının, deprem yardımları ile ödendiği günleri unutmadık. Başörtülü yaşlı annenin asker yiğidinin düğünden geri çevrildiği,  lojmanlardan alınmadığı günleri hep hatırlayalım. Bu irade sadece, yol, hastane yapmadı, özgürlükleri de genişletti. Dünya ölçeğinde bir numara yaptı. Bilmek gerekir, kadrini takdir etmek gerekir. Zira takdir edilmeyen nimet çabuk zayi olur. Marifet iltifata tabi demişler, müşterisiz meta zayidir derler, büyükler.

    Her seçimin bir yarış olmadığını, eşitler arasında en iyi olanı seçmek olmadığını bugünlerde oynanan oyunlar sayesinde daha iyi anladık. Dün, eli kanlı katil ilan edilenler, bugün ittifak yapmak için kırk takla atabiliyorlar. Soylu duruştan eser yok. Bugünlerin ve bu mücadelenin tamamen beka ve memleket meselesi olduğunu daha iyi anladık. Sandık ve seçim, önümüzdeki yüzyılımızı şekillendirecek. Yepyeni bir 25 Haziran sabahı ile inşallah milletçe uyanacağız. Güçlü ve kararlı Reisimiz başımızda, şaha kalkmış, dünyada bizde varız diyen bir iktidar, yeniden iş başında olacaktır. Umudumuz ve gayretimiz bu yönde olacaktır, unutulmasın. Yetimin hakkı için, mazlumun çilesinin son bulması için, bilim adamın alın terinin alkışlanması için, tefekkür ehlinin soylu haykırışının yankı bulması için, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile resimiz daha güçlü hale gelmeli. Cumhur ittifakı hak ettiği karşılığı bulmalı. 28 Nisan e- muhtara, ondan önce 28 Şubatın uzun ve acımasız soğuk günleri, olmadı gezi olayları, sonrası tutmadı 17-25 Aralık kumpasları ve nihayetinde 15 Temmuz alçak, hain ve haşhaşı kalkışması.

      Bütün bunlarda sonra şimdide ekonomik kuşatma ve operasyon çekilmektedir. Bu millet birlik olduğu müddetçe hiçbir şey sökmez. Eliniz boş dönerseniz. “Güçlü başkan, zayıf meclis “oyunu tutmadı. Özellikle tecrübeli, liyakatli adayların başta bakanlık yapmış kişilerin ilk sıralarda seçime girmesi, bu işin ciddiyetini ve oyunun bozulduğunu en iyi göstergesidir. Allah oyun kurucuların oyununu en iyi bilendir. Bu soylu millete, tuzak kuranların tuzağını bozsun. Tüm süfli ve desise içeren oyunlarını kendi başlarına geçirsin. Yeter ki birliğimizi ve dirliğimizi bozmaya çalışanlara fırsat vermeyelim. Maazallah Ülke elden giderse, dolar bir liraya düşse ne olur, benzin bedava dağıtılsa ne çıkar. Bizler ki Çanakkale´de iradesini çelikten tabyalara karşı siper etmiş, Kurtuluş savaşında yeniden dirilmenin destansı mücadelesini vermiş aziz bir milletiz. Allah, bu milletin sırtını asla yere getirmesin. Onurumuzdan ve şerefimizden bir şey kaybetmeden hep ileriye doğru emin adımlara yürüyelim.

 Müjde kulaklımızda çınlıyor:

Mehmed´im, sevinin, başlar yüksekte!

Ölsek de sevinin, eve dönsek de!

Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!

Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir!

Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!(1961)

Anahtar Kelimeler: Sıcak, günler
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Çıktım erik dalına (20 Şubat 2019 - Çarşamba)
Meb 2023 eğitim vizyonu ne getirecek? (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
Tasavvuf Irmağında Akan Kalemler (04 Kasım 2018 - Pazar)
Aynadaki yalan (22 Ekim 2018 - Pazartesi)
Psikolojik Savaş (12 Eylül 2018 - Çarşamba)
İYİ İNSANLAR İYİ ATLARA BİNİP DÖNDÜLER (06 Ağustos 2018 - Pazartesi)
1980 yılında bir açık oturum (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Dini üslup ve İfade Şeklimiz (12 Nisan 2018 - Perşembe)
Kayseri Paneli (02 Aralık 2017 - Cumartesi)
DEĞİŞİM YOLCULUĞUMUZ (19 Kasım 2017 - Pazar)
EĞİTİMİ YERLİ VE MİLLİ YAPMAK (19 Ekim 2017 - Perşembe)
Ve Şimdi Söz Kuran´ın (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
Ramazan-I Şerifin Sonsuz Rahmeti (05 Temmuz 2017 - Çarşamba)
ANADOLUNUN KADİM RUH KÖKÜ (06 Nisan 2017 - Perşembe)
ŞEHRİN RUHU: DARENDE ÖRNEĞİ (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
Küresel Saldırı/Topyekün Seferberlik (19 Ocak 2017 - Perşembe)
Gençlik Merkezlerinin Önemi (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Yeniden Birlik Olmak (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Asıl Tehlike (08 Eylül 2016 - Perşembe)
15 Temmuz ve liderlik ruhu (02 Eylül 2016 - Cuma)
Gün, bir ve beraber olma günüdür (05 Ağustos 2016 - Cuma)
Darende´mizde trafik ve yaşam kültürü (09 Haziran 2016 - Perşembe)
Kut´ül Amare Zaferimiz (06 Mayıs 2016 - Cuma)
Medya ahlakı ve algı operasyonları (06 Mart 2016 - Pazar)
MEB´de performans değerlerimiz (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
İstikamet ve İman üzere olmak (04 Aralık 2015 - Cuma)
Okul zili çaldı (15 Ekim 2015 - Perşembe)
Mekanların mana dili (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Sosyal tesisimizin temeli atıldı (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Ramazan ayının manevi iklimi (07 Temmuz 2015 - Salı)
Darendede bilim fuarları (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Gençlerin başarı yolu (06 Şubat 2015 - Cuma)
Gönül ve mana sultanları (06 Ocak 2015 - Salı)
Amasya yolculuğunundan kalanlar (10 Aralık 2014 - Çarşamba)
Maddeden manaya hicret (06 Kasım 2014 - Perşembe)
Darendede eğitim çalıştayı (03 Ekim 2014 - Cuma)
SAHRALARDA SOHBETLE SERİNLEMEK (09 Eylül 2014 - Salı)
İlklerin İlkesi: Darende İmam Hatip Lisesi (09 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Huzur ikliminin nadide beldesi: Darende (09 Haziran 2014 - Pazartesi)
Şehir ve kültür (11 Nisan 2014 - Cuma)
Şehir ve medeniyet (10 Şubat 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
23 Şubat 2019 Cumartesi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)