Okul zili çaldı
Tarih: 15.10.2015 12:12:11 / 2046okunma / 0yorum
Ömer HİDAYET

Eylül ayı, okullarımızın kapılarının aralandığı telaşlı bir aydır. Milyonlarla ile ifade edilen bir kitle okul sıralarına yeniden kavuştu. Birinci sınıfa başlayanların, bir üst sınıfa geçenlerin yaşadığı tarifsiz tatlı heyecanlar vardır. Dayandığımız ilk sıra, ilk arkadaşa da ev sahipliği yapacak, hayat boyu unutamadığımız, sonraki yıllarda hatırladığımızda acı tatlı olayların film şeridi gibi resmigeçit yaptığı bir nostaljiye dönüşmesi her zaman mümkündür. Bilginin, efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmayı burada öğreniriz. Kimliğimizin ve kişiliğimizin sayha sayha işlendiği bir güzelliğin arifesinde yaşar dururuz. Öğretmen sınıfa girdiğinde gözleri ışıldıyorsa, yüreğimiz ferahlar, suratında asabiyet varsa, içimiz kararır. Öğrenci merkezli bir eğitim anlayışını eskitmeden, pörsütmeden yaşamalıyız. Kişilik, her yönüyle, öğrencinin üstüne eskimeyen bir örtü gibi giydirilirken, görev ve sorumluluk melekesini güçlendirmeye bakmalıyız.  

    Çoğu zaman haftalık ders yükünü, küçük bedenler için fazla bulduğumuz olmuştur. Özellikle ortaokullar için geçtiğimiz Milli Eğitim Şurasında 35 saatten, 30 saate düşürülmesi kararı oldukça isabetli bir karardır. Çağı yakalamak, çağa meydan okumak tabii ki donanımlı ve geniş ufuklu yüreklerle olur. Unutmayalım ki yorgun yüreklerle, yola çıkmadan yolu kaybetmekte mukadderdir. Okulu kırmak, okuldan kaçmak Akdeniz ülkeleri içerisinde İspanya´dan sonra rekor olarak bizde olduğu söyleniyor.

      Biz eğitimciler, eğitim ortamının şölen havası içinde olmasını hep isteriz de, böyle bir mekânı sağlayacak gücü kendimizde bir türlü bulamıyoruz.

Öğrenci merkezli eğitim

   “İnsanı yücel ki, devlet yücelsin “diyen Şeyh Edebali´yi hiç hatırdan çıkarmamalıyız. Modern eğitim öğrenciyi merkeze alarak, diğer enstrümanları onun hizmetine sunmayı vazgeçilmez bir görev bilir.

     Davranış esaslı eğitimden, inşacı bir kurama doğru gitmek, eğitim felsefemizin temelini oluşturmaktadır. Öğretmeni,  rol model göstermek, bilgiye ulaşmanın altın anahtarını elinde tutan bir mürebbiyeci kabul etmek, eğitim adına soluduğumuz en güzel havadır. Modern bilimi, ahlaki güzelliklerle bezemeyince yaşadığımız garabet ortaya çıkıyor. Yedi dil biliyor diye Bankaya müdür olan kişi,  daha yedinci ayında, ihanet ağının pençesinde zavallılık senfonisi bestelemeye başlıyor.

     Kişinin kendini geliştirdiği, öz değerlerin öne çıktığı, benden de adam olurmuş ruhunun üflendiği bir eğitim anlayışını sürekli teşvik etmeliyiz. Etiketlemek, senden adam olmaz demek, insan denen eşrefi mahlûku, daha yolun başında acımasız, güvenlikçi, korku pompalayan bir dünyanın kucağına atmış oluyoruz. İlköğretim, kimlik ve kişilik özelliğimizin ortaya çıktığı zor yıllardır. Bazen deriz ya, bu adam iyi bir usta elinde yetişmişe benziyor. Hocanız kadar, değerlisiniz. Bu durumu, bana öğretmenini söyle, sana ne olduğunu söyleyeyim diye de özetleyebiliriz. Başarının sürekli olması için, Eğitimin baş aktörü öğretmenlerimizin de,  mükemmel bir şekilde madde ve mana iklimini birlikte soluması gerekmektedir.

       Kabınız, boşsa ne vereceksiniz. Oyun masasında vaktini geçiren bir eğitimcinin, en iyi gördüğü rüya, oyunu kazanmak için maça kızının ne zaman geleciğini sayıklamasıdır. Unutmayalım ki, küpün içinde ne varsa, dışarıya da o sızar.

 

 

Liyakat mi, kıdem mi?

          Bazı meslekler vardır, kendinizi göstermekte zorlanırsınız, bazı mesleklerde ise eseriniz hemen takdir görür. Öğretmenlik mesleği, daha çok kıdeme dayalı, yıldan yıla aldığımız özlük farkı ile kendini gösteriyor. Okulların eğitim ve öğretime başladığı şu günlerde, cevap bekleyen bir dizi sorun sıralaya birsiniz. Bu sizin, yarım su dolu bardağa neresinden baktığınız ile doğru orantılıdır. Felaket tellallığına hiç gere yok, dünyanın sorunları ile boğuşuyor, Bakanlığımız. Küçük hatalardan, büyük felaket senaryoları çıkarmak basiretsizlik olur. Öğretmenlerin yaşadığı özlük ile ilgili sorunlar aşılmaz değildir. Ben birazda kıdemden çok liyakat içinde, kendini geliştirmiş, akademik yönden donanımlı, sonuç odaklı değil, süreç içinde olan gayreti ödüllendirmek isterim. Hiçbir başarı tesadüf değildir, mutlaka arkasında büyük bir azim ve gayret esintisi vardır. Oldukça iyi düşünülmüş, geniş bir akademik kadronun hazırladığı bir proje, önümüze geldiğinde, bütün enerjimizi bunun gereğini anlatmakla geçiriyoruz. Hemen kör bir itiraz uğultusu içinde muhalif sesler önden arkadan yükseliyor, ücret var mı, bunu hangi aralıkta yapacağız, yapan ile yapmayanın farkı ne olacak? Mesleğimize ve kariyerimize ne katacak? Basit ve meslek aşkınızı körelten sıradan sorular.

     Diyelim ki, Eğitim Koçluğu, yada Öğretmenimle El Ele projesinin ne kadarı hayata geçirildi? İstenilen ve beklenen sonuca ulaştık mı?  Gönüllük kavramı da içi her geçen gün boşaltılan bir metafor olmaya başladı. Her işi Allah rızası ve insanlık yararına yapmayı görev bilen kişiler bile, bir zaman sonra testiyi kıran ile suyu getirenin ayırt edilmediği bir karanlıkta kayboluyor. Zira biliyoruz ki müşterisiz mal zayidir, marifet ise iltifata tabidir.

     Kendini geliştirmeyen, teknolojik yenilikleri takip etmede zorlanan, erdemi en büyük meziyet bilmeyen, yıllar sonra öğrencisi ile karşılaştığında elini öpmeye çalışan bir nesle öncülük etmeyi hayal edemeyen, eğitim dünyasında kısa mesajlı yaşam alanları oluşturduk.

       Zor şartlarda, gecesini gündüzüne katan, insan yetiştirmek için zorluğu nimete dönüştüren görünmez kahramanları istisna tutuyorum. Nerede kaldı, fedakarlık, nere kaldı gecesini gündüz yapacak öncü gönül ve mana kahramanları.

        Özel piyasa ile yarışacak, memnuniyet esaslı bir eğitimi merkeze almalıyız. Kıdem, yan gelmiş yatanlarını, kariyer ve liyakat ise uzun soluklu maraton koşucusunu yetiştirir. Eğitimde kar zarar olmaz diye de bir garip sığınak bulunmuş. Oh ne ala..? Çalışsan da, üretsen de, yırtınsan da aynı maaş, yan gelip keyif yapsan da yine aynı. Ne uzarsın ne de kısalırsın bizim bu pazarda ..Asla umutsuz olmadık,her şey her geçen  gün daha da güzel olacaktır.

 

      Umudumuz, irfanımızın ana men bağıdır. Eleştirilerimiz, medeniyet havzalarımızı daha iyi ve mana iksiri ile yaşamaya değer kılmaktır. Tekliflerimiz ise, bir ömrü eğitime hasretmiş mütevazı bir çığlığın, vicdanların bam teline ince ince dokunuşlarıdır.

Anahtar Kelimeler: Okul, zili, çaldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Çıktım erik dalına (20 Şubat 2019 - Çarşamba)
Meb 2023 eğitim vizyonu ne getirecek? (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
Tasavvuf Irmağında Akan Kalemler (04 Kasım 2018 - Pazar)
Aynadaki yalan (22 Ekim 2018 - Pazartesi)
Psikolojik Savaş (12 Eylül 2018 - Çarşamba)
İYİ İNSANLAR İYİ ATLARA BİNİP DÖNDÜLER (06 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Sıcak günler (01 Haziran 2018 - Cuma)
1980 yılında bir açık oturum (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Dini üslup ve İfade Şeklimiz (12 Nisan 2018 - Perşembe)
Kayseri Paneli (02 Aralık 2017 - Cumartesi)
DEĞİŞİM YOLCULUĞUMUZ (19 Kasım 2017 - Pazar)
EĞİTİMİ YERLİ VE MİLLİ YAPMAK (19 Ekim 2017 - Perşembe)
Ve Şimdi Söz Kuran´ın (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
Ramazan-I Şerifin Sonsuz Rahmeti (05 Temmuz 2017 - Çarşamba)
ANADOLUNUN KADİM RUH KÖKÜ (06 Nisan 2017 - Perşembe)
ŞEHRİN RUHU: DARENDE ÖRNEĞİ (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
Küresel Saldırı/Topyekün Seferberlik (19 Ocak 2017 - Perşembe)
Gençlik Merkezlerinin Önemi (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Yeniden Birlik Olmak (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Asıl Tehlike (08 Eylül 2016 - Perşembe)
15 Temmuz ve liderlik ruhu (02 Eylül 2016 - Cuma)
Gün, bir ve beraber olma günüdür (05 Ağustos 2016 - Cuma)
Darende´mizde trafik ve yaşam kültürü (09 Haziran 2016 - Perşembe)
Kut´ül Amare Zaferimiz (06 Mayıs 2016 - Cuma)
Medya ahlakı ve algı operasyonları (06 Mart 2016 - Pazar)
MEB´de performans değerlerimiz (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
İstikamet ve İman üzere olmak (04 Aralık 2015 - Cuma)
Mekanların mana dili (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Sosyal tesisimizin temeli atıldı (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Ramazan ayının manevi iklimi (07 Temmuz 2015 - Salı)
Darendede bilim fuarları (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Gençlerin başarı yolu (06 Şubat 2015 - Cuma)
Gönül ve mana sultanları (06 Ocak 2015 - Salı)
Amasya yolculuğunundan kalanlar (10 Aralık 2014 - Çarşamba)
Maddeden manaya hicret (06 Kasım 2014 - Perşembe)
Darendede eğitim çalıştayı (03 Ekim 2014 - Cuma)
SAHRALARDA SOHBETLE SERİNLEMEK (09 Eylül 2014 - Salı)
İlklerin İlkesi: Darende İmam Hatip Lisesi (09 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Huzur ikliminin nadide beldesi: Darende (09 Haziran 2014 - Pazartesi)
Şehir ve kültür (11 Nisan 2014 - Cuma)
Şehir ve medeniyet (10 Şubat 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
21 Şubat 2019 Perşembe
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)