NECDET KIRCEYLAN İLE RÖPÖRTAJ –II
Tarih: 18.9.2017 09:12:25 / 2050okunma / 0yorum
Musa Tektaş

O nasihatteki her mısraı derinlemesine düşünecek. Ben ne yapıyorum. Hocamın muradı neydi ben bu hizmetin neresindeyim ben ne yapıyorum?  

Ben yöneticiliğe başlamadan önce seminerde insana değer vermeyi öğretmişlerdi. Hocamız herkese değer veriyordu. Tasavvuf büyükleri bu yönleriyle toplumu peşinden sürüklüyor. Yoksa belirli dar kalıplar içerisine girdiği zaman tasavvuf büyüğü olma özelliğini kaybediyor. Ben naçizane şunu düşünüyor ve ona göre değer veriyorum: ”Tasavvuf erbabı zatın vermiş olduğu eserler nelerdir, bu eserlerde ortaya koyduğu şeyler çok önemli.”Mesela cerrahi şeyhlerinden biri diyor ki: “Arkasından gidilecek zatın en azından elli altmış tane maddesini incelemeniz lazım. Yaşantısına bakmanız gerekir.”diyor. İşte hocamız hayatının her safhasına İslam´ın, Hazreti Peygamberin bütün sünneti seniyyesini uygulayarak tatbik ederek yaşayan gerçek hakiki bir mürşidi kâmil olma özelliğini taşıyan, tarifi olmayan müthiş bir hak dostu. Kimseye sert konuşmayan incitmeyen mütevazı bir kişiliğe sahipti. Bazı kişiler nasihat yapacağım derken bağırıp çağırıyorlar, ama hocamda böyle şey yoktu. Hulûsi Efendi bütün hutbelerini yumuşaklıkla anlatır ve özünü söyleyerek uzatmazdı lafı. Sözün özünü söylediği için aklımıza hemen yerleşirdi. Bu yönü ile de büyük bir çığır açmıştır. Kendinden sonrada vakıf ve hizmetler büyüyerek genişlemekte olduğunu müşahede ediyoruz. Her gelişimizde çok farklı hizmetlerin gelişerek hızlı bir şekilde yapıldığını görüyoruz.  Ben 1998 de, 2006 da,  2012 de,  2014 de ziyarete gelmiştim.  Şimdide üç yıl sonra geldim. Hep büyüdüğünü hep geliştiğini ve hep insana bir şeyler sunduğunu gördüm. Burası cennet bahçelerinden biri gibi.

Efendim 1985 yılında ki durumuyla aradan yaklaşık 30 yıllık bir zamana şahitsiniz. Külliyenin ve vakfın gelişmesinin memlekete katmış olduğu değerleri dışardan izleyici olarak nasıl değerlendirirsiniz? 

Ülkemizde pek çok hizmet eden kuruluşlar var ama her birinin değişik usullerle dar kadrosunun içinde hareket etmeye çalışıyor. Burası benim gördüğüm kadarıyla herkese açık ve tüm insanlığa hizmet eden bir yer. 4 yıldan fazla yanında bulundum, sofrasına oturdum, çayını içtim onunla beraber ikamet ettim ve çok sade gözüken fakat o büyüklüğünü gizleyen fark ettirmeyen ve daha sonraki yıllarda büyüklüğü ortaya çıkan çok büyük bir insandı. Onun vefatından sonra ondan istifade etmeyi hissettim. Hayatta iken değerini idrak edemedik. Vakıf onun ışığını yaktı. Osman Hulusi Efendi hazretlerinin bu açmış olduğu yolu takip ederek vakıf büyük bir başarıya büyük bir hizmete imza attıklarını düşünüyorum. Yani o ocağın ateşini tutuşturdu, kendisinden sonra gelenlerde bu maddi ve manevi hizmeti ileriye götürdüler. Buda tabi müspet şeylerin yapılması ile birlikte bu büyümenin gerçekleştiği kanısındayım. Burası 30 sene önce mütevazı bir yerdi. En son üç sene önce geldiğimde cami henüz tamamlanmamıştı. Fakat diğer tesisler yapılmıştı. Başka gezmiş olduğum yerlerle kıyas yapıldığı zaman buranın olağan üstü bir mükemmellikle yapılıp insanların hizmetine sunulması görülmemiş bir şey.

Bu eserler Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin adeta yeniden inkişafı, yansıması diyorum ben.  Ecdatta insana hizmet eden pek çok unsurlar bir arada. Bura da aynen öyle. Buraya ailesi ile gelen insanlar rahatlıkla huzur içerisinde yemeğini yiyor havuzuna gidiyor alış verişini yapıyor tabiri caizse maddi ve manevi gıdasını alarak huzurlu bir atmosfer içerisin de saatlerini geçirerek gönül rahatlığı ile memnun ayrılıyor. Burada namaz kılmak insana çok huzur veriyor. Kuranı kerimin sürekli okunduğunu duyunca içimden de dedim ki :” Keşke mealde verilse dedim” ve namazdan sonra baktım mealinde verildiğini görünce çok memnun oldum. Çünkü Kuranı Kerimin anlaşılması için mealinde verilip hayatımıza uygulanması çok önemlidir.

Birde Osman Hulusi Efendi ile ilgili bir kaymakam hikâyesi anlatırlar. Buraya gelen bir kaymakam ın dindar olmadığı hatta alkol aldığı da söylenirmiş. Birkaç kişi de hoca efendiye demiş: “Siz bu adamla neden konuşuyorsun buna yüz veriyorsun” demişler. Hulusi Efendi de “ Bizim kapımız herkese açık, biz yanımıza gelen kişiye yüzümüzü asarsak o insan bizden kaçar gider. Gün gelir bizim sohbet meclislerimizden istifade eder ve hayatını değiştirir”  buyurur. Hocamızın buradaki irşat metodu da çok önemli, insanları azarlamadan kapısına gelenleri rencide etmeden, “sen ne yapıyorsun”  deyip te ayıbını yüzüne vurmadan onları irşat etmesi çok önemli bir metot. Peygamberimiz deki bulunan metodun aynısı. Hizmet ettiği dönemde ki dernek faaliyetleri davranışları insanlarla olan münasebetleri benim hep dikkatimi çekmişti. Bazı tasavvuf sohbetlerine katılma durumum olmuştu. Bu gittiğimiz yerlerde fazla bir disiplinin olduğunu ben yadırgamıştım. Hocamız böyle bir uygulama yapmıyordu. Sözün özü olarak hocamız sevgi yoluyla hitap etmeyi konuşmalarıyla mesajlar vererek insanları irşat eden ve ziyaretine gelenleri incitmeden gönülleri fethederek onlara İslam ın tasavvufun güzelliklerini gösteren harika bir gönül sultanı idi. Başlı başına bir mürebbi yol gösteren insandı. Yanında bulunduğum dönem içerisinde kendisinden çok istifade ettim. Keşke daha fazla yanında olsaydık ve onun o güzel peygamber ahlakından daha fazla istifade etseydik. Hocamız nur içerisinde yatsın. Hele hele Hastane, okullar, yurtlar, burslar Üniversite ye hazırlanan gençlere  bam başka bir imkan sağlayarak vatana millete  hizmet edecek Faydalı gençliğin yetişmesine çok büyük katkıda bulunacaktır vakfın bu yapıtığı bu hizmetler.  Vakıf başkanı Hamid Efendi ilede görüşmemiz oldu. Maşaallah Hulusi Efendinin yokluğunu hissettirmeden bizlere ilgi alaka gösterdi. Hatta benim görev yapmış olduğum yere de uğramış ben yoktum görev arkadaşlarım bana Hamid Efendinin geldiğini söylediler. Ama onun bizim yanımıza uğramasından çok memnun oldum çünkü bir vefa örneği olarak merhum hocamızın dostlarına verdiği değeri devam ettirmesi benim için çok büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Vakıf başkanımıza hürmet ve saygılarımı bildiriyor bundan sonraki maddi ve manevi hizmetlerinde başarılar diliyorum.

Gönül Dünyasında Güzel Nakışlar

Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Hazretleri`ni ziyaret eden herkesin gönül dünyasında güzel nakışlar kalmıştır. İşte onun şahitlerinden biri olan Necdet Kırcıylan´ın  ziyaretçi defterine yazdığı notlardaki samimiyeti:

"Tasavvuf dünyası hakkında ilk defa 1985 yılı sonlarında, Darende`de büyük İslâm âlimi Osman Hulûsi Efendi Hazretleri`yle tanışarak bilgi sahibi oldum. Vefatına kadar yanı başında defalarca yemek yemek, ikram ettiği çayları tatmak emsalsiz bilgi ve yüksek tevazuu ile yanında bulunmuş olmaktan dolayı kendimi şanslı saymaktayım.

Başlattığı vakıf hizmetlerinin ve yayınların çok büyük gelişme kaydetmesi, kendisinin ne kadar yüksek bir değerde olduğunun bir işaretidir. Sohbetlerini, Cuma günü hutbelerini hayatımın güzel anları olarak daima hatırlıyorum.

Tüm insanları en güzel şekilde kucaklayan, onlara moral veren, engin anlayışı ile gönüllerde taht kuran merhum Osman Hulûsi Efendi ile tanışmış ve kendisi ile görüşebilme şansını elde edebilmiş olmayı, Yüce Rabb`imin bir ikramı olarak kabul ediyorum. Kendisinin imzalayıp verdiği Nasihat kasidesi hayatımı düzenlememde çok büyük yol gösterici olmuştur. Attığı hizmet adımlarının dalga dalga büyüyerek devam etmesi toplumumuz için bir şanstır.

Yüce Rabb`im, sırrını yüceltsin. Maneviyatından nasiplenmemizi sağlasın. Hürmetlerimle..."

21.05.2012 Necdet Kırceylan 1985-1990 yılları TZDK Bölge Müdürü / Malatya

Anahtar Kelimeler: NECDET, KIRCEYLAN, RÖPÖRTAJ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Irmaklı Köyü (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Hacı Gözütok ile röportaj (12 Nisan 2018 - Perşembe)
GAZİ TÜRKYILMAZ İLE RÖPORTAJ - 2 (06 Mart 2018 - Salı)
GAZİ TÜRKYILMAZ İLE RÖPÖRTAJ (04 Şubat 2018 - Pazar)
Kamil Akgül Röportaj-3 (02 Ocak 2018 - Salı)
Kamil Akgül Röportaj-2 (02 Aralık 2017 - Cumartesi)
KAMİL AKGÜL İLE RÖPORTAJ-1 (19 Kasım 2017 - Pazar)
NECDET KIRCEYLAN İLE RÖPÖRTAJ-1 (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
ÖMER FARUK TAŞKIN İLE RÖPORTAJ-2 (06 Haziran 2017 - Salı)
ÖMER FARUK TAŞKIN İLE RÖPORTAJ (06 Nisan 2017 - Perşembe)
ILICA ZİYARETİ VE HATIRALAR (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
PROF. DR. KEMAL DİNÇER İLE RÖPORTAJ (19 Ocak 2017 - Perşembe)
Günerliden Yankılanan Hoş Sada (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Atmalı Yöresinden Selam Var (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Dr. Sadık Özen ile röportaj (05 Ağustos 2016 - Cuma)
Memduh Önal ile röportaj 2 (25 Temmuz 2016 - Pazartesi)
Memduh Önal ile röportaj (09 Haziran 2016 - Perşembe)
Vahap Sönmezler ile röpörtaj (06 Mayıs 2016 - Cuma)
Bir muhabbet ve hizmet ehli: Osman Parlak (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
Mehmet Arif Toprak ile Röportaj (01 Ocak 2016 - Cuma)
“Hacı Piroğlu” Hacı Hamza Çokyaşar (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
Mengelisli Kara Mustafa Dayı (15 Ekim 2015 - Perşembe)
Gürünlü Hacı Hüsnü Dayı (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Hakkında ne dediler? (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Hulusi Efendi Çok Büyük Bir İnsandır (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Hacı Hasan Akyol Efendi (03 Mart 2015 - Salı)
Gerçekleşen Sözler (06 Kasım 2014 - Perşembe)
Unutulmaz Hatıralar (03 Ekim 2014 - Cuma)
Darendeli Esnaflar Anlatıyor-3 (09 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Darendeli Esnaflar Anlatıyor - 2 (12 Temmuz 2014 - Cumartesi)
Darendeli Esnaflar Anlatıyor (09 Haziran 2014 - Pazartesi)
Yazıköylüler Anlatıyıor (19 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Maraşın Kurtuluşunda Darendeliler (10 Şubat 2014 - Pazartesi)
Hulusi Efendi (k.s.) ve Cami Kitabeleri (03 Ekim 2013 - Perşembe)
Malatya kitaplığında DARENDE (04 Eylül 2013 - Çarşamba)
Gönüllerin bayramı (06 Ağustos 2013 - Salı)
Evrensel görüşleriyle bir lider Hulusi Efendi (08 Mayıs 2013 - Çarşamba)
Herkesin sevdiği ve saydığı gönül sultanı (06 Şubat 2013 - Çarşamba)
Kalkınmanın umudu Hulusi Efendi (k.s.) (07 Aralık 2012 - Cuma)
Hulusi Efendi (k.s) ve Hac hatıraları (09 Kasım 2012 - Cuma)
Aşık Mevlüt’ün ardından (03 Ekim 2012 - Çarşamba)
Eğitim hayırseveri Hulusi Efendi (k.s) (06 Eylül 2012 - Perşembe)
Hulusi Efendi’nin sağlık hizmetleri (04 Ağustos 2012 - Cumartesi)
Yirminci Asrın Filozofu (11 Temmuz 2012 - Çarşamba)
50 yıldır okunan bir eser (02 Haziran 2012 - Cumartesi)
Kırk yıl önceki bir gazete manşeti (10 Mayıs 2012 - Perşembe)
Darende Şairleri Antolojisi (04 Nisan 2012 - Çarşamba)
50 yıllık proje (02 Mart 2012 - Cuma)
Yeşili getiren kişi (07 Şubat 2012 - Salı)
Darendeli Hasan Rıza Paşa (07 Ocak 2012 - Cumartesi)
Tevazulu Bir İnsan Uzun Hacı (02 Aralık 2011 - Cuma)
50 yıl önce Darende’deki Öğretmenler (02 Kasım 2011 - Çarşamba)
Zaferi müjdeleyen kahraman gazilerimiz (01 Eylül 2011 - Perşembe)
Şerh Yarışması Hakkında ne dediler (02 Ağustos 2011 - Salı)
İlim ehlinin Darende izlenimleri (05 Temmuz 2011 - Salı)
Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin Onbir tavsiyesi (09 Haziran 2011 - Perşembe)
İrfani Abdullah Darendevi (07 Mayıs 2011 - Cumartesi)
Halid-i Yekta Efendi (05 Şubat 2011 - Cumartesi)
Darendeli Hacı Mahmud Efendi (11 Ocak 2011 - Salı)
Bir Darende sevdalısı Hasan Ali Göksoy (04 Aralık 2010 - Cumartesi)
Devlet Arşivlerinden Belgelerle Darende (06 Kasım 2010 - Cumartesi)
Devlet Arşivlerinde Darende Halkevi (02 Eylül 2010 - Perşembe)
Sağ elin sol elden gizlediği (04 Ağustos 2010 - Çarşamba)
Sempozyum Tebliğlerinden Özetler (03 Temmuz 2010 - Cumartesi)
İlim Adamları Hulusi Efendi’yi anlatıyor (07 Haziran 2010 - Pazartesi)
Devlet Arşivlerinde DARENDE (06 Mayıs 2010 - Perşembe)
Yakınlarının Diliyle: HACI VALİDE (04 Nisan 2010 - Pazar)
Memleket için büyük hizmetler yaptı (02 Ocak 2010 - Cumartesi)
Darendeli İki Alim (05 Aralık 2009 - Cumartesi)
İhramcızade Sempozyumu (03 Kasım 2009 - Salı)
Çeşmeler ve Sulama Kanalları (15 Ekim 2009 - Perşembe)
Cömertlikte yarış (04 Eylül 2009 - Cuma)
Hazeynce (15 Ağustos 2009 - Cumartesi)
Kıbrıs barış harekatı... (21 Temmuz 2009 - Salı)
Mecruh`nin şiirlerinde Peygamber sevgisi (09 Mayıs 2009 - Cumartesi)
Yemenicilik ve kunduracılık (13 Nisan 2009 - Pazartesi)
Bolu Gerede’de Darendeli İbilli Ailesi / (11 Mart 2009 - Çarşamba)
Somuncu Baba Dergisi’nin 100. sayısı (05 Şubat 2009 - Perşembe)
Mektuplar ve Hatıralarla Bedrettin Ateş (17 Ocak 2009 - Cumartesi)
Define meraklılarına (20 Aralık 2008 - Cumartesi)
Hacı Ömer Aydoğan ile röportaj (15 Kasım 2008 - Cumartesi)
Helvacılık (20 Aralık 2007 - Perşembe)
Sayfa:
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
Malatya
24 Ocak 2019 Perşembe
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cumartesi
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.

Hz. Muhammed