Darende´mizde trafik ve yaşam kültürü
Tarih: 9.6.2016 18:39:17 / 2708okunma / 0yorum
Ömer HİDAYET

Doğru tek çizgi, gerisi çapraz vari hep yalan

Mutlu asırdan ikiyüzlü bir hayat, bize kalan (1983)

 

Hayat bir anlamda kurallar bütünüdür. Günlük hayatımızı düzenleyen uymamız gereken bazı kurallar vardır. Komşu ile iyi ilişkiler böyle şekillenir. İş yerimizdeki başarımızın ana kaynağı böyle oluşur. Her zaman söyleriz: “Hiçbir başarı basamağı eller cepte çıkılmamıştır.” Batı tefekkürünün iki ismi derler ki; o kadar dakik, o kadar hayatı sistemleştiren bir akış içinde yaşarlarmış ki, biri ünlü düşünür Volter, diğeri de Jean Jack Russo her sabah işe giderken pencerenin önünden diğerinin her geçiş saatini ayarlayacak kadar düzen ve intizam içinde yaşarlarmış. Rivayete göre bir gün Volter biraz geç kalmış, meğerse o saatte Russo´nun “Toplum Sözleşmesi” adlı meşhur eserini okuduğu için geç kaldığı öğrenilmiş.

Düşünce hayatı da, sosyal hayat da tesadüfleri sevmez. ”Saldım çayıra Mevla´m kayıra“ düsturu hiç kimseyi başarı ve huzura götürmez. Son yıllarda insanımızın gelir seviyesinin artmasıyla araç sayısı da hızla arttı. Doğal olarak bazı sorunları da beraberinde getirdi: park yeri, yaya geçidi, üst geçit problemi, trafikte telefonla konuşma, makas atma, sol şeridi kullanma, kemer takmama, acil araçların peşine takılmayı uyanıklık sayma hastalığı gibi. Araç sayısının artması bir refah gösterisi kabul edilebilir. Bu gelişmeler, insan hayatını kolaylaştıran takdire şayan gelişmelerdir. Bugün neredeyse üç kişiden birinin arabası var. Buna göre, bu araçların geçeceği çift şeritli yollar fazlası ile oluşturuldu. Hayaldi gerçek oldu. Biz buna, azmin ve inancın zaferi diyoruz. Bazen laf olsun diye ”Tabi ki yapılacaktı, şu kadar yıldır iktidardalar daha da mı yapmasınlar” diye küçümseyici bir eda gösterenler az değil. Hani meşhur bir söz vardır: “Bükemediğin bileği, öpeceksin.”

Bir de komplo teorisine çanak tutan algı var ki evlere şenlik, güya üst sınıfın lüks araçlarının seyri seferi için yapıldığını söylemezler mi? Arkadaş yolda şunun arabası, bunun arabası diye ayrıma tâbi bir şerit var mı? Komik ve hüzün verici değil mi? Yüzyılın icraatı ortaya kondu, takdir etmesen de bari küçümseme. İnsanı yücelt ki, devlet yücelsin anlayışı gün gün icra edildi. Şu kadar yılın toplamında bu yapıldı, bizse onun şu kadar katını yaptık diye her yerde haykırılıyor. Vicdan sahibi takdir etmede cimri davranmıyor. Göstergesi nedir diye sorarsanız cevabımız şu olur: Girilen her seçimden milletin büyük teveccühü ve oy artışı ile çıkması değil mi? Emekli şair bir öğretmen arkadaşımız ”Hiçbir şey yapılmamış olsa dahi, şu çift şerit yol ömre bedel” demişti. Yılların verdiği ezilmişlik ve horlanmışlığının itirazı ile duanın en yalın ve makbulünü yapıyor, adeta gözlerinin içi gülüyordu.

İlçemiz Darende´de Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı ile Belediyenin uyum içinde gayret ve çalışmaları ile iyi bir yere doğru gidiyoruz. Eksiklerimiz yok mu, elbette var: Bizden sonra ilçe olmuş birçok yerleşim yerinde Terminal var iken, biz hala ışıklarda yolcu indirip-bindiriyoruz. Yetkililerden Darende´mize yakışan bir terminal bekliyoruz. Birde isteğimiz var; Trafiğin yoğun bir şekilde yaşandığı İzzet Paşa Ortaokul kavşağına ışık yapılamaz mı? METEM Erkek Yurdundan gelen ara yol, yukarda Anadolu –METEM yönünden gelen yollar, üstüne bir de hastane yolunu ilave edersek, şimdiden tehlike sinyalleri vermeye başladı demektir. Özellikle sabahları 7:45 ile 8:15 saatleri arası yoğunluk genel trafik akışını bozacak boyutta. Sağ olsunlar Emniyet görevlileri, çoğu zaman bir ekip ile orayı kontrol altında tutuyor. Lakin bu kısmî bir çözüm. Kapalı spor salonu tarafına gidecek olan başka bir manevra yapıyor, trafik bölgeden gelen hastaneye dönmek için, çoğu zaman kavşağın ortasına kadar sokulup, hem kendisini hem de aşağıdan gelip direk giden araçları zora sokuyor.  Herhangi bir kazaya neden olmasın diye yan bulvarda sinyallerle uyarılan, içeri kadar sokulmuş araçları da riske atmıyor mu? Buraya İlçe girişene yakışan ışıklar konamaz mı? Belki yapılacak itirazın gerekçesi,  yukardan gelen hızlı araçları ya da aşağıdan kaptırıp Ankara -İstanbul istikametinde gidenlere haksızlık gibi görünebilir. Burası aynı zamanda inanç turizmimiz olan gönül sultanlarımızın ziyaretgâhı olan Somuncu Baba külliyesine giden yol ayırımı değil mi? Unutmayalım, bir beldeye girişler vakar ve zarafetin simgesidir. Jet hızıyla ilçeyi geçip gitmek, görülmesini istediğimiz güzelliklerinde gölgede kalmasını sağlar. Mekânlar ve semboller, ruhumuzun dışa yansıyan aynalarıdır. Yavaş şehir, temkinli belde, her zaman için makbul ziyaret yerleridir. Zira insanlar, hızdan ve kargaşadan kaçarak kısada olsa huzur beldelerine koşmuyor mu? Biliyoruz ki, hiç bir şey insanın kendisi kadar kıymetli değildir? Haz ve hız yirminci yüzyılın yaman hastalığı değil mi? Bundan ne kadar uzak kalırsak iyi olur diye düşünüyorum.

Afrikalı Köleler, Beyaz Efendilerinin kıymetli eşyalarını taşırlarken yolda, biraz ağırdan alıp geride kalıyorlar, bir ara durup bekliyorlar. Acelesi olan sömürgeci Efendi, duran Zencilere soruyor ”Niçin durdunuz?” Onlarda “Ruhlarımız, bedenlerimizden geride kaldı da, onları bekliyoruz. “derler.

İnsaf ve idrak dolu müthiş bir cevap değil mi? Hangi filozoftan bu denli zarif ve hikmet dolu bir söz sadır olur, bilmiyorum.

Tedbirler her zaman felaketleri önlemek içindir. İş sağlığı ve güvenliği yasasının bir yorumunda çok manidar ve anlamlı cümle okumuştum. “Sonuçlara katlanmak ve bedel ödemek, tedbir almaktan daha ağır ve meşakkatlidir.” türünden bir cümle idi. Kazalar olmadan, canlar yanmadan tedbir almak medeni insanların öngörüsüdür. Yoksa sonrasında tüm kurumları faaliyete geçirmek çözüm olmuyor. Emniyet, savcılık, karayolları, belediye, yerel ve merkezi yönetim diye çırpın dur, sen onu suçla, o seni suçlasın bunlar asla çözüm değil.

Yaşanacak ve örnek gösterilecek şehirler inşa etmek, soylu ve vakar sahibi bir nesil yetiştirmek tek rüyamızdır. Biliriz ki; At ölür, nalı kalır; yiğit ölür şanı kalır. Vesselam.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Çıktım erik dalına (20 Şubat 2019 - Çarşamba)
Meb 2023 eğitim vizyonu ne getirecek? (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
Tasavvuf Irmağında Akan Kalemler (04 Kasım 2018 - Pazar)
Aynadaki yalan (22 Ekim 2018 - Pazartesi)
Psikolojik Savaş (12 Eylül 2018 - Çarşamba)
İYİ İNSANLAR İYİ ATLARA BİNİP DÖNDÜLER (06 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Sıcak günler (01 Haziran 2018 - Cuma)
1980 yılında bir açık oturum (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Dini üslup ve İfade Şeklimiz (12 Nisan 2018 - Perşembe)
Kayseri Paneli (02 Aralık 2017 - Cumartesi)
DEĞİŞİM YOLCULUĞUMUZ (19 Kasım 2017 - Pazar)
EĞİTİMİ YERLİ VE MİLLİ YAPMAK (19 Ekim 2017 - Perşembe)
Ve Şimdi Söz Kuran´ın (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
Ramazan-I Şerifin Sonsuz Rahmeti (05 Temmuz 2017 - Çarşamba)
ANADOLUNUN KADİM RUH KÖKÜ (06 Nisan 2017 - Perşembe)
ŞEHRİN RUHU: DARENDE ÖRNEĞİ (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
Küresel Saldırı/Topyekün Seferberlik (19 Ocak 2017 - Perşembe)
Gençlik Merkezlerinin Önemi (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Yeniden Birlik Olmak (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Asıl Tehlike (08 Eylül 2016 - Perşembe)
15 Temmuz ve liderlik ruhu (02 Eylül 2016 - Cuma)
Gün, bir ve beraber olma günüdür (05 Ağustos 2016 - Cuma)
Kut´ül Amare Zaferimiz (06 Mayıs 2016 - Cuma)
Medya ahlakı ve algı operasyonları (06 Mart 2016 - Pazar)
MEB´de performans değerlerimiz (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
İstikamet ve İman üzere olmak (04 Aralık 2015 - Cuma)
Okul zili çaldı (15 Ekim 2015 - Perşembe)
Mekanların mana dili (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Sosyal tesisimizin temeli atıldı (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Ramazan ayının manevi iklimi (07 Temmuz 2015 - Salı)
Darendede bilim fuarları (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Gençlerin başarı yolu (06 Şubat 2015 - Cuma)
Gönül ve mana sultanları (06 Ocak 2015 - Salı)
Amasya yolculuğunundan kalanlar (10 Aralık 2014 - Çarşamba)
Maddeden manaya hicret (06 Kasım 2014 - Perşembe)
Darendede eğitim çalıştayı (03 Ekim 2014 - Cuma)
SAHRALARDA SOHBETLE SERİNLEMEK (09 Eylül 2014 - Salı)
İlklerin İlkesi: Darende İmam Hatip Lisesi (09 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Huzur ikliminin nadide beldesi: Darende (09 Haziran 2014 - Pazartesi)
Şehir ve kültür (11 Nisan 2014 - Cuma)
Şehir ve medeniyet (10 Şubat 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
21 Şubat 2019 Perşembe
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Erlerle sohbet seni de erlere katar.