KAMİL AKGÜL İLE RÖPORTAJ-1
Tarih: 19.11.2017 16:58:25 / 1027okunma / 0yorum
Musa Tektaş

1942 yılında Hacılar Sırogoz Mahallesi´nde dünyaya gelen uzun yıllar Sivas´ta esnaflık yapan, Hulusi Efendi Hazretleri´nin damadı Kamil Akgül ile uzun bir söyleşi gerçekleştirdik. Hatıraları kendi içinde bir sıralamayla birkaç bölümde yayımlayacağız.

Kendinizi tanıtır mısınız?

1942 yılında Darende´nin Hacılar Sıragoz Mahallesinde dünya´ya geldim. Terzi Hacı Bekir Akgül´ün oğluyum.  İlkokulu Kangal/Çetinkaya´da okudum. Babam orada esnaftı. Ben de babamla birlikte çocukluk yıllarımda esnaflık yaptım. Babam  terzilik mesleğiyle iştigal ederdi.  Bir müddet de babamın yanında terzi çırağı olarak uğraştım. Biz altı kardeşiz. Üç kardeşim yüksek tahsil yaptılar, diğer üç kardeşte babamızın maddi durumu pekiyi olmadığı için babamıza yardımcı olduk. Cenab-ı Allah nasip etti Hulûsi Efendi Hazretlerinin kızı Fatıma hanımla evlendim. Uzun yıllar Sivas´ta esnaflık yaptım. Şimdi Sivas´ta ikamet etmekteyim.

Çetinkaya hakkında da bize biraz bilgi aktarır mısınız?

Kangal´a bağlı olan Çetinkaya bir dağın başı. Hiçbir kimsenin olmadığı bir yer.  Sivas-Divriği-Erzincan hattındaki Tren oradan geçer. Üç hattın birisi Kars´a gidiyor, bir hattı Malatya, Diyarbakır, Adana´ya gidiyor, bir hatta Haydarpaşa´dan Sivas´a geliyor ve Çetinkaya da birleşiyor. Orada birleştiği için Tren yolunda 1500 – 2000 kadar işçi amele memur çalışıyordu o yıllarda. Tabi o yıllarda dozer gibi iş makinaları olmadığı için işçiler el arabalarıyla çalışıyorlardı. Babam orada terziliğe başladı. Hacı amcamla beraber ortak olmuşlar. Hem esnaflık hem de terzilik yapıyorlardı. Darende´den gelen Baytarbağlı´larda aynı şekilde bakkal açmışlardı. Oradaki bulunan işçilere günlük zeytin, peynir, helva türü şeyler satıyorlardı. Bundan dolayı da burada ki bulunan Darendeliler yakın akrabalarından komşularından olan arkadaşlarını Çetinkaya´ya getirerek 30 hane kadar oldular. Adeta bir köy oluştu. Darendeli hemşehrilerimiz buraya yerleşince çevredeki bulunan köylerden de oraya göç olmaya başlayınca kalabalık bir yerleşim yeri haline geldi. Burası gelişmeye başladı.  Gelen memurların,  işçilerin kalacak yerleri olmayınca otele ihtiyaç duylunca orada otel de açılmıştı.

Hulûsi Efendi Hazretleri´nin de Çetinkaya´da bir müddet bulunduğunu biliyoruz değil mi?

Birkaç sene sonra,   Hulusi Efendi Hazretleri de eniştesi Rıza Ateş ile beraber Çetinkaya´ya gelmiş. Eniştesi ile bir müddet ortaklık etmişler. Demiryolundaki bir trenciye Hulûsi Efendim veresiye mal vermiş. Onun da tayini Divriği´ye çıkmış. Hulûsi Efendi Hazretleri trene binmiş Divriği´ye gitmiş. O günde günlerden Cuma imiş. Eniştesinin sert sözlerinden dolayı o zihnen borçluyla meşgul olurken Cuma namazı olduğunu fark edememiş. ‘Ben abdest alıp öğlen namazını kılayım ondan sonra işimi göreyim´ demiş. Abdest alıp camiden içeri girince bakmış ki camiinin imam-hatibi minberde hutbe okuyor. “Bu gün cumaymış ben nasıl unuttum diye kendi kendine hayıflanmış. Bana cumayı unutturacak kadar beni meşgul eden gaflete düşüren bir ticareti kârı istemem. Yarabbi benim rızkımı ibadetime mani olmayan bir yoldan ihsan eyle” diye dua etmiş.  Namazdan sonra adamı bulmuş alacağını tahsil ettikten sonra Çetinkaya´ya gelmiş, Rıza Enişteye bundan böyle ticaretle uğraşmak istemediğini söylemiş. Belki de bu duanın tesiriyle, 1945 yılından itibaren Şeyh Hamid-i veli Camiinde 42 yıl görev yapmıştır. Cenab-ı hak rızkını ibadetine mani olmayan bir yoldan ihsan etmiştir.

Yine Çetinkaya hatıralarından bahseder misiniz?

 Çetinkaya civarında da bizim de buğday ölçeği olarak kullanmış oldukları ölçü aleti var biz burada o alete “timinna” deriz. O ahşap aletin altına çember takarlar.  Çetinkaya´nın köylerinden bir adam çemberi ters döndermiş. Bir avuç buğdayı da üzerine koyup öbeklermiş ve o adam : “Hulusi Efendi bak ben buğdayı  iyice höbekledim demiş ama asıl buğday konulacak yeri boşmuş üzerine göstermelik buğdayı doldurmuş. Fakat Hulûsi Efendi Hazretleri işin farkına varmış. Adamı mahcup etmek istememiş. “Götür oraya dök” demiş. Efendim eline kâğıdı kalemi almış muamele bozukluğuna işaret eden şu dörtlüğü yazmış:

             Gürük filan  dirijan /  Yezid-i Mervan /  Ne Gavur ne Müslüman

Arkasından da buyurmuş ki:” Bak yaptığın hatayı gördün, bende gördüm. Yanlış yaptın. Ben şimdi sana Müslüman desem şu yaptığın işe bak, sana Müslüman değilsin desem benimle beraber camiye gidiyorsun. Seni yaptığını Yezid de yapmıyor Mervan da” buyurmuş.

O arada babası Hatip Hasan Efendi, Hulusi Efendi´yi görmeye gelmiş. Atına da yeni bir palan yaptırmış. Çetinkaya´nın biraz aşağısında ırmağın kenarındaki çayıra atını bağlamış. Çetinkaya´ya bağlı bir köyden de köylüler tuz almak için Çetinkaya ya gelmişler ve atlarını da Hatip Hasan Efendi´nin atının bulunduğu çayıra bağlamışlar. Alış-verişten sonra o köylüler Hatip Hasan Efendi´nin atına  yeni yaptırdığı palanını alıp götürürmüşler. Bir saat sonra Hatip Hasan Efendi gelip bakar ki atın üstünde palan yok. Hatip Efendi oradaki oyun oynayan çocuklara sormuş. Çocuklar da: “ 8  kişi kadar katır üstünde adamlar geldiler sizin atın üstünde ki  palanı  da alıp gittiler.”  Demişler.  Hatip Hasan Efendi, Hulusi Efendi Hazretleri´nin yanına gelip: “Oğlum Hulûsi atın üstünde ki palanı filan köylüler alıp götürmüşler. Ben onların peşine düşüp gideyim, palanı alayım” demiş. Hulûsi Efendi Hazretleri:” Baba gitme, zahmet etme” dediyse de” Yok gideceğim" demiş. Bir müddet bu adamlar gittikten sonra Demirli köyüne varınca tutmuşlar çarık yapmak için palanın meşinlerini kesmişler. Hatip Efendi o köyde yetişmiş. Adamların yanına vararak: “Yahu siz Çetinkaya ya geldiniz mi” “geldik” demişler.  “ Peki benim atın palanını niye getirdiniz yakışır mı size “demiş. ”Yahu onu çocuklar almışlar” diye cevap vermişler. “Palanı getirin” deyince  “Çocuklar palanı kesmiş“ demişler.  Netice adamlarla konuşurlarken “Ben Çetinkaya´daki  Darendeli Hulûsi´nin babasıyım” deyince hepsi toplanmışlar. Hatip Hasan Efendi´den özür dilemişler elini öpmüşler saygı duruşuna geçmişler hal hatır etmişler ve palanın parasını toplayıp verelim demişlerse de Hatip Efendi celali bir meşrebe sahip olduğu için kızmış paralarını da almamış. Oradan geldikten sonra Hulusi Efendi´ye : “Oğlum para kazanmamışsın amma hatır kazanmışsın” buyurmuşlar. Hulusi Efendim bir müddet sonra Darende´ye gelmiş.

Sizin Çetinkaya da ki esnaflık durumunuz nasıl sonuçlandı?

Askere gidene kadar Çetinkaya da babamla beraber çalıştım. Askerliğimi yaptıktan sonra tekrar geldim ve baktım Çetinkaya da Darendeliler dağılmaya başladı. O trenin eski özelliği kalmadı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte taksi  otobüs taşıma araçları çoğalınca trenin bir özelliği kalmadı. Oradaki bulunan Darendeliler yavaş yavaş Sivas´a gelmeye başladılar. Ben babama dedim ki:” Baba müsaaden olursa ben Sivas a gideceğim. Eğer burada kalırsam bir iş sahibi olamam, zengin bir insan da değiliz” dedim. “Peki oğlum orada ne iş yapacaksın” deyince bende” Meydan camiinin önünde yağ satarım” dedim. Orada Yahya Akgül vardı. Onun babası benim Sivas´a geleceğimi duymuş. Dükkâna gelip babama der ki: “Bekir abi senin Kamil Sivas´a gitmek istiyormuş bizim oğlan Zekeriyya da gitmek istiyor. Bunların ikisini ortak edelim” dedi. Velhasıl Sivas a geldik. Ethem Sarılar vardı gittiğimiz yerde. “Yahu Baytarbağlı Mehmet İşcan da var oda buraya gelecek sizin üçünüzü ortak edelim” dedi ve netice olarak üçümüz ortak olduk. 1969´a kadar onlarla birlikte çalıştık. 1969´da Hasan abim amcam oğlu Hulûsi ile ortaklardı. Onlar ayrılınca biz Darende pazarına ortak olduk. Sonra Gerçek Ticaret ortaklığı başladı. 36 sene ticarete devam ettik. 2006 yılında gıda sektöründe büyük bir düşüş yaşanıyordu. Bunun üzerine, Hamidettin Ateş Efendi Hazretlerine gidip danıştım. Bırakmak istediğimi arz ettim. Efendim de bunun üzerine “İyi edersin, ticaret ahlakı da değişiyor”  buyurdu. Bu söz üzerine ticaret işine de son noktayı koymuş olduk.

Hulûsi Efendi Hazretleriyle ilgili bir-iki hatıra nakleder misiniz?

Bir gün Şeyh Hamid-i Veli Camii´nde oturup ikindi namazını bekliyorduk. Son cemaat mahallinde Pencere  dibinde bir masa bir de tahtadan sandalye vardı . Hazret oraya otururdu. Bende karşısında oturdum. Şimdiki hazirenin olduğu yerde de kitapların olduğu kütüphane vardı. Sadece ikimiz vardık. “Oğul Kamil, gel sana kabristanlığı gezdireyim” buyurdu. İçeri girdik. O zaman bir duvar vardı.  Bana tek tek kabristanları isimleriyle gösterdi ve bana dönerek şu anki kabrinin bulunduğu yeri göstererek buyurdu ki: “Burası boş bir kabir, burada bir şey yok, Hak vaki olduğunda beni buraya defnedersiniz” buyurunca “Aman Efendim Rabbim uzun ömür versin, Cenabı Hak acınızı göstermesin” dedim ama sen burayı iyi belle dedi. Hakikaten 1990 yılında buyurduğu yer eşildiğinde en ufak bir kemik dahi çıkmadı. Cenabı Hak evliyasına her türlü tasarrufu vermiş. İşte bunlar evlad-ı Rasül . Aslı hu nesli hu. Özünde ne varsa o. Çek köküne bak. Kökü Rasülullah (s.a.v)´ a dayanıyorsa elbette ki o nesilden de o beklenir.

Hulusi Efendi Hazretleri 1989 yılında son İstanbul´a gideceği zaman Hacı Valideye, ” Aile halkını toplada son kahvaltıyı birlikte yapalım” buyurur. Hacı Valide yanımıza geldi ve burdu ki:” Efendi Babanız sizi çağırıyor, yukarı gelinde kahvaltıyı birlikte yapalım” diye buyuruyor dedi.  Büün ail halkı, tabii Hulûsi Efendi Hazretlerinin yanına vardık. Evlatları ile sofraya oturdu.   Hulusi Efendim iki lokma aldı ve kalktı ve kanepeye oturdu. O yemeyince biz de yemedik. Sofrayı topladılar. H. Hamidettin Efendi´mde kapıda ayakta bekliyordu. Hulusi Efendi Hazretleri buyurdu ki: “Oğul size üç nasihatim var. Bu nasihatime de harfiyyen uyun. Birincisi validenizin gerek ihvan üzerinde gerek evlatları üzerinde çok emeği var hakkı var hukuku var. Validenizin gönlünü incitmeyin, gönlüne göre hizmet edin” buyurdu. “İkincisi de bu kapıyı kapatmayın, tarikat kapısını ila nihaye kapatmayın.” Üçüncüsü de şahadet parmağıyla H. Hamidettin Efendi´mi işaret ederek : Hamid´im benim her hususta kefilim ve vekilim” buyurarak H. Hamidettin Ateş Efendi´nin manevi görevini de Hulusi Efendim bu kelamıyla tescil etmiş oluyordu. 

Anahtar Kelimeler: KAMİL, AKGÜL, RÖPORTAJ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Irmaklı Köyü (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Hacı Gözütok ile röportaj (12 Nisan 2018 - Perşembe)
GAZİ TÜRKYILMAZ İLE RÖPORTAJ - 2 (06 Mart 2018 - Salı)
GAZİ TÜRKYILMAZ İLE RÖPÖRTAJ (04 Şubat 2018 - Pazar)
Kamil Akgül Röportaj-3 (02 Ocak 2018 - Salı)
Kamil Akgül Röportaj-2 (02 Aralık 2017 - Cumartesi)
NECDET KIRCEYLAN İLE RÖPÖRTAJ –II (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
NECDET KIRCEYLAN İLE RÖPÖRTAJ-1 (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
ÖMER FARUK TAŞKIN İLE RÖPORTAJ-2 (06 Haziran 2017 - Salı)
ÖMER FARUK TAŞKIN İLE RÖPORTAJ (06 Nisan 2017 - Perşembe)
ILICA ZİYARETİ VE HATIRALAR (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
PROF. DR. KEMAL DİNÇER İLE RÖPORTAJ (19 Ocak 2017 - Perşembe)
Günerliden Yankılanan Hoş Sada (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Atmalı Yöresinden Selam Var (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Dr. Sadık Özen ile röportaj (05 Ağustos 2016 - Cuma)
Memduh Önal ile röportaj 2 (25 Temmuz 2016 - Pazartesi)
Memduh Önal ile röportaj (09 Haziran 2016 - Perşembe)
Vahap Sönmezler ile röpörtaj (06 Mayıs 2016 - Cuma)
Bir muhabbet ve hizmet ehli: Osman Parlak (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
Mehmet Arif Toprak ile Röportaj (01 Ocak 2016 - Cuma)
“Hacı Piroğlu” Hacı Hamza Çokyaşar (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
Mengelisli Kara Mustafa Dayı (15 Ekim 2015 - Perşembe)
Gürünlü Hacı Hüsnü Dayı (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Hakkında ne dediler? (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Hulusi Efendi Çok Büyük Bir İnsandır (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Hacı Hasan Akyol Efendi (03 Mart 2015 - Salı)
Gerçekleşen Sözler (06 Kasım 2014 - Perşembe)
Unutulmaz Hatıralar (03 Ekim 2014 - Cuma)
Darendeli Esnaflar Anlatıyor-3 (09 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Darendeli Esnaflar Anlatıyor - 2 (12 Temmuz 2014 - Cumartesi)
Darendeli Esnaflar Anlatıyor (09 Haziran 2014 - Pazartesi)
Yazıköylüler Anlatıyıor (19 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Maraşın Kurtuluşunda Darendeliler (10 Şubat 2014 - Pazartesi)
Hulusi Efendi (k.s.) ve Cami Kitabeleri (03 Ekim 2013 - Perşembe)
Malatya kitaplığında DARENDE (04 Eylül 2013 - Çarşamba)
Gönüllerin bayramı (06 Ağustos 2013 - Salı)
Evrensel görüşleriyle bir lider Hulusi Efendi (08 Mayıs 2013 - Çarşamba)
Herkesin sevdiği ve saydığı gönül sultanı (06 Şubat 2013 - Çarşamba)
Kalkınmanın umudu Hulusi Efendi (k.s.) (07 Aralık 2012 - Cuma)
Hulusi Efendi (k.s) ve Hac hatıraları (09 Kasım 2012 - Cuma)
Aşık Mevlüt’ün ardından (03 Ekim 2012 - Çarşamba)
Eğitim hayırseveri Hulusi Efendi (k.s) (06 Eylül 2012 - Perşembe)
Hulusi Efendi’nin sağlık hizmetleri (04 Ağustos 2012 - Cumartesi)
Yirminci Asrın Filozofu (11 Temmuz 2012 - Çarşamba)
50 yıldır okunan bir eser (02 Haziran 2012 - Cumartesi)
Kırk yıl önceki bir gazete manşeti (10 Mayıs 2012 - Perşembe)
Darende Şairleri Antolojisi (04 Nisan 2012 - Çarşamba)
50 yıllık proje (02 Mart 2012 - Cuma)
Yeşili getiren kişi (07 Şubat 2012 - Salı)
Darendeli Hasan Rıza Paşa (07 Ocak 2012 - Cumartesi)
Tevazulu Bir İnsan Uzun Hacı (02 Aralık 2011 - Cuma)
50 yıl önce Darende’deki Öğretmenler (02 Kasım 2011 - Çarşamba)
Zaferi müjdeleyen kahraman gazilerimiz (01 Eylül 2011 - Perşembe)
Şerh Yarışması Hakkında ne dediler (02 Ağustos 2011 - Salı)
İlim ehlinin Darende izlenimleri (05 Temmuz 2011 - Salı)
Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin Onbir tavsiyesi (09 Haziran 2011 - Perşembe)
İrfani Abdullah Darendevi (07 Mayıs 2011 - Cumartesi)
Halid-i Yekta Efendi (05 Şubat 2011 - Cumartesi)
Darendeli Hacı Mahmud Efendi (11 Ocak 2011 - Salı)
Bir Darende sevdalısı Hasan Ali Göksoy (04 Aralık 2010 - Cumartesi)
Devlet Arşivlerinden Belgelerle Darende (06 Kasım 2010 - Cumartesi)
Devlet Arşivlerinde Darende Halkevi (02 Eylül 2010 - Perşembe)
Sağ elin sol elden gizlediği (04 Ağustos 2010 - Çarşamba)
Sempozyum Tebliğlerinden Özetler (03 Temmuz 2010 - Cumartesi)
İlim Adamları Hulusi Efendi’yi anlatıyor (07 Haziran 2010 - Pazartesi)
Devlet Arşivlerinde DARENDE (06 Mayıs 2010 - Perşembe)
Yakınlarının Diliyle: HACI VALİDE (04 Nisan 2010 - Pazar)
Memleket için büyük hizmetler yaptı (02 Ocak 2010 - Cumartesi)
Darendeli İki Alim (05 Aralık 2009 - Cumartesi)
İhramcızade Sempozyumu (03 Kasım 2009 - Salı)
Çeşmeler ve Sulama Kanalları (15 Ekim 2009 - Perşembe)
Cömertlikte yarış (04 Eylül 2009 - Cuma)
Hazeynce (15 Ağustos 2009 - Cumartesi)
Kıbrıs barış harekatı... (21 Temmuz 2009 - Salı)
Mecruh`nin şiirlerinde Peygamber sevgisi (09 Mayıs 2009 - Cumartesi)
Yemenicilik ve kunduracılık (13 Nisan 2009 - Pazartesi)
Bolu Gerede’de Darendeli İbilli Ailesi / (11 Mart 2009 - Çarşamba)
Somuncu Baba Dergisi’nin 100. sayısı (05 Şubat 2009 - Perşembe)
Mektuplar ve Hatıralarla Bedrettin Ateş (17 Ocak 2009 - Cumartesi)
Define meraklılarına (20 Aralık 2008 - Cumartesi)
Hacı Ömer Aydoğan ile röportaj (15 Kasım 2008 - Cumartesi)
Helvacılık (20 Aralık 2007 - Perşembe)
Sayfa:
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
26 Mart 2019 Salı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.

PEYAMİ SAFA