Gün, bir ve beraber olma günüdür
Tarih: 5.8.2016 17:24:10 / 2707okunma / 0yorum
Ömer HİDAYET

 

15 Temmuz gecesi, uzun ve karanlık bir geceydi. Dış ve iç düşman bir olmuş, kardeşi kardeşe, kırdırmanın planını yap¬mışlardı. Tankları yürüttüler, helikopterleri uçurdular, F-16 ‘ları havalandırdılar, FETÖ´cü satılmışlar kendi insanını katletmek için yola çıktılar. Vatan savunması için, vatana kurban olmak için bu kutsal göreve gelenler, ihanet içinde idiler. Milletin pa¬rası ile aldıkları teçhizatı ve silahı yine kendi milletine yöneltme hainliğini gösterdiler. Beştepe külliyesini bombaladılar, Göl¬başındaki memleketin yiğit evlatları özel Hareket polislerimi¬zi sabaha kadar ateş ettiler, millettin temsilcisi vekillerimizin olduğu Meclisi abluka altına alıp, topa tuttular gözü dönmüş satılık uşaklar. Hesap edemedikleri bir şey vardı. Bu millet bir bütün olur, birlik olur, kadını erkeği, yaşlısı genci meydanları doldurmuştu. “Babam Menderesin idamına ağladı, ben Özal´a ağladım, çocuklarım Tayyip beye ağlamayacak, O´nu kimseye yedirtmeyiz “diye meydanlara koştular. Bizi hep batı ülkeleri ile kıyaslayan monşerlere karşılık, sizin de batı ülkelerinden geri kalır yanınız olmamalı diyen Başkomutanını korumanın, ülkeye sahip çıkmanın soylu mücadelesini verdiler. Kimi tanka siper oldu, kimi tankı etkisiz hale getirmek için egzozunu kapatarak hainlerin planını bozdu. Kimi uçaklar kalkmasın diye ekini ve lastiğini yakarak görüş alanını daraltı, feraset ve dehasını gös¬terdi. Kimi kepçeyi, kimi iş kamyonu çekti, hainler kendi yer¬lerinden çıkıp ta bu milletin üzerine ateş etmesin diye etkisiz hale getirdiler. Hesap edemedikleri tek şey bu millet Çanak-kale´de, Sakarya´da, Kurtuluş savaşında nasıl bir ve beraber ol¬muş, yedi düveli, gözü dönmüş canileri, öz yurdundan atmışsa, bu günde aynı inanç, azim ve kararlılıkla vatanına, namusuna, devletine, hükümetine ve cumhurbaşkanına sahip çıktı. Mey¬danlarda tankın önüne yattı, hainin elinden tankı alıp kışlasına koydu. Vuruldu, kolunu kaybetti, ayağı parçalandı, gözünü kay-betti. Asla bu vatanı üç buçuk soysuza teslim etmedi.

Bu kahramanlık tablosunda kimler yok ki:

Başta Devlet Başkanımız ve Başkomutanımızın bir sözü ile milyonlar hiç tereddüt etmeden meydanlara koştu

Basın ve muhalefet dik durdu, darbeci bozuntularına pa¬buç bırakmayan, takdire şayan bir tavır sergilediler. Hele bir isim var ki, anmadan geçmek haksızlık olur, bu kişi Malatya´nın yetiştirdiği yiğit evladı Turgay GÜLER´dir. Vakur duruşu, halkı hiç tereddüt etmeden meydana çağırması, Diyanet´e seslenmesi, her şeyi doğal bir mecrada ve yalın olarak içinden geldiği gibi konuşması, bana ayrı bir güven ve umut aşıladı.

Cumhurbaşkanımızın açıklamasını kamuoyuna duyuran Hande Fırat hanımında, bu direnişte küçümsenmeyecek rolü oldu. Tartışma götürmez iki kahramanımız var: Bir Cumhurbaş¬kanımız Recep Tayyip Erdoğan, diğeri de bu asil millet. Devle¬tine, reisine, ülkesine, hükümetine ve daha da önemlisi yarınla¬rına sahip çıktı. Hakkını teslim edeceğimiz biride Sayın Devlet Bahçeli´dir. Sayın Bahçeli, daha ilk dakikalarda bu bir darbe gi¬rişimdir, bu şerefsizliktir, biz hükümetin yanındayız diye tavrını, hiçbir dolambaçlı söze girmeden mertçe ifade etti. 1.Ordu Ko¬mutanımızın duruşu takdire şayandır. Alayı gelsin, birinci etabı, ikinci etabı tüm etapları ile gelsin diye Başkomutanımız Recep Tayyip ERDOĞAN dirayet ve cesaretini ortaya koydu.

Tankın önüne yatan vatan evladı, gözünü kırpmadan dar¬beci generali alnından vuran kahraman astsubayımız(Babası, yerine beni alsınlar bugün seve seve giderim, diye başka bir destansı duruş sergiliyordu) Kamyonetini kaptığı gibi vatan¬daşları kasasına doldurup köprüye giden Şerife Bacılar, asker¬lere kadar yaklaşıp onları ikna etmeye çalışan hanım ablaları, amcaları minnet ve hürmetle selamlamıyorum. Meydanları boş bırakmayarak Başkomutanımızın ikinci bir emrine kadar buradayız diye teslimiyet ve vefa örneği gösteren tüm halkı¬mız. Yediden yetmişe elleri öpülesi fedakâr ve onurlu bir duruş sergileyen isimsiz kahramanlarımız. Bundan sonra yapılacak, bu vatan kahramanlarını, demokrasi şehitlerimizi her yerde her mekânda yaşatmak bizim asıl işimiz olmalıdır. Parklara, okullara, caddelere, sokaklara adları gururla verilmeli. Edebi¬yatçılarımız kalemlerini ellerine almalı. Bu destanın şiiri, roma¬nı, hikayeleri bir bir yazılmalı. Belgeseller hazırlanmalı, filmleri çekilmelidir. Okul kitaplarına bu kahramanlık kareleri bir bir girerek, sonraki kuşaklara anlatılmalı.

Yeniden milli mücadele ruhunun şahlandığı bir gün yaşan¬dı. Tereddüdün azme, sıradanlığın asalete dönüştüğü gündü bugün. Her nefes bir çığlık, her adım bir tank paleti olmuş hı¬yanete siper almıştı. Vurulan her taze beden, Uhud´da Hazreti Hamza´ya komşu olmak için koşuyordu. Yakın Tarihte yaşadı¬ğı acı tecrübesiyle biliyordu ki, bir adım sonrası iç karışıklıktı. Kardeşi kardeşe kırdırmaktı. Ülkeyi bir anlamda batıya peşkeş çekecekler, Suriye´ye çevireceklerdi.

Darende´mizde “Her akşam meydandayız, demokrasi nö¬betine devam “diyerek ev sahipliği yapan başta Belediye Baş¬kanımız Dr.Süleyman ESER beye, İlçe Başkanımız Süleyman ŞİMŞEK beye, Es-Seyyit Osman Hulûsi Efendi Vakfı´nın geniş katılımlı organizasyonuna, tüm gönüllü teşekkül ve partilerin teşkilatlarına, meydanı boş bırakmayarak vakur tavrını göste¬ren kadirşinas Darende´li hemşerilerimize teşekkürü borç bili¬yoruz. Tekbirle coşan gönüllere, Bayrak sallayan ellere, çay da¬ğıtan yiğit gençlere, sala okuyan dillere, demokrasi nöbetinde mışıl mışıl uyuyan bebelere, tekerlekli sandalyesi ile meydana koşan dedelere selam olsun.

Yüreklerinize ve ellerinize sağlık, Vatan size ilelebet minnettar kalacaktır.

Anahtar Kelimeler: beraber, olma, günüdür
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Çıktım erik dalına (20 Şubat 2019 - Çarşamba)
Meb 2023 eğitim vizyonu ne getirecek? (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
Tasavvuf Irmağında Akan Kalemler (04 Kasım 2018 - Pazar)
Aynadaki yalan (22 Ekim 2018 - Pazartesi)
Psikolojik Savaş (12 Eylül 2018 - Çarşamba)
İYİ İNSANLAR İYİ ATLARA BİNİP DÖNDÜLER (06 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Sıcak günler (01 Haziran 2018 - Cuma)
1980 yılında bir açık oturum (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Dini üslup ve İfade Şeklimiz (12 Nisan 2018 - Perşembe)
Kayseri Paneli (02 Aralık 2017 - Cumartesi)
DEĞİŞİM YOLCULUĞUMUZ (19 Kasım 2017 - Pazar)
EĞİTİMİ YERLİ VE MİLLİ YAPMAK (19 Ekim 2017 - Perşembe)
Ve Şimdi Söz Kuran´ın (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
Ramazan-I Şerifin Sonsuz Rahmeti (05 Temmuz 2017 - Çarşamba)
ANADOLUNUN KADİM RUH KÖKÜ (06 Nisan 2017 - Perşembe)
ŞEHRİN RUHU: DARENDE ÖRNEĞİ (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
Küresel Saldırı/Topyekün Seferberlik (19 Ocak 2017 - Perşembe)
Gençlik Merkezlerinin Önemi (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Yeniden Birlik Olmak (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Asıl Tehlike (08 Eylül 2016 - Perşembe)
15 Temmuz ve liderlik ruhu (02 Eylül 2016 - Cuma)
Darende´mizde trafik ve yaşam kültürü (09 Haziran 2016 - Perşembe)
Kut´ül Amare Zaferimiz (06 Mayıs 2016 - Cuma)
Medya ahlakı ve algı operasyonları (06 Mart 2016 - Pazar)
MEB´de performans değerlerimiz (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
İstikamet ve İman üzere olmak (04 Aralık 2015 - Cuma)
Okul zili çaldı (15 Ekim 2015 - Perşembe)
Mekanların mana dili (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Sosyal tesisimizin temeli atıldı (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Ramazan ayının manevi iklimi (07 Temmuz 2015 - Salı)
Darendede bilim fuarları (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Gençlerin başarı yolu (06 Şubat 2015 - Cuma)
Gönül ve mana sultanları (06 Ocak 2015 - Salı)
Amasya yolculuğunundan kalanlar (10 Aralık 2014 - Çarşamba)
Maddeden manaya hicret (06 Kasım 2014 - Perşembe)
Darendede eğitim çalıştayı (03 Ekim 2014 - Cuma)
SAHRALARDA SOHBETLE SERİNLEMEK (09 Eylül 2014 - Salı)
İlklerin İlkesi: Darende İmam Hatip Lisesi (09 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Huzur ikliminin nadide beldesi: Darende (09 Haziran 2014 - Pazartesi)
Şehir ve kültür (11 Nisan 2014 - Cuma)
Şehir ve medeniyet (10 Şubat 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
21 Şubat 2019 Perşembe
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…

Mevlana