Gençlik Merkezlerinin Önemi
Tarih: 28.12.2016 16:39:03 / 2224okunma / 0yorum
Ömer HİDAYET

             Darende merkezde gençliğin kendini ifade edeceği, yarınlara umutla ve emin adımlara yürüyeceği bir etkinlik merkezinin eksikliği gün gibi aşikar. Bu merkezleri, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın  hemen her il ve ilçe merkezlerinde olmasını zorunlu hale getirdiklerini biliyoruz. Doğa gezilerinden, rafting yapmaya, otantik halk ozanlarından yöresel el işlerine, özgün müzik çalışması yapan gençlerden,  hat yazısında kendini bulacak derviş meşrepli kişiye kadar her kesime hitap edecek  kitleye açıldığını biliyoruz.  Her yaş grubunu içine alan bu projeler hızla hayata geçirildi, alkış aldı, takdir topladı. Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay KILIÇ beyin şu sözü her şeyi özetler: “ Gençler bugünün fidanları, yarının çınarlarıdır. Attıkları her adım Türkiye´nin kilometre taşlarıdır. ” 

          Geçmişte Anadolu insanın kendini ifade ettiği nadide ortamlar vardı. Uzun kış gecelerinde, ocak başında yanan ateşin tatlı hışırtısında Büyükannenin anlattığı masallar, Dedemizin ezberlemişçesine yüreklere dokuduğu Gazavetnameler, Cenknameler bir anlamda dünyamızı da aydınlatırdı. Hazreti Ali efendimizin Hayber fethi, kale kapısını bir eliyle kaldırması, Zülfikar adlı çift başlı kılıcının hangi kefereleri bir hamle ile korku deryasına saldığını bu ortamda iliklerinize kadar yaşarsınız. Bu günleri gönül dünyamızın tartışmasız güzellik mekanları olarak kabul etmeliyiz. Nereden geldiğimizi bilmek, bizi millet olarak yarınlara emin adımlarla yürümemizi de sağlar.  

            Yazılı olmayan kültür, satırdan sadra(gönle) ırmak olur akar. Bu aynı zamanda yaşama şeklimizi, aile ilişkilerimizi, komşuluk bağımızı, komşu mahalle ile illiyet mesafesini, ya da komşu köyle olan insani ve ahlaki ilişkilerimizi öyle sarsılmaz bir zemine otur tur ki, bir asır geçse yıkamazsınız.

          Gramofonun ne olduğunu bilmeyen, radyonun köyünde ilk kimin evine girdiğini hatırlamak dahi istemeyen bir gönül coğrafyasın sıcaklığı sizi ne kadar sarar . Nostalji gençlere, can sıkıcı gibi görünse de, yazılı olmayan bir gönül atlası oluşturduğu için, kişiye tarifsiz ruh lezzetleri de sunar.

 

        Tek parti döneminde halk evleri açılır. Bu bir anlamda devlet eliyle milleti terbiye etmenin de bir yolu olmuştur. Her ilçeye bir radyo, başında bir görevli tahsis edilir. Halk, akşam ajansları başlamasına yarım saat kala etrafında huşu içinde toplanırdı. Görevliden başkası açamaz, sesinin yükseltilmesine dahi o karar verirdi. Teknolojiden yararlanmanın bu ortamda başka fırsat ve imkanı yoktu. Sınırlı imkanlarla dünyadan deprem, sel, cinayet, suikast, uçak kazaları bu ortamlarda kulaktan kulağa yayılarak haber oldu. 

       Yakın tarihimize şöyle bir bakarsak, nasıl bir ortamda gençlik yetişti, hangi kültürel ve sportif faliyetlerin içinde bulundu. Genel hatları ile hatırlamaya çalışalım. 60 yılların sonu, dünyada gençlik hareketleri, ülkemizde ise sağ sol olaylarının kardeş kavgasına dönüştüğü yıllardı. MTTB (Milli Türk Talebe Birliği)bugün hatırı sayılır oran da gençliğimizin beslendiği, boy attığı, mücadele verdiği, sportif ve kültürel faaliyetlerin yapıldığı, altın değerinde bir mekandı. Bir anlamda taşkın gençlik için ruhunun sükun bulduğu en güvenilir limanlardı. Kimler buradan yetişmedi, ki .. NFK, bu mekanların baş misafiri, baş konuşmacısı, ruh mayamızın İslam ahlak ve terbiye teknesinde yoğrulduğu naif yerlerin tartışmasız üstadı idi. Şiirleri ezbere okunur, oyunları fırsatlar ve imkanılar ölçüsünde , bıyığı yeni terleyen biz gençler arasında rol kapma yarışına dönüşürdü.

         Sakarya Türküsü, dillerden düşmeyen enerji ve mücadele mısraları idi. Zindandan Mehmet´e Mektup, yaşanması mukadder çileli yılların habercisiydi. Anadolu insanı sessiz çığlığını içine atan, isyanını itaatte, hırsını, harsa (kültüre) dönüştüren, midesi aç ama ruhunu doyurmak için İslam çeşmesine koşan onurlu bir gençlik olarak cemiyet meydanında bir abide olarak yükseliyordu.  

        İnsanın, hayata hazırlandığı vazgeçilmez kurumlar vardır. Aile gibi, kulüp, dernek gibi sosyal aktivitelerin yapıldığı sosyal dokularımızı güçlendiren yerler olarak sayabiliriz. Biz millet olarak, sözlü gelenekten gelen, ocak başı sohbetlerle büyümüş bir neslin evlatlarıyız.

            Bütün bu hatırlatmaları yapmamızın sebebi, Darende için geç kalmış bir gençlik merkezinin bir an önce faaliyete geçmesini temenni etmek. Gençlerimiz kendini ifade edeceği bu mekana bir an önce kavuşsun. Tarih, kültür ve sanat ile yoğrulmuş, milli ve manevi değerlerin verildiği, insan olmanın yerli ve milli bir duruşla olacağı fikri hep harlansın, sönmesin. Erdem sahibi gençlik yetiştirmek uğruna akıttığımız her damla ter, rahmeti rahmana vardığımızda cehennem ateşine bir kalkan olacaktır. Yarınlarımızdan emin olmak için bugünü iyi değerlendirmeliyiz. Biliyoruz ki, Gençlik ve Spor Banklığımız bu millet için, bu gençlik için hiç bir şeyi esirgemez.

              Yeter ki buradan bir Asımın Nesli Milli şairimiz Mehmet Akif, Büyük Doğu sevdalısı Necip Fazıl,  Diriliş üstadı Sezai Karakoç, Kültür ve Harsın Muzdarip taşıyıcısı Bir Cemil Meriç çıksın.  Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, Erzurum dadaşı  Raci Alkırlar mahzun olmasın. Hattat Hamit Aytaçlar, kufi, sülüs olup kubbelere bezensin. Bir Mimar Turgut Cansever olup, mekânları yerküreye çivilesinler.          

            15 Temmuz ruhunun gücü, birazda bu mayada aranmalı.  O gün insanımız yediden yetmişe meydanlarda destan yazarken, destanın satır araları benliğimizi ve ruhumuzu yoğuran İslam kültür ve sanatının etkisi ile yetişmiş gençliğin, cansiperane mücadelesini mahcup bir eda ile takdir etmiştik. 

Anahtar Kelimeler: Gençlik, Merkezlerinin, Önemi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Meb 2023 eğitim vizyonu ne getirecek? (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
Tasavvuf Irmağında Akan Kalemler (04 Kasım 2018 - Pazar)
Aynadaki yalan (22 Ekim 2018 - Pazartesi)
Psikolojik Savaş (12 Eylül 2018 - Çarşamba)
İYİ İNSANLAR İYİ ATLARA BİNİP DÖNDÜLER (06 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Sıcak günler (01 Haziran 2018 - Cuma)
1980 yılında bir açık oturum (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Dini üslup ve İfade Şeklimiz (12 Nisan 2018 - Perşembe)
Kayseri Paneli (02 Aralık 2017 - Cumartesi)
DEĞİŞİM YOLCULUĞUMUZ (19 Kasım 2017 - Pazar)
EĞİTİMİ YERLİ VE MİLLİ YAPMAK (19 Ekim 2017 - Perşembe)
Ve Şimdi Söz Kuran´ın (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
Ramazan-I Şerifin Sonsuz Rahmeti (05 Temmuz 2017 - Çarşamba)
ANADOLUNUN KADİM RUH KÖKÜ (06 Nisan 2017 - Perşembe)
ŞEHRİN RUHU: DARENDE ÖRNEĞİ (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
Küresel Saldırı/Topyekün Seferberlik (19 Ocak 2017 - Perşembe)
Yeniden Birlik Olmak (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Asıl Tehlike (08 Eylül 2016 - Perşembe)
15 Temmuz ve liderlik ruhu (02 Eylül 2016 - Cuma)
Gün, bir ve beraber olma günüdür (05 Ağustos 2016 - Cuma)
Darende´mizde trafik ve yaşam kültürü (09 Haziran 2016 - Perşembe)
Kut´ül Amare Zaferimiz (06 Mayıs 2016 - Cuma)
Medya ahlakı ve algı operasyonları (06 Mart 2016 - Pazar)
MEB´de performans değerlerimiz (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
İstikamet ve İman üzere olmak (04 Aralık 2015 - Cuma)
Okul zili çaldı (15 Ekim 2015 - Perşembe)
Mekanların mana dili (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Sosyal tesisimizin temeli atıldı (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Ramazan ayının manevi iklimi (07 Temmuz 2015 - Salı)
Darendede bilim fuarları (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Gençlerin başarı yolu (06 Şubat 2015 - Cuma)
Gönül ve mana sultanları (06 Ocak 2015 - Salı)
Amasya yolculuğunundan kalanlar (10 Aralık 2014 - Çarşamba)
Maddeden manaya hicret (06 Kasım 2014 - Perşembe)
Darendede eğitim çalıştayı (03 Ekim 2014 - Cuma)
SAHRALARDA SOHBETLE SERİNLEMEK (09 Eylül 2014 - Salı)
İlklerin İlkesi: Darende İmam Hatip Lisesi (09 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Huzur ikliminin nadide beldesi: Darende (09 Haziran 2014 - Pazartesi)
Şehir ve kültür (11 Nisan 2014 - Cuma)
Şehir ve medeniyet (10 Şubat 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
18 Şubat 2019 Pazartesi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

Hacı Bektaşı Veli