ANADOLUNUN KADİM RUH KÖKÜ
Tarih: 6.4.2017 10:31:01 / 3601okunma / 0yorum
Ömer HİDAYET

İslam Dini, Allah Resulünün kutlu yolculuğu ile seferine başladı. İlk İnsan, ilk Peygamber Hz. Adem Efendimiz, bu yürüyüşün mebde ve mikyasını temsil eder. Tevhit halkasının döne döne hiçbir parçasını kaybetmeden son Nebi Resul-i Ekrem Efendimizde ihtişamını bulur.” Size iki emanet bıraktım kutsi sözü” kıyamete kadar baki bir müjdedir. Sahabe efendilerimiz bu kaynaktan doya doya beslendiler. Sorunlar, dertler, ihtilaflar anında mahallinde çözülüyor, günlük hayat akışında seyrediyordu.

Fetih hareketlerine, İslam dünyasının inanç, itikat ve müesseseleşme çalışmalarına yeni bir dönem olarak bakabiliriz. Topraklar genişledi, farklı fikir ve yaşam alanları ile tanışıklık sağlandı. Bu da ister istemez, sorunları ve çözüm noktalarını beraberinde getirdi. Aksi zaten sosyal hayatın ruhuna aykırı olurdu. Hayat sürekli bir değişim ve dönüşüm içinde akmaktaydı. Yemene Vali tayin edilen Sahabe efendimize, sorunları ne ile çözeceksin diye soran Peygamber efendimize ”Kuran Kerim ile orada yoksa Sünneti Seniyye ile “cevabı üzeri üzerine oralarda çözüm bulamazsan ne yaparsın sorusu gelir.” Kendi aklımla” diye verilen cevap bizim için sahih ve muti aklın çerçevesini gösterir. Aklını kullanan ve sünnet ışığında olgunlaştırıp sorun çözme derecesine getiren sahabe efendilerimiz, bu yolun aydınlık öncüleri olmuşlardır.

Peygamber Efendimizin sonrasında sahabe ve tabiin döneminde ilimler gelişti ve derecelendirildi. Bu döneme tedvin diyoruz. Tefsir ilmi, Hadis ilmi, Kelam ilmi, Fıkıh ilmi, Akaid ilmi,  usul ve esaslarına kavuştu.

Anadolu Erenleri

Evet, İçtihat kapısı her zaman açıktır. Lakin şartları ve usullerini bilene. Peygamberi postacı gören zihniyet, aklın kör duvarına toslamaya namzet yaşar. Gemi, okyanusta kılavuz olmadan rotasını çizemez. Zahir ilimler kendini idamesini tamamlayıp, boy atarken, manevi ilim(Tasavvuf) da medeniyetimizin ana damarlarını inşa etmeye hızla devam etti. İnsan yetiştirdi, ahlak oluşturdu, yaşam tarzı geliştirdi. Bir lokma bir hırka, engeline takılanlar dünyayı kapitalistçe ve hoyratça yönetme ve idare etme hırsında olan illetli düşünce içindeydiler.

İnsan yapısı gereği, zahiri(dış) ilimlerle aklını ve dimağını beslerken, Tasavvuf ile, (batıni) iç yönünü destekleyip, olgunlaştırmaya çalışıyordu. Ahmet Yesevi ile başlayan, Anadolu´nun ruh ve ahlak ile mayalanmış köklerini, Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli gibi erenlerin yüreklerinde filizlendirdi. Tekkeler oluştu, zaviyeler kuruldu, gün boyu hayatın içinde kirlenen ve hırslanan insanoğlu, bu deryanın berrak pınarlarında arındı, aklandı. Mesneviden bir mısra ömrüne ömür kattı. İrşat edicinin bir nazarı huzur bahşetti. Bir sözü yüreğindeki kiri, mana teknesinde hemencecik paklayıverdi. Makalattan bir hakikat, umut olup dertlerini unutturdu. Çile dolu hayatını Fusus´l Hikem´le anlamlandırdı. Ak Şemsettin, Fatih Sultam Mehmet´e, Fethin yollarını açarken, Somuncu Baba ve O´nun ahfadı Anadolu´nun gönül fethine çoktan zemin hazırlamıştı. “Evlatlarım açlıktan ölseniz de şüpheli şeylerden ebediyen sakınınız”   talimi, sosyal hayatımızın bir anlamda sigortası olmuştu. Kanaat, en büyük hazine, şükür ise riski olmayan en büyük nimetti. Mürşidin Kelamı, hikmet ve inceliğin zarafetle buluştuğu bir halvet odasına dönüşüyordu. Has oda, yüce gönüllerin huzur bulduğu bir şölen evi oluyordu. Hikmetten yoksun aklı zorlarsanız, idrake yabancılaşır. Ziya Paşanın “Zira bu terazi, bu sıkleti çekmez” özdeyişinde olduğu gibi, hayatın çıkmaz kavşağında kaybolur, perişan olursunuz.

AKLIN İRFANLA BULUŞMASI

Kuş, çift kanatla uçar. Ruhun, huzur ve sükûn bulması için, Rehabilite etme yöntemi olan psikanaliz ilmi, geldiği nokta itibarıyla Tasavvufun günlük hayattan tehcire zorlanmasıyla oluştu.  Aklın hoyratça, sosyal hayatta dolaşıma sokulması, inkıraz ve illete duçar kılındı. Sanayileşen 2o.Yüzyıl bunalım üretti, intiharları teşvik etti. Sürekli tüketme mantığı, hırsı ve tatminsizliği doğurdu. Sonraki yüzyıl, bu bunalımı kuramsallaştırdı. Rehabilite merkezleri, tedavi ortamları hızla arttı. Bilgisayar büyük bir yenilik olarak günlük hayatımızı kolaylaştırdı. Ancak, dozajı kaçırınca, bağımlılarını tedavi etmek için klinikler açmaya başladık. Elbette bir nimet, bir külfeti beraberinde getirecekti. Buna hazır olmalıydık. Üstadın dediği gibi “Zamanı kokutanlar mürteci diyor bana;

Yükseldik sanıyorlar, alçaldıkça tabana.” diye acımazsızca ruhumuzu zedeledik.

Bugün sık kullandığımız GELENEK tabiri, her derde deva, güzel oluşumların arka planını gösterir. Kültür, Sanat, Edebiyat, Estetik, bilhassa Tasavvufi yapıya, tüm disiplin alanlarına bu zaviyeden bakmak gerekir. Bu birikim, kadim bir medeniyetin harmanlanması sonucu meydana geldi. Yoksa Anadolu´da oynanan geleneksel oyunların tarihçesi ve folklorik değeri anlaşılmasın. Hoş iyi bakan göz, bu oyunlarda dahi irfani estetikten izler görebilir. Bazı kişilerin, FETÖ´nün 15 Temmuz darbe girişimi ile tüm inanç ve sosyal sorumluluk sahibi oluşumları bir torbaya atma kurnazlıkları, bundan dolayı nafile diyoruz. Bu yanlışlıklara karşı kalem ve kelamı ile mücadele eden başta gönül dostlarımız,  Mahmut Erol KLIÇ hocamıza, Tefekkür Ehli Yusuf KAPLAN hocamıza, ekranların yiğit ve yürekli kalemi İsmail KILIÇASLAN kardeşime, hassaten minnet ve şükran duygularımı iletmek isterim. Bu uğurda gayret ve emek veren herkesi yürekten selamlarım. Bu Ülke hepimizin, farklılıklar zenginliğimiz ve kültürel motifimizdir. İrfanı gelenek yağmurları ile sulanan bu Vatanı toprağını, kolay bulmadığımız gibi, kolay da teslim etmeyiz. 

Anahtar Kelimeler: ANADOLUNUN, KADİM, KÖKÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Meb 2023 eğitim vizyonu ne getirecek? (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
Tasavvuf Irmağında Akan Kalemler (04 Kasım 2018 - Pazar)
Aynadaki yalan (22 Ekim 2018 - Pazartesi)
Psikolojik Savaş (12 Eylül 2018 - Çarşamba)
İYİ İNSANLAR İYİ ATLARA BİNİP DÖNDÜLER (06 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Sıcak günler (01 Haziran 2018 - Cuma)
1980 yılında bir açık oturum (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Dini üslup ve İfade Şeklimiz (12 Nisan 2018 - Perşembe)
Kayseri Paneli (02 Aralık 2017 - Cumartesi)
DEĞİŞİM YOLCULUĞUMUZ (19 Kasım 2017 - Pazar)
EĞİTİMİ YERLİ VE MİLLİ YAPMAK (19 Ekim 2017 - Perşembe)
Ve Şimdi Söz Kuran´ın (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
Ramazan-I Şerifin Sonsuz Rahmeti (05 Temmuz 2017 - Çarşamba)
ŞEHRİN RUHU: DARENDE ÖRNEĞİ (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
Küresel Saldırı/Topyekün Seferberlik (19 Ocak 2017 - Perşembe)
Gençlik Merkezlerinin Önemi (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Yeniden Birlik Olmak (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Asıl Tehlike (08 Eylül 2016 - Perşembe)
15 Temmuz ve liderlik ruhu (02 Eylül 2016 - Cuma)
Gün, bir ve beraber olma günüdür (05 Ağustos 2016 - Cuma)
Darende´mizde trafik ve yaşam kültürü (09 Haziran 2016 - Perşembe)
Kut´ül Amare Zaferimiz (06 Mayıs 2016 - Cuma)
Medya ahlakı ve algı operasyonları (06 Mart 2016 - Pazar)
MEB´de performans değerlerimiz (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
İstikamet ve İman üzere olmak (04 Aralık 2015 - Cuma)
Okul zili çaldı (15 Ekim 2015 - Perşembe)
Mekanların mana dili (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Sosyal tesisimizin temeli atıldı (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Ramazan ayının manevi iklimi (07 Temmuz 2015 - Salı)
Darendede bilim fuarları (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Gençlerin başarı yolu (06 Şubat 2015 - Cuma)
Gönül ve mana sultanları (06 Ocak 2015 - Salı)
Amasya yolculuğunundan kalanlar (10 Aralık 2014 - Çarşamba)
Maddeden manaya hicret (06 Kasım 2014 - Perşembe)
Darendede eğitim çalıştayı (03 Ekim 2014 - Cuma)
SAHRALARDA SOHBETLE SERİNLEMEK (09 Eylül 2014 - Salı)
İlklerin İlkesi: Darende İmam Hatip Lisesi (09 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Huzur ikliminin nadide beldesi: Darende (09 Haziran 2014 - Pazartesi)
Şehir ve kültür (11 Nisan 2014 - Cuma)
Şehir ve medeniyet (10 Şubat 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
18 Şubat 2019 Pazartesi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Özünle, gözünle, sözünle işinde ol…

Hacı Bektaşı Veli