H. Hamidettin Ateş Efendinin Hicaz hatıraları
Tarih: 6.2.2015 00:00:00 / 2370okunma / 0yorum
Musa Tektaş

H. Hamidettin Ateş Efendi bir grup arkadaşla hac vazifesini ifa etmek üzere 28 Eylül / 12 Ekim 2014 tarihleri arsında Hicaz`a gittiler. Allah`ın lütfuyla Hacc-ı Ekber yaptılar.  "Hac meşakkattir." hadisi şerif esrarınca bu yolcuğun başlangıç ve bitimin de biraz meşakkat çekilmiş, bazı zorluklar yaşanmış. Ancak ibadet duygusuyla sabır gösterip, zorluklara Allah rızası için tahammül göstermişler. Tabii Mekke ve Medine`de çok güzel hatıralar yaşamışlar? Geçtiğimiz iki sayıda hac hatıralarından bahsettik. Bu yazımızda da H. Hamidettin Ateş Efendi`nin bu yılki hac hatırları ve geçmişte yaşanmış bazı hicaz hatıralarını bir demet halinde sunalım istedik?

1988 yılında Medine-i Münevvere`de cezaevi vaizi olarak görev yapan Suriyeli âlimlerden Seyyid Ömer, Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi ile Medine`de görüşüp sohbet eder. Aradan yıllar geçer 1996 yılında bir grup arkadaşla umre ziyaretine giden H. Hamidettin Efendi, Medine`de bir eve davet edilir. Ev sahibi, yakın komşusu olan Seyyid Ömer`e bir misafiri olduğunu belirterek onu da davet eder. H. Hamidettin Efendi bazı arkadaşlar ile içeride otururken, evin dış kapısından giren Seyyid Ömer, "Vallahi burada Hacı Hulûsi Efendi`nin kokusu var." diyerek hayretini gizleyez. İçeri girdiğinde ise, daha önce hiç görmediği H. Hamidettin Efendi`nin olduğunu görünce boynuna sarılarak, kucaklaşır ve saatlerce sohbet ederler. Bu hatıra Hz. Peygamber (s.a.v.)`den sürüp gelen gül kokusunun onun neslinde burcu burcu koktuğunun bir işaretidir.

2009 yılındaki umre ziyaretinde de H. Hamidettin Efendi Hazretleri ile birlikte Seyyid Ömer`in ziyaretine gidileceği haber verilir. Çok rahatsız ve hasta olmasına rağmen, ziyaretçilerin Darende`den gelmiş olduklarını duyunca çok heyecanlanıp, beklemeye başlar. İlk karşılaştıkları anda: "Efendim, sizleri çok özledim." derken gözyaşlarını tutamaz ve gözyaşları içerisinde şunları söyler: "Hulûsi Efendi Hazretleri çok büyük kutuptu, maşallah hayrül halefi ile yol da aynen devam ediyor." der.

"Peygamber Sevgisi ve Muhabbetinden Daha Büyük Zenginlik Olmaz."

H. Hamidettin Efendi Hazretleri`ni göstererek, "Bunun dedesi Somuncu Baba Hazretleri`nin fırını var, fırınla ilgili çok güzel kerametleri var. Ben Darende`de muhabbet ve manevîyatın çok fazla olduğunu biliyorum." der ve ağlamayı sürdürür. H. Hamidettin Efendi Hazretleri Seyyid Ömer`e dönerek, "Sizleri biz de çok özledik." dediğinde "Efendim, siz gelince bizim için bayram oldu. Fakat biz çok fakiriz." der ve bu sözlerini iki kez tekrarlar. Bunun üzerine Efendi Hazretleri, Seyyid Ömer`e, "Peygamber sevgisi ve muhabbetinden daha büyük zenginlik olmaz." buyurur. Bu kelam ile duygulanan Seyyid Ömer şunları söyler: "Kim ehl-i beyti ve kutupları seviyorsa ne mutlu onlara,  H. Hamidettin Efendi Hazretleri ile sohbet edip murakabe edenlere ne mutlu? " Daha sonra Seyyid Ömer`in "Ben Hulûsi Efendi`nin ilâhîlerini de çok seviyorum." demesi üzerine arkadaşlar "Kapında bir zelil-i hâk-i sârım ya Rasûlullah"  ilâhîsinin Arapça`sını okurlar.

2013 yılında Umre ziyarete esnasında H. Hamidettin Ateş Efendi, 6 ay kadar önce vefat eden baba dostu Seyyid Ömer`in çocuklarıyla görüşmek ister. Evlatlarından Ziyaeddin Efendi evlerine davet eder. Birkaç kişiyle Hamidettin Efendi, Medine`nin Avali Mahallesindeki evine gider. Ziyaeddin Efendi çocuklarını, yeğenlerini, bütün akrabalarını toplar evinin kapısında değil, sokağında değil, sokağın ana caddeye çıktığı noktada Efendi Hazretlerini karşılar. Birlikte evlerine girerler. Çok sevindiğini, babasının bu ziyaretten mânen memnun olduğunu, vefa ve dostluğun her zaman anılmak ve hatırlanmak olduğunu söyler. Güzel bir sohbet olur. O arada Ziyaeddin Efendi: "Efendim, Peygamberimizin oğlu İbrahim, burada yani Avali mahallesinde kocası demircilik bir   sütannenin yanında kılırdı. Sık sık Peygamberimiz (s.a.v.) buraya gelir ve duman dolu evlerine girerdi. Peygamberimiz (s.a.v.), oğlu İbrahim`i ziyaret eder, kucaklayarak öper ve bağrına basardı. Peygamberimizin gelişine bütün mahalle halkı sevinirdi. Allah biliyor ya biz de bugün Muhammedî kokuyu getiren zat-ı âlinizin gelişine çoluk çocuk, aile olarak çok sevindik, bizleri memnun ettiniz. Babam sizleri çok severdi. Biz de çok seviyoruz. Bizim gönlümüzü yaptınız, Allah da sizin gönlünüzü yapsın, Allah razı olsun." der.

 

Bedir Gazvesini ve Bedir Kuyularını Hatırlamak

H. Hamidettin Ateş Efendi Anlatıyor:

Hac ve umre ziyaretine giden Türk hacılar çeşitli mekânlara ziyaretlerde bulunurlar. Bu güzergâhlar içerisinde Bedir Gazvesinin yapıldığı Bedir Kuyuları ve çevresi bulunmaz. Hem uzaktır hem de öze izinle o güzide mekânlara gidilebilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda bir umre ziyaretinde bu hatırası yüksek mekânları görmek istediğimizi Suudlu hatırı sayılır mihmandarımız Şeyh Said`den talep etmiştik. Sağolsun Şeyh Said`in ilgili makamlardan aldığı özel izinle Bedir Kuyularını ve civarını ziyaret ettik. Üç yüz kişilik grubumuzla ziyaretimizi gerçekleştirdik. Bizim oraya varmamızdan birkaç saat önce bir kum fırtınası çıkmış olmalı ki, gittiğimizde sanki savaş tablosunu andıran bir havayla karşılaştık. Rüzgâr bazı hurma ağaçlarını yere yatırmış, etraf toz duman içindeydi. Ariş Mescidi`nin bulunduğu yerde sünnete uygun konakladık. Hemen mescidin arka tarafındaki su kuyularını ziyaret ederken, mihmandarımızın anlattığı savaş tabloları gözümüzün önünde canlanırken, o ânı yaşamış gibi olduk. Peygamberimizin ordusunda bir nefer olarak İslâm uğruna can feda eden sahabi efendilerimizin izini takip etmeye çalıştık. Şehitlerimizin isimlerinin yazılı olduğu mermer levhaya bakarken, gözyaşları içerisinde onların kahramanlıklarını dinledik. Tekrar Ariş Mescidi`nin önüne geldiğimizde arkadaşlarımız semaverleri yakmış çay hazırlamışlardı, sükûnetle sohbete oturduk. Kıymetli mihmandarımız Şeyh Said cebinden çıkardığı Ashab-ı Bedir`in isimlerini içeren bir kitapçığı okumaya başladı. Huzurla dinledik ve sonunda dua ettik.

Bu yıl da Medine Müzesinde Peygamberimizin hayatından kesitler içeren mekânların maketler, haritalar ve krokiler üzerinde önemli olayların sergilendiği mikanı ziyaret etme imkânımız oldu. Bedir Gazvesinin önünde, haritaya baktığımda gözümüzde tarihle birlikte, geçtiğimiz yıllardaki ziyaret canlandı.

 

Karşılama ve Bayram Sevinci

12 Ekim 2014,  Pazar günü Malatya Havaalanı`ndayız. Sivas`tan, K. Maraş`tan, Elbistan`dan, Malatya`dan hele hele Darende`den yüzlerce arkadaşımız H. Hamidettin Efendi Hazretleri`ni karşılamaya gelmişti. Büyük bir heyecan ile uçağın havaalanına indiğini gördük. Önce akrabaları olmak üzere bekleme salonundaki arkadaşlardan bir kısmı Hamidettin Efendi Hazretleri`yle görüştüler.  Kalabalık çok fazlaydı. Büyük bir konvoyla Darende`ye doğru ilerliyorduk. Bu arada H. Hamidettin Ateş Efendi vakıftan görevli arkadaşlara talimat vererek, "Yemek hazırlıkları yapılsın, bütün misafirlere yemek ikram edeceğiz. Sonra çay içer sohbet eder, karşılamaya gelen arkadaşların hepsiyle görüşürüz." buyuruyordu. Yemekler yenildikten sonra, sohbet meclisinde bir iki ilahi okundu. Bu arada bir arkadaş: "Efendim 24 saattir yoldasınız, biraz istirahat etmek istemez misiniz?" deyince;  Hamidettin Efendi; "Biz arkadaşlarımızın, dostlarımızın yanında oturunca istirahat ediyoruz, yorgunluk hissetmiyoruz. Allah gönül yorgunluğu vermesin." buyurdu. Bir müddet yukarıda arz ettiğimiz hatıralardan naklettiler. Sonra herkesle tek tek görüştüler. Arkadaşlar da ayır bir bayram havası yaşadılar.

 

Hulusi Aysabar Anlatıyor:

Aslen Kahramanmaraşlıyım. Babamın işi sebebiyle çocukluğum ve hayatımın büyük bölümü Darende`de geçti. Hamidettin Efendi Hazretleri`yle birlikte hac ve umre yapmayı her gönül dostu arzu eder. Ama biz elhamdülillah hayalin ötesinde bir hakikatle karşılaştık. Üç yıldır Mekke`de bir Türk şirketinde çalışıyorum. Bu yıl hac farizasında büyük sevinç yaşadık.

Hatırama iki yıl önceden başlamak istiyorum. 2012 yılında Somuncu Baba Külliyesi inşaatı yapılırken, cami meydanının mermer alanlarının döşemesi yapılamadan önce, H. Hamidettin Efendi Hazretleri, "Mekke`de çalışan arkadaşı arayın, Kâbe-i Şerif`e gitsin, tavaf alanındaki mermerlerin ortalama ölçülerini alsın da, biz de cami meydanındaki mermerleri o ölçülere göre döşeyelim. Buraya gelen insanlar, Mekke`yi hatırlasın, gönüllerinde inşiraha vesile olsun." buyurur. Vakıftan görevli arkadaşlar beni aradılar. Bir vazife, emir kabul ettim. Hemen abdestimi tazeleyerek ikindi namazı için Harem-i Şerif`e gittim. İkindi namazını eda ettikten sonra Darende`den gelen emir üzerine tavaf alanındaki mermerleri incelemeye başladım. Metre götürmeyi unutmuşum?

Mermerlerin uzun kenarlarının dik, kısa kenarlarının ise Kâbe`ye yan gelecek şekilde döşendiğini,  safları ve kıble istikametini belirtmek için Kâbe`ye çevresine her iki mermer parça arasına 5cm eninde farklı ton ve formda mermerler kullanıldığını gözlemledim.    Mermerlerin ölçüsünü almak için Kâbe`de çalışmakta olan herhangi bir ustaya metresi olup olmadığını sordum. Tevafuktur ki ustada metre varmış. Metreyi bana uzattı. Ben de ustadan aldığım metre ile tavaf alanındaki mermerleri ölçmeye başladım. Birinci mermeri ölçtüğümde mermerin kısa kenarı: 55cm, uzun kenarı: 115cm, İkinci mermeri ölçtüğümde mermerin kısa kenarı: 57cm, uzun kenarı: 115cm. geldi?  1, 2, 3 derken her mermer parçasının diğeriyle aynı olmadığını, mermerlerin kısa kenarlarının bir kaç santim birbirlerinden farklı olduğunu görünce hem şaşırdım,  hem de eğer bu fark diğer mermer parçalarında da var ise Darende`ye nasıl bir ölçü hazırlar gönderebilirim diye düşünmeye başladım. Bu arada bir taraftan da metresini emanet veren ustanın beni meraklı gözlerle izleyerek, bana gülümsediğini fark ettim. 

Neden gülümsediğini sordum. O usta; `Tavaf alanında bulunan tüm mermerin uzun kenarının 115cm olduğunu kısa kenarlarının ise tamamında değişken olduğunu` söyledi. Bu sefer de ben gülümseyerek. `Sen nereden biliyorsun hepsini tek tek ölçtün mü` diye sordum. O usta da gülümsemesine devam ederek. `Elbette ölçtüm. İşte bunlarda ölçüleri` dedi. Cebinden dörde katlanmış bir A4 fotokopi kâğıdı çıkardı ve mermer ölçülerini gösterdi. Bu durum karşısında Usta`dan özür dileyerek, haklısın ölçmüşsün. Allah razı olsun senden dedim.

Ustaya adını sordum, Pakistanlı Nasır Abdullah olduğunu söyledi. Hamidettin Ateş Efendi Hazretleri`nin büyüklüğüne bakın ki bize iş buyuruyor. İş de Allah`ın lütfu hikmeti biz gitmeden hazırlanıyor. Yaşadığım bu olay karşısındaki halet-i ruhiyemi ifade ve izah etmekte maalesef kelimeler kifayetsiz kalıyor. Allah Teâla`nın fazlı ve lütfu o kadar açık ki? Bizlere Efendi Hazretlerini tanıma fırsatını veren Allah (c.c.)`ya ne kadar hamd ve şükür etsek azdır. O mübarek zatı tanımak ne büyük bir şereftir.

Bu kâğıdı mail yoluyla tarayıp vakfa gönderdim. Cami meydanındaki mermerler bu ölçüler esas alınarak hazırlanıp döşenmiş. Sanıyorum benim göndermiş olduğum ölçüler, Darende Somuncu Baba Külliyesine orantılı olarak biraz küçültülerek, ortalama ölçülerde 30x60 ebadında mermer uygulaması yapılmış. Gelelim bu seneye? Efendi Hazretleri`nin gelişine en çok biz sevindik, hem evimizde bir akşam misafir ettik, hem de tavafta, Arafat`ta,  Müzdelife`de, Mina`da yanında bulunarak hac farizamızı ifa ettik. Çok mutlu olduk. Allah bütün gönül dostlarına, mü`min kardeşlerimize, sevdikleriyle hac ve umreler nasip eylesin?

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Irmaklı Köyü (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Hacı Gözütok ile röportaj (12 Nisan 2018 - Perşembe)
GAZİ TÜRKYILMAZ İLE RÖPORTAJ - 2 (06 Mart 2018 - Salı)
GAZİ TÜRKYILMAZ İLE RÖPÖRTAJ (04 Şubat 2018 - Pazar)
Kamil Akgül Röportaj-3 (02 Ocak 2018 - Salı)
Kamil Akgül Röportaj-2 (02 Aralık 2017 - Cumartesi)
KAMİL AKGÜL İLE RÖPORTAJ-1 (19 Kasım 2017 - Pazar)
NECDET KIRCEYLAN İLE RÖPÖRTAJ –II (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
NECDET KIRCEYLAN İLE RÖPÖRTAJ-1 (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
ÖMER FARUK TAŞKIN İLE RÖPORTAJ-2 (06 Haziran 2017 - Salı)
ÖMER FARUK TAŞKIN İLE RÖPORTAJ (06 Nisan 2017 - Perşembe)
ILICA ZİYARETİ VE HATIRALAR (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
PROF. DR. KEMAL DİNÇER İLE RÖPORTAJ (19 Ocak 2017 - Perşembe)
Günerliden Yankılanan Hoş Sada (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Atmalı Yöresinden Selam Var (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Dr. Sadık Özen ile röportaj (05 Ağustos 2016 - Cuma)
Memduh Önal ile röportaj 2 (25 Temmuz 2016 - Pazartesi)
Memduh Önal ile röportaj (09 Haziran 2016 - Perşembe)
Vahap Sönmezler ile röpörtaj (06 Mayıs 2016 - Cuma)
Bir muhabbet ve hizmet ehli: Osman Parlak (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
Mehmet Arif Toprak ile Röportaj (01 Ocak 2016 - Cuma)
“Hacı Piroğlu” Hacı Hamza Çokyaşar (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
Mengelisli Kara Mustafa Dayı (15 Ekim 2015 - Perşembe)
Gürünlü Hacı Hüsnü Dayı (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Hakkında ne dediler? (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Hulusi Efendi Çok Büyük Bir İnsandır (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Hacı Hasan Akyol Efendi (03 Mart 2015 - Salı)
Gerçekleşen Sözler (06 Kasım 2014 - Perşembe)
Unutulmaz Hatıralar (03 Ekim 2014 - Cuma)
Darendeli Esnaflar Anlatıyor-3 (09 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Darendeli Esnaflar Anlatıyor - 2 (12 Temmuz 2014 - Cumartesi)
Darendeli Esnaflar Anlatıyor (09 Haziran 2014 - Pazartesi)
Yazıköylüler Anlatıyıor (19 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Maraşın Kurtuluşunda Darendeliler (10 Şubat 2014 - Pazartesi)
Hulusi Efendi (k.s.) ve Cami Kitabeleri (03 Ekim 2013 - Perşembe)
Malatya kitaplığında DARENDE (04 Eylül 2013 - Çarşamba)
Gönüllerin bayramı (06 Ağustos 2013 - Salı)
Evrensel görüşleriyle bir lider Hulusi Efendi (08 Mayıs 2013 - Çarşamba)
Herkesin sevdiği ve saydığı gönül sultanı (06 Şubat 2013 - Çarşamba)
Kalkınmanın umudu Hulusi Efendi (k.s.) (07 Aralık 2012 - Cuma)
Hulusi Efendi (k.s) ve Hac hatıraları (09 Kasım 2012 - Cuma)
Aşık Mevlüt’ün ardından (03 Ekim 2012 - Çarşamba)
Eğitim hayırseveri Hulusi Efendi (k.s) (06 Eylül 2012 - Perşembe)
Hulusi Efendi’nin sağlık hizmetleri (04 Ağustos 2012 - Cumartesi)
Yirminci Asrın Filozofu (11 Temmuz 2012 - Çarşamba)
50 yıldır okunan bir eser (02 Haziran 2012 - Cumartesi)
Kırk yıl önceki bir gazete manşeti (10 Mayıs 2012 - Perşembe)
Darende Şairleri Antolojisi (04 Nisan 2012 - Çarşamba)
50 yıllık proje (02 Mart 2012 - Cuma)
Yeşili getiren kişi (07 Şubat 2012 - Salı)
Darendeli Hasan Rıza Paşa (07 Ocak 2012 - Cumartesi)
Tevazulu Bir İnsan Uzun Hacı (02 Aralık 2011 - Cuma)
50 yıl önce Darende’deki Öğretmenler (02 Kasım 2011 - Çarşamba)
Zaferi müjdeleyen kahraman gazilerimiz (01 Eylül 2011 - Perşembe)
Şerh Yarışması Hakkında ne dediler (02 Ağustos 2011 - Salı)
İlim ehlinin Darende izlenimleri (05 Temmuz 2011 - Salı)
Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin Onbir tavsiyesi (09 Haziran 2011 - Perşembe)
İrfani Abdullah Darendevi (07 Mayıs 2011 - Cumartesi)
Halid-i Yekta Efendi (05 Şubat 2011 - Cumartesi)
Darendeli Hacı Mahmud Efendi (11 Ocak 2011 - Salı)
Bir Darende sevdalısı Hasan Ali Göksoy (04 Aralık 2010 - Cumartesi)
Devlet Arşivlerinden Belgelerle Darende (06 Kasım 2010 - Cumartesi)
Devlet Arşivlerinde Darende Halkevi (02 Eylül 2010 - Perşembe)
Sağ elin sol elden gizlediği (04 Ağustos 2010 - Çarşamba)
Sempozyum Tebliğlerinden Özetler (03 Temmuz 2010 - Cumartesi)
İlim Adamları Hulusi Efendi’yi anlatıyor (07 Haziran 2010 - Pazartesi)
Devlet Arşivlerinde DARENDE (06 Mayıs 2010 - Perşembe)
Yakınlarının Diliyle: HACI VALİDE (04 Nisan 2010 - Pazar)
Memleket için büyük hizmetler yaptı (02 Ocak 2010 - Cumartesi)
Darendeli İki Alim (05 Aralık 2009 - Cumartesi)
İhramcızade Sempozyumu (03 Kasım 2009 - Salı)
Çeşmeler ve Sulama Kanalları (15 Ekim 2009 - Perşembe)
Cömertlikte yarış (04 Eylül 2009 - Cuma)
Hazeynce (15 Ağustos 2009 - Cumartesi)
Kıbrıs barış harekatı... (21 Temmuz 2009 - Salı)
Mecruh`nin şiirlerinde Peygamber sevgisi (09 Mayıs 2009 - Cumartesi)
Yemenicilik ve kunduracılık (13 Nisan 2009 - Pazartesi)
Bolu Gerede’de Darendeli İbilli Ailesi / (11 Mart 2009 - Çarşamba)
Somuncu Baba Dergisi’nin 100. sayısı (05 Şubat 2009 - Perşembe)
Mektuplar ve Hatıralarla Bedrettin Ateş (17 Ocak 2009 - Cumartesi)
Define meraklılarına (20 Aralık 2008 - Cumartesi)
Hacı Ömer Aydoğan ile röportaj (15 Kasım 2008 - Cumartesi)
Helvacılık (20 Aralık 2007 - Perşembe)
Sayfa:
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
22 Şubat 2019 Cuma
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Mürşitlik alıcılık değil, vericiliktir…

Hacı Bektaşı Veli