Somuncu Baba Hazretlerinin kabr-i şerifi Darende`de
Tarih: 6.1.2015 00:00:00 / 931okunma / 0yorum
Abdulhamid YOLCU

Somuncu Baba Hazretleri`nin yani Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin örnek hayatı, menkıbe­leri, ve eserleri bizlere ışık tutmaya ve yön göster­meye devam etmektedir.

Somuncu Baba Hazretleri`nin 1331 yılında Kayseri`nin Akçakaya köyünde doğduğunu, ilim tahsili için zamanının önde gelen merkezlerine yol­culuklar yaptığını biliyoruz.

Osmanlı Devleti`nin o tarihlerdeki başkenti olan Bursa`da yaşadığını, pişirdiği ekmekleri in­sanlara "Somunlar, müminler!" nidasıyla dağıttığı­nı ve bundan dolayı Somuncu Baba olarak anılma­ya başlandığını da biliriz.

Niğolu Zaferi`ne bir şükrane olarak inşa edi­len Bursa Ulu Camii`nin açılışında, Emir Sultan Hazretleri`nin ifşaa etmesiyle ortaya çıkan ilmî ve manevî derinliğini irad ettiği hutbe ile nazara ver­mesi de meşhur bilgiler arasındandır.

Somuncu Baba Hazretleri`nin "Şöhret afettir." ikazı gereğince göç ettiği Aksaray`da belli bir müd­det ikâmet ettiğini, Hacı Bayram Veli Hazretleri`ni burada irşad ederek Ankara`ya manevi vazife ile gönderdiği malumdur.

Somuncu Baba Hazretleri talebeleri, eserleri ve maneviyatıyla, devrinde yaşadığı Yıldırım Baye­zid başta olmak üzere birçok Osmanlı padişahları üzerinde etkili olmuş, bütün Osmanlı coğrafyasını aydınlatmıştır. Bizzat kendisi ya da talebeleri va­sıtasıyla bir çok ilim ve maneviyat sultanı yetiştir­miştir. Bunlar arasında en çok bilinen ve tanınan­ları; Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri, Akşemseddin Hazretleri, Akbıyık Sultan, Üftade Hazretleri, Aziz Mahmud Hüdai Hazretleri akla gelmektedir.

Oğullarından Yusuf Hakiki Hazretleri`ni Aksaray`da bırakmışlardır. Somuncu Baba Hazretleri`nin neslinin Aksaray kolu, Yusuf Hakiki Hazretlerinden devam ederek günümüze ulaşmıştır.

Somuncu Baba Hazretleri hac vazifelerini ifa etmek üzere diğer oğlu Halil Taybi Hazretleri ile birlikte Aksaray`dan ayrılmış, hac dönüşünde ise Darende`ye yerleşmişlerdir.

Mübarek kabr-i şerifi Tohma Irmağı`nın gönül­lere huzur veren kenarında kendi zamanında Hal­vethane olarak kullanılan şimdiki Somuncu Baba Camii ve Külliyesi içerisinde bulunmaktadır.

Kabrinin Darende`de olduğu tarih uzmanları tarafından da kesinlikle belirtilmektedir. Osmanlı arşivlerinde bulunan belgelerde de bu konu hak­kında net bilgiler bulunduğu araştırmacı-yazarlar tarafından ifade edilmiştir. Misalen, Prof. Dr. Ah­met Akgündüz "Arşiv Belgeleri Işığında Somuncu Baba ve Nesebi Alisi" adlı eserinde arşiv kayıtları­na dayanarak Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri`nin ne­sebi, nesli ve kabri şerifi hakkında genişçe bilgiler vermektedir.

Somuncu Baba Hazretleri`nin ahiret âlemine göç ettiği 1412 yılından günümüze, yani 2015 yılı­na, kadar devam eden ve Allah`ın izni ile kıyamete kadar da devam edecek olan temiz neslinin bir kolu da Darende`de bulunmaktadır. Bu temiz ve asil soy taşıdığı manevi hususiyet ile tüm insanlığa yol gös­termektedir.

Somuncu Baba Hazretleri`nin kabrinin Darende`de olduğuna ilişkin Mehmet Gülseren ve Mehmet Ali Cengiz tarafından 1965 yılında yazı­lıp yayınlanan bir kitaba Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Hazretleri tarafından yazılan bir takdim yazısının ilgili kısmını burada zikretmek yerinde olacaktır:

"Ceddim Ebu Hamid

Ceddim Ebu Hamid`in bilinmezlik ününe nişan giydirmek isteyenler çok olmuştu. Lâkin o iz bı­rakmayan -Ebu Hamid`in- nihayet Zaviye`nin ücra köşesinde olduğu belirlendi.

O kâinatın kutb-u devrinin en büyük mürşidi­nin, kendisini, Zaviye`nin yalnız, tenha köşesinde gizlilik penceresine (şöhretten kaçış hâli) çekmiş olduğu görüldü.

O, "Gizli bir hazineydim. Bilinmekliğimi iste­dim. Bilindim." kuds-i hadisinde ifade buyrulan hakikatler, aklın alamayacağı hikmetler ve manalar hazinesi onun talebelerinin, sezişleriyle orada bu­lundu.

Hz. Muhammed (s.a.v.)`in en büyük şefaat ma­kamına, erişti. Şükreden oldu. Hâmid oldu. Asıl ününe, temiz ismine onun için Hâmid, Hamideddîn denildi.

O, Cenâb-ı Hakk`ın lütuf ve ihsanı ile tecelli eden gece kandili gibi ilâhi nur saçan, güç ve ışık veren yüzü, bu toprağın -bu beldenin- mütevazı değerini yüceltmiş, bu topraklar onun kabri olmak şerefine nail olmuştur; onun mezarı ile şereflenmiş­tir."

Rabbim bizleri Somuncu Baba Hazretleri`nin ve günümüzde bizlere yol gösteren büyüklerimizin yolundan ayırmasın. Amin.

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
HASET VE SÛ-İ ZAN (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
Yol Kesicileri Tanımak (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Bir tarih yazılırken (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
15 Temmuz en büyük tehlike miydi? (05 Ekim 2016 - Çarşamba)
O gece! (05 Ağustos 2016 - Cuma)
Gelecek bizimdir (09 Haziran 2016 - Perşembe)
Türkiye: Türk-İslâm âleminin umudu (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
Sıfıra Çıkmak (01 Ocak 2016 - Cuma)
Dile sahip olmak (04 Aralık 2015 - Cuma)
Osmanlı, Yeniden (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
Türkiye ve İslm Coğrafyası (15 Ekim 2015 - Perşembe)
Terör olaylarının arkaplanı (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Anma Merasimi (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Es-Seyyid Osman Hulsi Efendi (K.S.) (07 Temmuz 2015 - Salı)
Osmanlı ve Türkiye (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Edeb ya hu! (04 Mayıs 2015 - Pazartesi)
Tehlikenin farkında mıyız? (06 Nisan 2015 - Pazartesi)
Diriliş Ertuğrul (03 Mart 2015 - Salı)
Darendenin kıymetini bilmek (10 Aralık 2014 - Çarşamba)
Yüreklerin yandığı gün (06 Kasım 2014 - Perşembe)
Kararları nasıl vermeli? (03 Ekim 2014 - Cuma)
OKUL VARDIR OKULLARDAN İÇERU! (09 Eylül 2014 - Salı)
Zaferden Değil, Seferden Sorumluyuz (09 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Gül diyarı Darendede buluşmak (12 Temmuz 2014 - Cumartesi)
Zaman güneşi altında eriyen ömür sermayesi (09 Haziran 2014 - Pazartesi)
Bir hayır kapısı olarak kermesler (19 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Vatan sevgisi (11 Nisan 2014 - Cuma)
Şehirlerin markalaşması ve Darende (13 Mart 2014 - Perşembe)
Sayfa:
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
Malatya
16 Aralık 2018 Pazar
Bugün
Bulutlu
8 °C
3 °C
Pazartesi
Bulutlu
9 °C
2 °C
Salı
Sağanak
8 °C
3 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."