Darendeli Esnaflar Anlatıyor
Tarih: 9.6.2014 00:00:00 / 1259okunma / 0yorum
Musa Tektaş

Hulusi Efendi (k.s.)

Hayatının her safhasında insanlığa hizmet şevkiyle dolu olan Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi, yaşamış olduğu çevresine ve beldesine daima faydalı işler yapma gayretinde olmuştur. Azmettiği her girişimde, mutlak bir hayır ve hikmet olan Efendi hazretleri ``Yaratılanı yaratan`dan ötürü sevmiş`` ve ona hizmeti hak düstur kabul etmiştir.

Hulûsi Efendi Hazretleri`nin Darende`ye ve elinin erdiği başka yerlere yapmış olduğu hizmetler sayısızdır. Çünkü o mübarek zat, bu hizmetleri bir can sıkıntısının, boş zaman değerlendirme arzusunun neticesinde değil, bizzat gündelik hayatın ihtiyaçlarına binaen yapmıştır.  Bu anlamda o hepimizin çok iyi bildiği hizmetleri gerçekleştirmeye bir ömür adamıştır. Şimdi Darendeli esnaflardan hatıralar dinleyelim:

Abdullah Karakurt (81) Anlatıyor:

Darende`ye İlçe Halk Kütüphanesi`ni kazandırma faaliyetini şöyle nakledebilirim:

"Hulûsi Efendi (k.s.) çeşitli zamanlarda Darende`nin meselelerini Anka­ra`da yetkililerle görüşmek üzere teşkil edilen heyetlerde yer alırdı. İşte bu ziyaretlerin birisinde, zamanın Kültür Bakanı Mükerrem Taşcıoğlu`na Darende`ye Kütüphane yapılması talebi iletildi. Bakan Bey, Osman Hulûsi Efendi`yi daha önceden tanıyordu. Kitaba ve kültüre verdiği değeri biliyordu.

"Arsayı temin eder etmez emriniz başım üstüne hocam" dedi. Heyetimiz Darende`ye döndükten sonra, Hulûsi Efendi, Başkanı bulunduğu Darende İmam-Hatip Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği adına satın aldığı arsanın tapusunu kütüphane yapılmak üzere Kültür Bakanlığı`na devretti. Benim de içinde bulunduğum bir heyetle 3 katlı bir kütüphane yapılma arzumuzu ilgili müsteşara ilettiğimizde müsteşar bize,

"Sizin arzu ettiğiniz proje il merkezlerinde tatbik ettiğimiz bir projedir. Teklif edilse bile 10.000 nüfuslu bir ilçeye yapılması imkânsızdır. Devlet planlamadan yatırım teklifi çıkmaz" deyince, Hulûsi Efendi Hazretleri ona "Siz teklif edin, ümitliyiz, inşallah çıkar" diye buyurdu.

O da bize "Ama bu proje çıkmaz" diye tekrarladı.

Daha sonra Devlet planlamadan yatırımı onaylanan 4 kütüphaneden birisi Darende İlçe Halk Kütüphanesi`ydi, diğerleri değişik 3 il merkezi için düşünülmüştü. Hulûsi Efendi`nin sözü de yerini bulmuştu.

"Ben inanıyorum ki kütüphanemizin tahsisi ve yapımı Osman Hulûsi Efendi`nin gayret ve himmetiyle olmuştur."

Bir başka hatıram ise şu şekildedir: "Kütüphanenin Sadrazam Mehmet Paşa Külliyesi`nin arsası üzerinde yapılması da tesadüfî değildir. Osman Hulûsi Efendi`nin, Kültür Bakanı Mükerrem Taşcıoğlu ile bu görüşmesi esnasında diğer bakanlardan beş altı bakan ve elli kadar milletvekili ile beraber görüştüler ve milletvekilleri Osman Hulûsi Efendi`nin etrafında ayaküstü bir sohbet halkası oluşturdu. Kültür Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu şöyle dedi: `Hocam kendinizi niçin gizliyorsunuz, siz Allah`ın bir veli kulusunuz. Çoğu vatandaşlarımız bir milletvekili ile görüşmek için saatlerce bekliyor. Bakın etrafınızda birkaç bakan ve nice milletvekili vardır. Bu sizin büyük bir şahsiyet olmanızın en büyük göstergesidir.` dedi."

Başkanlığını Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi`nin yaptığı benim de Darende Belediye Başkanı sıfatıyla içinde bulunduğum,  bir heyetle Baş­­bakan Turgut Özal Bey`le görüşmeye gitmiştik.  Bakanlar Kurulu toplantısında olan Başbakan, çıkışında bir yurt dışı seyahati için hemen hareket edecekmiş Başbakana durum ilgililer bildirince, seyehat programını bir saat erteleyerek Osman Hulûsi Efendiyle beraber gelen heyetimizle görüş­tü. O vakit özel kalem müdürü bize şöyle dedi: "Sayın Başbakan`ın emri vardır. Bakanlar Kurulunda bile olsam şu iki kişi telefon ederse hiç sormadan bağlayınız. Biri annem biri de Darendeli Osman Hulûsi Efendi."

Atalarımız ne güzel söylemişler: "Göl yerinden su eksik olmaz" diye? Hulûsi Efendi`den sonra evladı H. Hamidettin Ateş Efendi teslim almış olduğu hizmet bayrağının gönül burçlarının en zirvesine taşımıştır. Darende`mize çok önemli hizmetleri olmuştur. Olmaya da devam etmektedir. Kendisine müteşekkiriz?

 

H. Ahmet Söylemez  (82) Anlatıyor:

"Hulûsi Efendi ile birçok ülkenin sınır kapısından geçerek Al­man­ya`daki hemşehrilerimizi ziyaret ettik. O öyle büyük bir insan, öyle Al­lah`ın sevgili kulu idi ki, yabancı devletlerin sınır kapılarındaki görevliler, onun valizini hiç açmadılar, onun üzerini hiç aramadılar. Bizim bütün eşya­la­rımız gözden geçirilirken, muhterem Hulûsi Efendi`ye yabancı gö­revliler bile hürmet ediyor, ona güveniyor ve saygı gösteriyorlardı. O bütün âlemin sevgisini ve güvenini kazanmış bir şahsiyetti. Onun için büyük işler başarmış ve millete, memlekete hizmet etmiştir."

 

Hulûsi Efendi Hazretleri Almanya seyahatimizde bana hitaben,  "H. Ahmet Ağa, inşallah sizinle bir de hac da tavaf yaparız. Hac arkadaşımız da olursunuz" buyurmuştu. Zaman elvermedi yıllar geçti. Hulûsi Efendi Hazretleri 1990 yılınını haziran ayında ahirete göçtü.

1999 yılında Darendeli hacılar olarak bir kafile ile H. Hamidettin Ateş Efendi`nin yanına gelip "Allah`a ısmarladık, hacca gidiyoruz, dua buyurun" dedik. Aradan günler geçti, ani bir kararla H. Hamedettin Efendi de bayrama yakın hac ziyareti için Hicaz`a gelmiş. Olacak bu ya tam bizim kaldığımız otelin karşısındaki yerleşmişler. Bizim otelin önünde duran Darendeli hemşerimiz Şeyho Yurdakul, bir gün karşısında aniden Hamidettin Efendi`yi uzaktan görünce şaşırmış. Acaba yanlış mı görüyorum, birkaç gün önce, Allah`a ısmarladık dedik, bize geleceğim falan demedi, demek ki birine benzetiyorum, diyerek yaklaşmış. Hamidettin Efendi halini hatırını sormuş, görüşmüşler. Bizleri sormuş, otelin yakın olduğunu öğrenince "Biz hemşehrilerimizin yanına gedelim görüşelim" demiş. Arkadaşlar haber verdi hepimiz, koridora çıktık. Hamidettin Efendiyle görüştük. Bu arada ben; "Efendim, muhterem babanız Almanya`dayken bir sözü vardı, `sizinle bir tavaf yaparız, hac arkadaşı oluruz` buyurmuştu. O sözü gerçekleştirmek size nasip olacak? Bizimle birlikte bir tavaf yapabilir miyiz" dedim. Efendi de sağolsun bizleri kırmadı `Efendi Hazretlerinin sözünü ben yerine getiririm` dedi,  beraber Kâ`beyi şerifi tavaf ettik. O gün akşam Darendeli hacılar gurubundaki arkadaşlarımızı akşam yemeğine ve çay içmeye oteline davet etti, bizlere ikramlarda bulundu. Allah razı olsun?

 

Sinan Sunguroğlu (54) Anlatıyor:

Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi, topluma rehberlik yapan ardında bir iz bırakan çok değerli bir büyüğümüzdü. Darendeliler olarak bizler onu her zaman hayırla yâd ederiz. İlçemizdeki pek çok hayır işi onun öncülüğünde gerçekleşmiştir. Bunun yanında nice öğrencinin yetişmesine öncülük etmiştir.  Babam Hulusi Sunguroğlu bir gün bizleri bütün kardeşlerimi bir araya topladı bize şu öğütte bulundu. "Evlatlarım size öğüdümdür, Hulûsi Efendi Hazretleri ve o aileye, evlatlarına karşı, saygıda kusur ederseniz hakkımı helal etmem. Onlar öyle güvenilir kimselerdir ki, dükkânınızın, petrolünüzün anahtarını isteseler, tereddütsüz teslim edin. Darende`ye devletimiz kadar hizmet etmiştir."

Biz de her zaman bu öğütlere uymaya çalıştık. Allah razı olsun, Hulûsi Efendi`den sonra, Hamidettin Ateş Efendi Darende`mizi vakıf faaliyetleri ve Somuncu Baba Külliyesiyle dünyaya tanıtmıştır. İlçemize çok önemli hizmetler sunmuştur. Bizim saygımız sonsuzdur. Zaviye`ye gelip giden binlerce insan Darende`ye de artı katmaktadır.

Ayrıca Seyyid Ahmet Şemsettin Ateş Ağabey de çok nazik ve örnek bir insandı. Bizimle bir müddet iş ortaklığı yaptı. Hatta o zaman, esnaftan bazıları Sunguroğlu ile ortak olma demelerine rağmen, bir gönül kazanmak için istemez insanların sözlerine aldırış etmeden bizlere sahip çıktı. Ben hayatımda iki kişinin vefatına çok üzüldüm. Biri babam Hulusi Sunguroğlu biri de Ahmet Şemsettin Ateş Ağabeydir.

 

Kebapçı Durmuş ?. (  ) Anlatıyor:

1979 yılında bir yakınımız trafik kazası sonucu Tokat`ın Turhal ilçesinde mahkûm olmuştu. O yakınımızı ziyaret etmek maksadıyla birkaç hemşehrimizle hususi arabamızla yola koyulduk. Tabii o zaman benzin kuyrukları, karaborsa zamanlarıydı. Sivas`ta benzinimizin azaldığını hissettik ancak, alamadık. Derken Tokat yol boyunca hiçbir istasyondan benzin alamadık. Turhal ilçesi girişinde arabamızın benzini bitmek üzereyken, bir petrole girdik. Artık naçar kaldığımız için pompacıyla muhatap olmak yerine direk patronun yanına gittik. Önce nereli olduğumuzu sordu. Biz de; "Malatya`nın Darende ilçesindeniz" dedik. O petrol sahibi, "Hulûsi Efendi hazretlerini tanır mısınız?" diye ikinci soruyu sordu. Biz de; "Elbette tanırız memleketimizin büyüğü, hayır sahibi güzel bir insandır" dedik. Bunun üzerine petrol sahibi, "Hulûsi Efendi`nin hemşehrilerinin işine yardımcı olmak bizim için şereftir" diyerek depomuzu doldurdu. Allah razı olsun işimiz büyüğümüzün sayesinde görülmüş oldu. 

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Irmaklı Köyü (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Hacı Gözütok ile röportaj (12 Nisan 2018 - Perşembe)
GAZİ TÜRKYILMAZ İLE RÖPORTAJ - 2 (06 Mart 2018 - Salı)
GAZİ TÜRKYILMAZ İLE RÖPÖRTAJ (04 Şubat 2018 - Pazar)
Kamil Akgül Röportaj-3 (02 Ocak 2018 - Salı)
Kamil Akgül Röportaj-2 (02 Aralık 2017 - Cumartesi)
KAMİL AKGÜL İLE RÖPORTAJ-1 (19 Kasım 2017 - Pazar)
NECDET KIRCEYLAN İLE RÖPÖRTAJ –II (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
NECDET KIRCEYLAN İLE RÖPÖRTAJ-1 (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
ÖMER FARUK TAŞKIN İLE RÖPORTAJ-2 (06 Haziran 2017 - Salı)
ÖMER FARUK TAŞKIN İLE RÖPORTAJ (06 Nisan 2017 - Perşembe)
ILICA ZİYARETİ VE HATIRALAR (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
PROF. DR. KEMAL DİNÇER İLE RÖPORTAJ (19 Ocak 2017 - Perşembe)
Günerliden Yankılanan Hoş Sada (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Atmalı Yöresinden Selam Var (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Dr. Sadık Özen ile röportaj (05 Ağustos 2016 - Cuma)
Memduh Önal ile röportaj 2 (25 Temmuz 2016 - Pazartesi)
Memduh Önal ile röportaj (09 Haziran 2016 - Perşembe)
Vahap Sönmezler ile röpörtaj (06 Mayıs 2016 - Cuma)
Bir muhabbet ve hizmet ehli: Osman Parlak (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
Mehmet Arif Toprak ile Röportaj (01 Ocak 2016 - Cuma)
“Hacı Piroğlu” Hacı Hamza Çokyaşar (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
Mengelisli Kara Mustafa Dayı (15 Ekim 2015 - Perşembe)
Gürünlü Hacı Hüsnü Dayı (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Hakkında ne dediler? (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Hulusi Efendi Çok Büyük Bir İnsandır (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Hacı Hasan Akyol Efendi (03 Mart 2015 - Salı)
Gerçekleşen Sözler (06 Kasım 2014 - Perşembe)
Unutulmaz Hatıralar (03 Ekim 2014 - Cuma)
Darendeli Esnaflar Anlatıyor-3 (09 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Darendeli Esnaflar Anlatıyor - 2 (12 Temmuz 2014 - Cumartesi)
Yazıköylüler Anlatıyıor (19 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Maraşın Kurtuluşunda Darendeliler (10 Şubat 2014 - Pazartesi)
Hulusi Efendi (k.s.) ve Cami Kitabeleri (03 Ekim 2013 - Perşembe)
Malatya kitaplığında DARENDE (04 Eylül 2013 - Çarşamba)
Gönüllerin bayramı (06 Ağustos 2013 - Salı)
Evrensel görüşleriyle bir lider Hulusi Efendi (08 Mayıs 2013 - Çarşamba)
Herkesin sevdiği ve saydığı gönül sultanı (06 Şubat 2013 - Çarşamba)
Kalkınmanın umudu Hulusi Efendi (k.s.) (07 Aralık 2012 - Cuma)
Hulusi Efendi (k.s) ve Hac hatıraları (09 Kasım 2012 - Cuma)
Aşık Mevlüt’ün ardından (03 Ekim 2012 - Çarşamba)
Eğitim hayırseveri Hulusi Efendi (k.s) (06 Eylül 2012 - Perşembe)
Hulusi Efendi’nin sağlık hizmetleri (04 Ağustos 2012 - Cumartesi)
Yirminci Asrın Filozofu (11 Temmuz 2012 - Çarşamba)
50 yıldır okunan bir eser (02 Haziran 2012 - Cumartesi)
Kırk yıl önceki bir gazete manşeti (10 Mayıs 2012 - Perşembe)
Darende Şairleri Antolojisi (04 Nisan 2012 - Çarşamba)
50 yıllık proje (02 Mart 2012 - Cuma)
Yeşili getiren kişi (07 Şubat 2012 - Salı)
Darendeli Hasan Rıza Paşa (07 Ocak 2012 - Cumartesi)
Tevazulu Bir İnsan Uzun Hacı (02 Aralık 2011 - Cuma)
50 yıl önce Darende’deki Öğretmenler (02 Kasım 2011 - Çarşamba)
Zaferi müjdeleyen kahraman gazilerimiz (01 Eylül 2011 - Perşembe)
Şerh Yarışması Hakkında ne dediler (02 Ağustos 2011 - Salı)
İlim ehlinin Darende izlenimleri (05 Temmuz 2011 - Salı)
Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin Onbir tavsiyesi (09 Haziran 2011 - Perşembe)
İrfani Abdullah Darendevi (07 Mayıs 2011 - Cumartesi)
Halid-i Yekta Efendi (05 Şubat 2011 - Cumartesi)
Darendeli Hacı Mahmud Efendi (11 Ocak 2011 - Salı)
Bir Darende sevdalısı Hasan Ali Göksoy (04 Aralık 2010 - Cumartesi)
Devlet Arşivlerinden Belgelerle Darende (06 Kasım 2010 - Cumartesi)
Devlet Arşivlerinde Darende Halkevi (02 Eylül 2010 - Perşembe)
Sağ elin sol elden gizlediği (04 Ağustos 2010 - Çarşamba)
Sempozyum Tebliğlerinden Özetler (03 Temmuz 2010 - Cumartesi)
İlim Adamları Hulusi Efendi’yi anlatıyor (07 Haziran 2010 - Pazartesi)
Devlet Arşivlerinde DARENDE (06 Mayıs 2010 - Perşembe)
Yakınlarının Diliyle: HACI VALİDE (04 Nisan 2010 - Pazar)
Memleket için büyük hizmetler yaptı (02 Ocak 2010 - Cumartesi)
Darendeli İki Alim (05 Aralık 2009 - Cumartesi)
İhramcızade Sempozyumu (03 Kasım 2009 - Salı)
Çeşmeler ve Sulama Kanalları (15 Ekim 2009 - Perşembe)
Cömertlikte yarış (04 Eylül 2009 - Cuma)
Hazeynce (15 Ağustos 2009 - Cumartesi)
Kıbrıs barış harekatı... (21 Temmuz 2009 - Salı)
Mecruh`nin şiirlerinde Peygamber sevgisi (09 Mayıs 2009 - Cumartesi)
Yemenicilik ve kunduracılık (13 Nisan 2009 - Pazartesi)
Bolu Gerede’de Darendeli İbilli Ailesi / (11 Mart 2009 - Çarşamba)
Somuncu Baba Dergisi’nin 100. sayısı (05 Şubat 2009 - Perşembe)
Mektuplar ve Hatıralarla Bedrettin Ateş (17 Ocak 2009 - Cumartesi)
Define meraklılarına (20 Aralık 2008 - Cumartesi)
Hacı Ömer Aydoğan ile röportaj (15 Kasım 2008 - Cumartesi)
Helvacılık (20 Aralık 2007 - Perşembe)
Sayfa:
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
26 Mart 2019 Salı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Dal rüzgarı affetmiştir ama, kırılmıştır bir kere.

Konfüçyus