Bir hayır kapısı olarak kermesler
Tarih: 19.5.2014 00:00:00 / 1041okunma / 0yorum
Abdulhamid YOLCU

Kıymetli hemşehrilerim, hepimizin çok iyi bildiği gerçeklerden birisi de bu dünyanın fani olduğudur. Yine iman ettiğimiz hususlardan bir tanesi de her nefsin ölümü tadacağı ve öldükten sonra dirileceğidir. Ölümden sonraki ahiret hayatının varlığı ve sonsuz olduğu da zarurat-ı diniyye denilen inanç esaslarındandır.

Bizi ebedi ahiret yurduna ulaştıracak olan yolculuğumuzun rahat, varacağımız durakların sıkıntısız, sonsuz konaklama mekanımızın cennet olması hepimizin duası ve temennisidir. Ahiretin hazırlık mekanı olan dünya tarlasına ektiğimiz hayır tohumlarının çokluğu ve makbuliyeti, bu dua ve temennimizin gerçekleşme vesileleridir.

Vakıf ve dernekler tarafından giderek artan sayıda düzenlenen kermesler işte bu hayır fırsatlarından birisi olarak dikkat çekmektedir. Darende?mizin iftihar vesilesi ve yüz akımız olan Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı uzun yıllardan beridir gönüllülerin destekleriyle kermes düzenlemektedir. Bu hayır çarşıları hem ilçemizde hem de Türkiye?nin birçok il ve ilçesinde açılmaktadır. Elbette bu bir cümlede yazdığımız ve sizin de çabucak okuduğunuz kadar kısa sürede yapılan bir faaliyet değildir.

Şöyle hep beraber bir kermes sürecini gözümüzde canlandıralım; kermesler için neredeyse bir yıl öncesinden gönüllü hanım kardeşlerimiz bir araya gelerek neler yapabileceklerini konuşur, istişare eder ve hazırlık yaparlar. Elbiseler dikilecek, müstakbel gelinlerin sandıklarını süsleyecek olan el emeği göz nuru çeyizlik malzemeler ince ince işlenecektir. Her bir hanım kardeşimiz hummalı bir gayret içerisine girer. Malzemeler alınır, modeller çıkarılır, hangi üründen kaç tane yapılacağı belirlenir ve çalışmaya başlanır. Ablalarımız sanatkârane bir biçimde yaptığı ürüne gönül güzelliğini aksettirirken, onların destekçisi ve yoldaşı olan erkek gönüllüler ise iş adamı ve esnafları ziyaret ederler. Yapılacak olan kermes hakkında bilgi vererek kendilerinden katkıda bulunmalarını isterler. Zaman yaklaşmış, bahar ayları gelmiştir. Sıra kermes yeri bulmaktadır. Kermese gelecek olanların rahatça ziyaret ederek alışveriş yapabileceği, üretilen ürünlerin güzel bir şekilde sergilenebileceği uygun bir mekan gereklidir. Bulunan mekan düzenlenir, hazırlıklar yapılır. Davetiyeler dağıtılır, duyurular gerçekleştirilir ve o yerdeki ileri gelenlerin de katılımıyla açılış yapılır.

Ziyaretçilerin alışveriş yaparak ihtiyaçlarını temin etmelerinin yanı sıra, bu vesile ile bir hayrın gerçekleşmesine de aracı olmaları sayesinde duydukları manevi haz ve gönül huzuru hakikaten paha biçilemez bir hissiyattır. Kermeste gönüllü olarak bulunan görevlilerin gelen her ziyaretçiyi bir bayram sabahı evlerine gelen misafirmişçesine karşılaması ve ağırlayıp ilgilenmesi ve uğurlaması görülmeye değer güzel anlardandır. Elbette o güzelim yiyecekleri unutmuş değiliz; ihlaslı gönüllülerin şifa niyetine dualar okuyarak hazırladıkları gıdalar, yiyenlere afiyet ve sıhhat katan iksir gibidir adeta...

Kermes bittiğinde gönüllülerde tatlı bir yorgunlukla birlikte müthiş bir manevi tatmin duygusu yaşanır. Elde edilen gelirler vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere ve öğrencilere yardım olarak ulaştırılır. Kermese birlikte emek veren gönül dostlarının kardeşliği pekişmiş, birlikte rahmet vardır müjdesinin tecellisi kalplerde hissedilmiştir.

Bir sonraki yılın kermesinin nasıl daha faydalı gerçekleştirileceği çoktan düşünülmeye ve konuşulmaya başlanmıştır bile... İçerisinde bulunduğumuz mübarek üç aylarda yapacağımız her türlü iyilik ve hayrın faziletinin diğer zamanlara göre çok daha fazla olacağı muhakkaktır. İşte bu zaman dilimlerini hayır hasenatla geçirmemiz için de birer fırsattır kermesler. Unutmayalım ki; hayat bir andır, o da bu andır. Geçen zaman tekrar gelmeyecektir. Gelecek zamana ise bizim ulaşıp ulaşmayacağımız belli değildir. Bu vesile ile mübarek üç ayları tebrik ediyor, tüm hemşehrilerimizin yaşadıkları yerlerdeki kermesleri ziyaret etmelerini temenni ediyorum. 

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
HASET VE SÛ-İ ZAN (13 Şubat 2017 - Pazartesi)
Yol Kesicileri Tanımak (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Bir tarih yazılırken (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
15 Temmuz en büyük tehlike miydi? (05 Ekim 2016 - Çarşamba)
O gece! (05 Ağustos 2016 - Cuma)
Gelecek bizimdir (09 Haziran 2016 - Perşembe)
Türkiye: Türk-İslâm âleminin umudu (03 Şubat 2016 - Çarşamba)
Sıfıra Çıkmak (01 Ocak 2016 - Cuma)
Dile sahip olmak (04 Aralık 2015 - Cuma)
Osmanlı, Yeniden (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
Türkiye ve İslm Coğrafyası (15 Ekim 2015 - Perşembe)
Terör olaylarının arkaplanı (02 Eylül 2015 - Çarşamba)
Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Anma Merasimi (03 Ağustos 2015 - Pazartesi)
Es-Seyyid Osman Hulsi Efendi (K.S.) (07 Temmuz 2015 - Salı)
Osmanlı ve Türkiye (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
Edeb ya hu! (04 Mayıs 2015 - Pazartesi)
Tehlikenin farkında mıyız? (06 Nisan 2015 - Pazartesi)
Diriliş Ertuğrul (03 Mart 2015 - Salı)
Darendenin kıymetini bilmek (10 Aralık 2014 - Çarşamba)
Yüreklerin yandığı gün (06 Kasım 2014 - Perşembe)
Kararları nasıl vermeli? (03 Ekim 2014 - Cuma)
OKUL VARDIR OKULLARDAN İÇERU! (09 Eylül 2014 - Salı)
Zaferden Değil, Seferden Sorumluyuz (09 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Gül diyarı Darendede buluşmak (12 Temmuz 2014 - Cumartesi)
Zaman güneşi altında eriyen ömür sermayesi (09 Haziran 2014 - Pazartesi)
Vatan sevgisi (11 Nisan 2014 - Cuma)
Şehirlerin markalaşması ve Darende (13 Mart 2014 - Perşembe)
Sayfa:
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
Malatya
16 Aralık 2018 Pazar
Bugün
Bulutlu
8 °C
3 °C
Pazartesi
Bulutlu
9 °C
2 °C
Salı
Sağanak
8 °C
3 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz

Hz. Muhammed