Osmanlıdan günümüze uzanan gül kokusu
Umre organizasyonu yapan Balabanlı hemşehrimiz Abdulmuttalip Azdemir ile Mekke´de servis organizasyonu yapan Hulusi Aysabar Taif Gül Yağı fabrikasını ziyaret ederek gülün esansa dönüşen zahmetli yolculuğunu bizler için görüntüledi.
Tarih: 27.5.2018 09:43:01/ 830okunma / 0yorum

3 bin civarında gül bahçesi bulunan Taif´de, geleneksel yöntemlerle 200 yıldır üretim yapan bölgenin en eski üreticisi Gadhi Ailesi, gül yetiştiriciliği ve gülyağı üretiminin zorlu yolculuğunu hemşehrilerimize anlattı.

Tarihi işletmenin kapılarını hemşehrilerimize açan Gadhi ailesinin reisi Hassan Muhammed Gadhi,  işletme hakkında bilgiler vererek, Arap yarımadasında Mekke Emirliğine bağlı Taif´in stratejik ve jeopolitik konumuyla yüksek rakımlı yerleşim yerlerinden biri olduğunu söyledi.

Gül üretimine ilişkin bilgiler veren Muhammed Gadhi, “Aralık ayında diktiğimiz Taif gülü, iklimin daha da sertleştiği ve şiddetlendiği ocak ayının ortasında gübreleme ve sulama işlemine tabi tutulur. Akabinde budama işleminden sonra gül ağaçlarının çiçeğe durmasını sabırla bekleriz. Taif gülü kendi içinde iki farklı türü barındırır. Bunlar 1- Verdül Kani 2- Verdül Fatih her iki gülde Taif Gülü adında meşhur olmuşlardır. Taif gülü baharın habercisi olan Mart ayının sonu, Nisan ayının başı itibari ile gonca vermeye başlar. Hasat mevsimi de dediğimiz 45 gün boyunca devam etmektedir. Hasat mevsimi boyunca günlük yaklaşık 70.000 gonca toplanmaktır.” dedi.

Gülü, gülle tartarak değer biçildiğine aktaran Gadhi, “Gül bahçelerimizde yetiştirdiğimiz goncalar, sabah namazından sonra güneşin ilk ışıklarıyla birlikte çiftçiler tarafından bin bir zahmetle sepetlere derilir. İlerleyen saatlerde güneşin yükselmesiyle baş gösteren yakıcı sıcağa karşı toplanan güllerin etkilenmemesi için güller, daha önceden ıslatılmış telis kanaviçe (jüt) çuvallara doldurulur. Öğleye doğru fabrikalara getirilen çuvallar, özel bir ölçekte (Mekanik eşit kollu iki kefeli terazinin bir kefesine 2.000 adet gonca koyularak oluşturulan özel bir ölçektir) değerlemeye tabi tutularak sicil defterlerine kaydedilir.” diye konuştu.

Gadhi, bir damacana gül suyu elde etmek için yaklaşık 13.000 bin gonca güle ihtiyaç duyulduğunu anlatarak şunları kaydetti: “İşletmemize gelen güller, bekletilmeksizin geleneksel usulde hazırlanan fırınlarda her bir bakır kazana 12.000 adet gonca ve üzerine 40 litre su ile Taif Gül yağı aromasına katma değer sağlayan etken maddeler (1- Ma´al Arus diğer adıyla gelin suyu yaklaşık %80, Sayir %20 veya Senu %50) den belli oranlarda ve de keyfiyetle ilave edilir. Kazanların sızdırmazlık ve hava almaması sağlanarak yaklaşık 7 saat ısıtılır. Suyun kaynamasıyla fırında özel çekilmiş tesisat marifetiyle soğuk su sisteme verilir, alçak ve yüksek basınç farklarından istifade edilerek tenceredeki birleşim buharlaştırılarak damıtma işlemi uygulanır. Zamanla ve sabırla damacanalar gülsuyu ile doldurulur.  Gülsuyu ile dolan damacanaların üzerinde biriken çok az miktardaki gülyağları özel şırınga ile alınarak şişelere doldurulur. Bir damacana gül suyu elde etmek için yaklaşık 13.000 gonca güle ihtiyaç vardır.” 

 Yaklaşık 200 yıllık geçmişe ve birikime sahip Gadhi Ailesi´nin,  nesiller boyu devam eden gül yetiştiriciliği ve gülyağı üretimi üst kuşaklardan devredilen tecrübeyle halen aynı kalite ve eşsiz aroması ile usta ellerde hayat bulmaya devam ettirdiğini ifade eden Muhammed Gadhi, “Gadhi Ailesi çok köklü bir aile olmakla birlikte, Osmanlı döneminde önemli vazifeler yerine getirmişlerdir. Özellikle büyük dedelerim uzun yıllar Taif Kadısı olarak Osmanlı tebaasına adaletle muamele etmeye gayret etmiştir. Ailemiz “Gadhi” ismini de bu mukaddes vazifenin tezahürü olarak halen taşımaya devam etmektedir.” dedi.

Hassan Muhammed Gadhi son olarak şunları ifade etti:

“Osmanlı döneminde Taif Gülünden elde edilen gül yağları ve esanslar hünerli ellerde çok kıymetli birer cevhere dönüşerek payitahta gönderilir Topkapı Sarayı´nda padişaha, valide ve Haseki Sultanlara ve padişahın misafirlerine hediye edilirdi. Taif Gülünü meşhur yapan diğer gelenek ise içerisinde Taif Gülünün de kullanıldığı Gasil Kabe hizmetidir. Her yıl Ramazan ayından önce hicri 15 Şaban´da ve Hac Mevsiminde önce 7 Zilhicce´de Medine-i Münevvere ve Taif´ten gönderilen gül yağı/suyu ve zemzem ile yıkanan Kabe, Ud Kembudi ve Amber ile tütsülenerek “Gasil Kabe” hizmeti düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.”

Hemşehrilerimiz, Azdemir ve Aysabar da göstermiş olduğu ilgi ve alakadan dolayı Hassan Muhammed Gadhi´ye teşekkür ederek, ülkemizde ve ilçemizde yapmış olduğu hizmetler ile gönüllerde taht kuran Hulusi Efendi Vakfı´nın basılı eserlerden hediye etti.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Osmanlıdan gününüze uzanan kokusu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sel suyunda halburla balık tuttular
Sel suyunda halburla balık tuttular
İlçemiz Baytarbağı Mahallesi´nin yüksek kesimlerine yağan şiddetli yağış sonrasında Tohma Çayı´na karışan sel suyunda, vatandaşlar halburla balık tuttu.
Şehit ailesinden Kandil operasyonuna destek
Şehit ailesinden Kandil operasyonuna destek
Tunceli´nin Çemişgezek ilçesinde görev yaparken, 14 yıl önce teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen er Mustafa Göksal´ın ailesi, evlat acısını ilk günkü gibi yüreğinde taşıyor.
Somuncu Baba´da bayram yoğunluğu
Somuncu Baba´da bayram yoğunluğu
Tarihi ve turistik özelliğinin yanı sıra manevi atmosferi ve mimari yapısıyla dikkatleri üzerine çeken Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi, 3 günlük Ramazan Bayramı tatilinde ziyaretçi akınına uğradı.
Bayram coşkusunu birlikte yaşadık
Bayram coşkusunu birlikte yaşadık
Darende Belediyesi tarafından Ramazan Bayramı nedeniyle bayramlaşma programı düzenlendi.
İlk bayramlaşma Somuncu Baba´da
İlk bayramlaşma Somuncu Baba´da
Somuncu Baba Külliyesi´nde binlerce kişinin katıldığı namaz sonrasında bayramlaşma programı düzenlendi.
Vatandaşlardan Hulusi Efendi Vakfı´na teşekkür
Vatandaşlardan Hulusi Efendi Vakfı´na teşekkür
Merkezi ilçemizde bulunan Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı, Ramazan ayı boyunca yurt genelinde yaptığı yardımlar ile ihtiyaç sahibi binlerce ailelerin yüzünü güldürdü.
250 gram ekmek 75 kuruş oldu
250 gram ekmek 75 kuruş oldu
İlçemizde 250 gram ekmek 75 kuruştan satılacak.
Kadir Gecesi idrak edildi
Kadir Gecesi idrak edildi
Kur´an-ı Kerim´in indirilmeye başlandığı ve “bin aydan hayırlı” olarak kabul edilen Kadir Gecesi ilçemizde ihya edildi.
Somuncu Baba Külliyesi´nde iftar
Somuncu Baba Külliyesi´nde iftar
İlçemizde, Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından "Kadir Gecesi" dolayısıyla Somuncu Baba Külliyesi´nde binlerce kişiye iftar sofrası kuruldu.
Darende´de meydana gelen kazalarda 4 kişi yaralandı
Darende´de meydana gelen kazalarda 4 kişi yaralandı
İlçemizde gün içerisinde meydana gelen iki ayrı trafik kazasında 1´i ağır 3 kişi yaralandı.
Gökpınar Sulama Birliği DSİ´ye devredildi
Gökpınar Sulama Birliği DSİ´ye devredildi
Gökpınar Sulama Birliği, Devlet Su İşleri (DSİ) 9. Bölge Müdürlüğüne devredildi.
Büyükşehir iki bin kişilik iftar sofrası kurdu
Büyükşehir iki bin kişilik iftar sofrası kurdu
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçemizde kapalı çim sahada düzenlenen iftar programına katıldı.
MHP´liler iftarda buluştu
MHP´liler iftarda buluştu
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya 3.ncü sıra Milletvekili adayı Burhan Çoşkun seçim çalışmaları kapsamında ilçemizde partisinin ilçe teşkilatı ile iftarda bir araya geldi.
Yıldırımlar çiftçilerin korkulu rüyası oldu
Yıldırımlar çiftçilerin korkulu rüyası oldu
İlçemizde 1 hafta içerisinde düşen 3 yıldırım, kayısı bahçelerini isabet aldı. Farklı bahçelerde 3 ağacı parçalayan yıldırımlar, çiftçilerin korkulu rüyası oldu.
Belediyeden ev hanımlarına iftar
Belediyeden ev hanımlarına iftar
Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, ilçedeki ev hanımları ile iftarda bir araya gelerek iftar yaptı.
MHP heyeti, seçim çalışmaları için Darende´de
MHP heyeti, seçim çalışmaları için Darende´de
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili adayları ilçemizde ziyaretlerde bulunarak esnafları gezdi.
Hulusi Efendi Hazretleri´nin ilahisi Kudüs semalarında yankılandı
Hulusi Efendi Hazretleri´nin ilahisi Kudüs semalarında yankılandı
Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) Hazretleri´nin ve Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Hazretleri´nin beyitleri tasavvuf müziği sanatçıları tarafından televizyon ekranlarında seslendirildi.
Dolu yağışı kısa süreli etkili oldu
Dolu yağışı kısa süreli etkili oldu
İlçemizde, şiddetli yağmur sonrasında kısa süreli dolu yağışı etkili oldu.
AK Parti Heyeti´nin Darende ziyareti
AK Parti Heyeti´nin Darende ziyareti
AK Parti heyeti, seçim çalışmaları kapsamında ilçemizde bir dizi ziyarette bulundu.
Sürekli yıldırım düşen mahalle validen paratoner istedi
Sürekli yıldırım düşen mahalle validen paratoner istedi
İlçemizde iki vatandaşın yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybettiği mahallede yaşayan vatandaşlar, artan yıldırım düşmesine karşı validen paratoner talep etti.
Yazıköy´de yıldırım isabet eden ağaç parçalandı
Yazıköy´de yıldırım isabet eden ağaç parçalandı
Darende´de bir haftadır etkili olan sağanak öncesi düşen yıldırımlar kayısı bahçelerine zarar verdi.
Kaymakamlıktan iftar
Kaymakamlıktan iftar
İlçe Kaymakamı Enver Hakan Zengince, ilçedeki şehit yakınları, gazi, muhtarlar ve sivil toplum kuruluş temsilcileriyle iftarda buluştu.
Keskin, esnaflarla iftarda bir araya geldi
Keskin, esnaflarla iftarda bir araya geldi
Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, STK temsilcileri ile birlikte iftar yaptı.
Üzerine yıldırım düşen kayısı ağacı parçalandı
Üzerine yıldırım düşen kayısı ağacı parçalandı
İlçemizde, üzerine yıldırım isabet eden 25 yıllık kayısı ağacı parçalandı.
DOLAR
4.7545
EURO
5.4969
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
Malatya
20 Haziran 2018 Çarşamba
Bugün
Güneşli
31 °C
15 °C
Perşembe
Güneşli
31 °C
16 °C
Cuma
Güneşli
31 °C
17 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.

Hz. Muhammed