Malatyalı İlim Ve Fikir İnsanları Sempozyumu
“Geçmişten Günümüze Malatyalı İlim ve Fikir İnsanları” Sempozyumu´nda Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Hazretleri de anlatıldı.
Tarih: 23.11.2017 11:22:31/ 416okunma / 0yorum

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesi işbirliğinde uluslararası katılımlı düzenlenen “Geçmişten Günümüze Malatyalı İlim ve Fikir İnsanları” Sempozyumu´nda Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Hazretleri de anlatıldı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi ile İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi´nin organize ettiği sempozyuma, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, İl Müftüsü Ümit Çimen, Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

İlim, kültür ve sanat bir şehrin kimliğidir

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi´nde başlayan sempozyumda İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Fikret Karaman yaptığı açılış konuşmasında ilim, kültür, fikir ve sanatın bir şehrin kimliği olduğunu söyledi.

Karaman, "Malatya hem antik çağlarda, hem Selçuklu, hem Osmanlı,  hem de Cumhuriyet döneminde bulunduğu konum itibari ile ilim insanı, fikir insanı, sanat insanının yetiştiği bir merkezdir. Osmanlı döneminde yetişen ilim insanları ile ilgili 5 ciltlik bir eser var. Bu eserlere baktığımızda 85 kadar ilim insanı Malatya ve çevresinden çıkmıştır. Sempozyum süresince dinleyebileceğimiz 85 tebliğ olacaktır. Bu tebliğde Malatyalı 62 bilim insanı gündeme gelecek. Sempozyumda bu bilim insanları hakkında bilgi sahibi olacağımız muhakkaktır. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen Malatya Büyükşehir Belediyesine ve İnönü Üniversitesi Rektörlüğüne, Rektör Yardımcılarımıza ve çalışanlarına teşekkür ediyorum" dedi.

Sempozyumun ikinci gününde, insanların yaşamlarını örnek aldığı Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) ve Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Hazretleri´nin, hayatları, eserleri ve yaşantısı profesörler tarafından ele alındı.

Malatyalı ilim ve fikir insanlarının anlatıldığı sempozyumda, Somuncu Baba Hazretleri´ni anlatan Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Mehmet Taşdemir, tarih içerisinde milletlerin kültürlerinin ve medeniyetlerinin temel taşlarını meydana getiren, gelecek çağlara etki eden büyük insanlar olduğunu kaydetti.

Mehmet Taştemir; “Bu etki ki, üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen özelliğinden hiçbir şey kaybetmez aynı sıcaklığını ve ağırlığını muhafaza eder. Yıllarca halkın belleğinde, gönlünde ve ruhunda yaşayarak o etki sahası genişleyerek devam eder. İnsan hayatının sırrını çok iyi bilen bu büyüklere, bütün insanlığın ihtiyacı vardır. Tarihimiz bu büyük insanlarla doludur. İşte bu büyüklerden birisi de Somuncu Baba ismiyle bilinen Şeyh Hamid-i Veli (k.s)´dir. Bu büyük insan kısa sürede Anadolu´nun her köşesini tanımış ve değerini hissederek ona sahip çıkmıştır. Kendisi için eski kaynaklarda “Aktab-ı zaman, anların mürşidi, Sahb-i Rahman” tabirleri kullanılmıştır. Somuncu Baba Hazretleri nerede sırrı anlaşılmaya başlasa oradan uzaklaşmış sonunda oğlu Halil Taybi (k.s) ile Darende´ye gelmiştir. Darende´ye yerleşen Şey Hamid-i Veli (k.s) burayı şenlendirmiş, 1412(h.815) yılında ahirete irtihal etmiştir. Halen bu beldenin her noktasında onun izlerini görmek mümkündür. Burada halvethanesi ve camisi bulunmaktadır. Halen burada yaşayan torunları etkisini o günkü gibi devam ettirmektedirler. Biz bu araştırmamızda Somuncu Baba Hazretlerini incelerken Somuncu Baba´nın ailesi, şeceresi, tahsili ve tarikta intisabı, Anadolu´ya mürşid olarak dönmesi ve etkileri, menkıbevi hayatı, eserleri, yetiştirdiği talebeleri Darende´deki evlatları ve hizmetlerini anlatmaya çalışacağız. Manevi etki, yüzyıllarca halkın belleğinde, gönlünde ve ruhunda yaşayarak ve zamanla devam edip gitmektedir. İnsanın ve insan hayatının bütün gizemliliğini fevkalade iyi bilen bu gönül erlerine bütün insanlığın ihtiyacı vardır. İşte, bu zatlardan biri ve şüphesiz Anadolu´nun manevî mimarlarından olan ve “Somuncu Baba” olarak bilinen Şeyh Hamid-i Veli (k.s)´dir” dedi.

 

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi de Kelam Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hulusi Arslan da, Somuncu Baba Hazretleri´nin ahfadından olan Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi´nin, 21. yüzyıla damga vurmuş, örnek hayatı ve ölümsüz eserleriyle ‘Gönüller Sultan´ olduğunu söyledi.

“Malatya´nın Darende ilçesinde yaşamış olan Osman Hulusi Ateş yaptığı hizmetler ve bıraktığı eserler ile nesillere örnek gösterilebilecek mümtaz şahsiyetlerden biridir. Soyu 12. Kuşaktan Somuncu Baba ismiyle maruf Şeyh Hamidüddîn Velî (ö. 815/1412)´ye, 36. Kuşaktan Hz. Peygamber (SAV)´e dayanmaktadır. İlçede Cami, Kütüphane, İmam-Hatip Lisesi, Kur´an Kursu, Lise, Endüstri Meslek Lisesi ve İlâhiyat Fakültesinin açılmasına öncülük etmiştir. Aynı zamanda Nakşibendî-Hâlidî şeyhi olan Osman Hulusi Efendi, hayatının büyük bir bölümünü din hizmetleriyle geçirmiş bir kimsedir. Osman Hulusi Efendi´nin din anlayışı, öncelikle İslam´ın ana kaynakları olan Kur´an ve Sünnetten beslenmektedir. O, yazdığı Dîvan ve Hutbelerde Kur´an âyetlerine ve Hz. Muhammed´in (s.a.v.) hadislerine bazen doğrudan bazen dolaylı olarak atıflarda bulunmuştur. Yine bu kaynaklarda, Allah´ın (c.c.) güzel isimlerine, peygamberlere, namaz, oruç, hac ve zekât gibi şerî ibadetlere yer vermiştir. O şer-i şerife dayanmadan din hakkında konuşmayı doğru bulmamıştır. Bunların yanında eserlerindeki önemli vurgulardan biri de ahlaktır. Hayatı müddetince, insanlara yardım etmeyi, misafirlere ikramda bulunmayı, hastaları ve düşkünleri ziyaret etmeyi önemseyen Osman Hulûsi Efendi, ahlaki erdemleri eserlerinde de dile getirmiştir. Bütün bunların ötesinde Osman Hulûsi Efendi´nin din anlayışına rengini veren ana unsur, tasavvufi bakış açısıdır. O, çoğu zaman Allah´ı (c.c.), Hz. Peygamberi (s.a.v.), şeyhlerini ve bazen yoldaki yoldaşlarını “yâr” olarak niteler. Dolayısıyla onun din anlayışını, Kur´an, sünnet, ahlak, aşk, marifet ve hizmet olarak özetlemek mümkündür.” dedi.

 

Ayrıca sempozyumda, geçmişte yaşamış Ebul Ferec, Arapgirli Muhittin Mekki, Efendizade Abdurrahim Fahimi, Osman Ergin, Bahattin Bilhan, Sadettin Konevi gibi tarihi kişiliklerden günümüze kadar çok sayıda Malatyalı düşünce, bilim ve siyaset insanı ile ilgili detaylı sunumlar yapıldı.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Seyyid Hasan Gazi Hazretleri Sempozyumda anlatıldı
Seyyid Hasan Gazi Hazretleri Sempozyumda anlatıldı
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyyid Battal Gazi ve Seyyid Hasan Gazi Sempozyumu düzenlendi.
TRT Diyanet´te Nasihat anlatıldı
TRT Diyanet´te Nasihat anlatıldı
Prof. Dr. Osman Türer, Fihi Ma Fih adlı programda Hulusi Efendi´nin insanlığa Nasihatini okudu.
Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Kayseri´de anıldı.
Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Kayseri´de anıldı.
Talas Belediyesi ile Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı işbirliğiyle Talas´ta panel düzenlendi.
Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Kayseri´de anılacak
Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Kayseri´de anılacak
Somuncu Baba ile yüzyılımızın en önemli divan şairlerinden mutasavvıf Osman Hulusi Efendi, Kayseri´de panelle anılacak.
Atmalı Kültür Merkezi törenle açıldı
Atmalı Kültür Merkezi törenle açıldı
İlçemiz Günerli Mahallesi´ne yaptırılan Atmalı Kültür Merkezi, düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Genç öğretmenden şiir kitabı
Genç öğretmenden şiir kitabı
Ilıca Mahallesi´nde öğretmen olarak görev yapan Murat Balcı, 1994 yılından bugüne kadar kaleme aldığı şiirlerini çıkardığı kitapta topladı.
İstanbul Malatya günlerinde Darende rüzgârı esti
İstanbul Malatya günlerinde Darende rüzgârı esti
MADEF tarafından İstanbul Yenikapı Gösteri ve Etkinlik Alanında düzenlenen Malatya-Darende Tanıtım Günleri sona erdi.
Darende Kent Belleği Müzesi´nde sona gelindi
Darende Kent Belleği Müzesi´nde sona gelindi
Darende Belediye Başkanlığı tarafından yapılan Kent Tarihi Müzesi´nin çevre düzenlemesi ve iç tefrişat çalışmasında sona gelindi.
Akçakayalılar Somuncu Baba´yı ziyaret etti
Akçakayalılar Somuncu Baba´yı ziyaret etti
Kayseri´nin Akçakaya Mahallesinde yaşayan bir grup mahalle sakini, Talas Belediyesi tarafından düzenlenen gezi ile ilçemize geldi.
Nasihat Yayınları kitapseverlerle buluşuyor
Nasihat Yayınları kitapseverlerle buluşuyor
Nasihat Yayınları, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 4´üncü Kitap ve Kültür Fuarı´nda büyük ilgi görüyor.
Zengibar Kalesine İnönü Üniversitesinden inceleme
Zengibar Kalesine İnönü Üniversitesinden inceleme
Bülent Yılmaz ile beraberindeki öğrenciler, çevre düzenlemesi planlanan Zengibar Kalesi´nin etrafında incelemelerde bulundu.
Miniatürk Somuncu Baba, artık mobil rehberle gezilebilecek
Miniatürk Somuncu Baba, artık mobil rehberle gezilebilecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ, hazırladığı mobil rehberlik uygulamasıyla, Miniatürk Somuncu Baba 3 d sanal tur ile gezilebilecek.
Kurt, “Güzel işlerinizi müzede de gördük”
Kurt, “Güzel işlerinizi müzede de gördük”
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ve beraberindeki Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürü Levent İskenderoğlu ile birlikte ilçemizde temaslarda bulundu.
Darende Haber´den kültürel hizmet
Darende Haber´den kültürel hizmet
Darende´nin mis kokulu ev yemeklerini, yöremizin lezzet ustası hanımlarından ve beylerinden harika bir sunum eşliğinde sizler için görüntülü olarak hazırladık.
Balabanlılar, ‘Memleket Havası´nda buluştular
Balabanlılar, ‘Memleket Havası´nda buluştular
İlçemize bağlı Balaban Mahallesi´nde, ‘Memleket Havasında, Buluşma Günü´ etkinliği düzenlendi.
Çalık, “Kavun Hanımağası” oldu
Çalık, “Kavun Hanımağası” oldu
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya´nın Darende ilçesinde katıldığı kavun şenliklerinde “Kavun Hanımağası” seçildi.
Anadolu´nun Manevi Ziyaretgahı: Somuncu Baba Külliyesi
Anadolu´nun Manevi Ziyaretgahı: Somuncu Baba Külliyesi
Somuncu Baba Külliyesini ziyaret edenler, manevi huzuru ve doğal güzellikleri aynı atmosferde buluyor.
8. Yıkılhan Yayla Şenlikleri yapıldı
8. Yıkılhan Yayla Şenlikleri yapıldı
Bu yıl 8.´si tertiplenen `Yıkılhan Yayla Şenlikleri` Günerli Mahallesine bağlı soğuksu mevkiinde gerçekleştirildi.
Bakan Tüfenkci; “Darende´de açılan çini atölyesi büyük bir önem taşıyor”
Bakan Tüfenkci; “Darende´de açılan çini atölyesi büyük bir önem taşıyor”
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci´nin katılımıyla Malatya Park AVM´de çini sergisi açıldı.
Nasihat Yayınlarından yeni eser: “Güncel Dinî Konular ve Fıkhî Hükümler”
Nasihat Yayınlarından yeni eser: “Güncel Dinî Konular ve Fıkhî Hükümler”
Prof. Dr. Abdullah Kahraman, “Güncel Dinî Konular ve Fıkhî Hükümler” üzerine yazdığı yeni kitabını, İstanbul Beyazıt Kitap Fuarı´nda imzaladı.
TV´lerde Hulusi Efendi´nin ilahileri seslendirildi
TV´lerde Hulusi Efendi´nin ilahileri seslendirildi
TV ekranlarında mutasavvıf divan şairi Es-Seyyid Osman Hulusi Ateş Efendi´nin divanından ilahiler seslendirdi.
Tarihi Zengibar Kalesi artık ışıl ışıl
Tarihi Zengibar Kalesi artık ışıl ışıl
Tarihi Zengibar Kalesi, Darende Belediyesi tarafından ışıklandırıldı.
Müzeler Haftası´nda Darende´yi gezdiler
Müzeler Haftası´nda Darende´yi gezdiler
Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, "Müzeler Haftası" kapsamında ilçemize gezi düzenledi.
“Somuncu Baba ve Hulusi Efendi” Kahramanmaraş´ta anıldı
“Somuncu Baba ve Hulusi Efendi” Kahramanmaraş´ta anıldı
Hacı Bayram-ı Veli´nin hocası Somuncu Baba ile yüzyılımızın önemli mutasavvıf ve divan şairleri Osman Hulusi Efendi Kahramanmaraş´ta düzenlenen bir panelle anıldı.
DOLAR
3.8277
EURO
4.5086
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:45 07:27 12:31 14:59 17:17 18:47
Malatya
13 Aralık 2017 Çarşamba
Bugün
Parçalı bulutlu
7 °C
-1 °C
Perşembe
Güneşli
8 °C
0 °C
Cuma
Güneşli
10 °C
-2 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ne irfandır veren Ahlâka yükseklik ne vicdandır, Fazilet Hissi insanlarda ancak Allah korkusundandır.

M.AKİF ERSOY