Malatyalı İlim Ve Fikir İnsanları Sempozyumu
“Geçmişten Günümüze Malatyalı İlim ve Fikir İnsanları” Sempozyumu´nda Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Hazretleri de anlatıldı.
Tarih: 23.11.2017 11:22:31/ 1362okunma / 0yorum

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesi işbirliğinde uluslararası katılımlı düzenlenen “Geçmişten Günümüze Malatyalı İlim ve Fikir İnsanları” Sempozyumu´nda Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Hazretleri de anlatıldı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi ile İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi´nin organize ettiği sempozyuma, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, İl Müftüsü Ümit Çimen, Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

İlim, kültür ve sanat bir şehrin kimliğidir

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi´nde başlayan sempozyumda İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Fikret Karaman yaptığı açılış konuşmasında ilim, kültür, fikir ve sanatın bir şehrin kimliği olduğunu söyledi.

Karaman, "Malatya hem antik çağlarda, hem Selçuklu, hem Osmanlı,  hem de Cumhuriyet döneminde bulunduğu konum itibari ile ilim insanı, fikir insanı, sanat insanının yetiştiği bir merkezdir. Osmanlı döneminde yetişen ilim insanları ile ilgili 5 ciltlik bir eser var. Bu eserlere baktığımızda 85 kadar ilim insanı Malatya ve çevresinden çıkmıştır. Sempozyum süresince dinleyebileceğimiz 85 tebliğ olacaktır. Bu tebliğde Malatyalı 62 bilim insanı gündeme gelecek. Sempozyumda bu bilim insanları hakkında bilgi sahibi olacağımız muhakkaktır. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen Malatya Büyükşehir Belediyesine ve İnönü Üniversitesi Rektörlüğüne, Rektör Yardımcılarımıza ve çalışanlarına teşekkür ediyorum" dedi.

Sempozyumun ikinci gününde, insanların yaşamlarını örnek aldığı Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) ve Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Hazretleri´nin, hayatları, eserleri ve yaşantısı profesörler tarafından ele alındı.

Malatyalı ilim ve fikir insanlarının anlatıldığı sempozyumda, Somuncu Baba Hazretleri´ni anlatan Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Mehmet Taşdemir, tarih içerisinde milletlerin kültürlerinin ve medeniyetlerinin temel taşlarını meydana getiren, gelecek çağlara etki eden büyük insanlar olduğunu kaydetti.

Mehmet Taştemir; “Bu etki ki, üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen özelliğinden hiçbir şey kaybetmez aynı sıcaklığını ve ağırlığını muhafaza eder. Yıllarca halkın belleğinde, gönlünde ve ruhunda yaşayarak o etki sahası genişleyerek devam eder. İnsan hayatının sırrını çok iyi bilen bu büyüklere, bütün insanlığın ihtiyacı vardır. Tarihimiz bu büyük insanlarla doludur. İşte bu büyüklerden birisi de Somuncu Baba ismiyle bilinen Şeyh Hamid-i Veli (k.s)´dir. Bu büyük insan kısa sürede Anadolu´nun her köşesini tanımış ve değerini hissederek ona sahip çıkmıştır. Kendisi için eski kaynaklarda “Aktab-ı zaman, anların mürşidi, Sahb-i Rahman” tabirleri kullanılmıştır. Somuncu Baba Hazretleri nerede sırrı anlaşılmaya başlasa oradan uzaklaşmış sonunda oğlu Halil Taybi (k.s) ile Darende´ye gelmiştir. Darende´ye yerleşen Şey Hamid-i Veli (k.s) burayı şenlendirmiş, 1412(h.815) yılında ahirete irtihal etmiştir. Halen bu beldenin her noktasında onun izlerini görmek mümkündür. Burada halvethanesi ve camisi bulunmaktadır. Halen burada yaşayan torunları etkisini o günkü gibi devam ettirmektedirler. Biz bu araştırmamızda Somuncu Baba Hazretlerini incelerken Somuncu Baba´nın ailesi, şeceresi, tahsili ve tarikta intisabı, Anadolu´ya mürşid olarak dönmesi ve etkileri, menkıbevi hayatı, eserleri, yetiştirdiği talebeleri Darende´deki evlatları ve hizmetlerini anlatmaya çalışacağız. Manevi etki, yüzyıllarca halkın belleğinde, gönlünde ve ruhunda yaşayarak ve zamanla devam edip gitmektedir. İnsanın ve insan hayatının bütün gizemliliğini fevkalade iyi bilen bu gönül erlerine bütün insanlığın ihtiyacı vardır. İşte, bu zatlardan biri ve şüphesiz Anadolu´nun manevî mimarlarından olan ve “Somuncu Baba” olarak bilinen Şeyh Hamid-i Veli (k.s)´dir” dedi.

 

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi de Kelam Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hulusi Arslan da, Somuncu Baba Hazretleri´nin ahfadından olan Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi´nin, 21. yüzyıla damga vurmuş, örnek hayatı ve ölümsüz eserleriyle ‘Gönüller Sultan´ olduğunu söyledi.

“Malatya´nın Darende ilçesinde yaşamış olan Osman Hulusi Ateş yaptığı hizmetler ve bıraktığı eserler ile nesillere örnek gösterilebilecek mümtaz şahsiyetlerden biridir. Soyu 12. Kuşaktan Somuncu Baba ismiyle maruf Şeyh Hamidüddîn Velî (ö. 815/1412)´ye, 36. Kuşaktan Hz. Peygamber (SAV)´e dayanmaktadır. İlçede Cami, Kütüphane, İmam-Hatip Lisesi, Kur´an Kursu, Lise, Endüstri Meslek Lisesi ve İlâhiyat Fakültesinin açılmasına öncülük etmiştir. Aynı zamanda Nakşibendî-Hâlidî şeyhi olan Osman Hulusi Efendi, hayatının büyük bir bölümünü din hizmetleriyle geçirmiş bir kimsedir. Osman Hulusi Efendi´nin din anlayışı, öncelikle İslam´ın ana kaynakları olan Kur´an ve Sünnetten beslenmektedir. O, yazdığı Dîvan ve Hutbelerde Kur´an âyetlerine ve Hz. Muhammed´in (s.a.v.) hadislerine bazen doğrudan bazen dolaylı olarak atıflarda bulunmuştur. Yine bu kaynaklarda, Allah´ın (c.c.) güzel isimlerine, peygamberlere, namaz, oruç, hac ve zekât gibi şerî ibadetlere yer vermiştir. O şer-i şerife dayanmadan din hakkında konuşmayı doğru bulmamıştır. Bunların yanında eserlerindeki önemli vurgulardan biri de ahlaktır. Hayatı müddetince, insanlara yardım etmeyi, misafirlere ikramda bulunmayı, hastaları ve düşkünleri ziyaret etmeyi önemseyen Osman Hulûsi Efendi, ahlaki erdemleri eserlerinde de dile getirmiştir. Bütün bunların ötesinde Osman Hulûsi Efendi´nin din anlayışına rengini veren ana unsur, tasavvufi bakış açısıdır. O, çoğu zaman Allah´ı (c.c.), Hz. Peygamberi (s.a.v.), şeyhlerini ve bazen yoldaki yoldaşlarını “yâr” olarak niteler. Dolayısıyla onun din anlayışını, Kur´an, sünnet, ahlak, aşk, marifet ve hizmet olarak özetlemek mümkündür.” dedi.

 

Ayrıca sempozyumda, geçmişte yaşamış Ebul Ferec, Arapgirli Muhittin Mekki, Efendizade Abdurrahim Fahimi, Osman Ergin, Bahattin Bilhan, Sadettin Konevi gibi tarihi kişiliklerden günümüze kadar çok sayıda Malatyalı düşünce, bilim ve siyaset insanı ile ilgili detaylı sunumlar yapıldı.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kullanılmayan kıyafetler torba´ya dönüşüyor
Kullanılmayan kıyafetler torba´ya dönüşüyor
İlçemiz Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri, atık kumaşları ve kıyafetleri birbirinden renkli bez torbalara dönüştürüyor.
Kent Müzesi´nde teşhir-tanzim başladı
Kent Müzesi´nde teşhir-tanzim başladı
Darende Belediye Başkanlığı tarafından yapılan Kent Tarihi Müzesi´nin çevre düzenlemesi ve iç tefrişat çalışması başladı.
"Herkesi Darende´ye bekliyoruz"
"Herkesi Darende´ye bekliyoruz"
Anadolu´nun inanç ve doğa turizmi merkezlerinden Darende, tarihi ve doğal güzellikleriyle, yılın stresini atmak isteyenler için alternatif tatil rotası sunuyor.
Nasihat Yayınları´ndan yeni eser “Basında Hulûsi Efendi”
Nasihat Yayınları´ndan yeni eser “Basında Hulûsi Efendi”
Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Hazretleri hakkında 1960 yılından itibaren basın mecrasında yer alan haberler ve yazılar, Nasihat Yayınları tarafından kitap halinde neşredildi.
Turgut Özal Üniversitesi´nin ilk öğrencileri ilçemizi gezdi
Turgut Özal Üniversitesi´nin ilk öğrencileri ilçemizi gezdi
Malatya Turgut Özal Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Akademi Kültür Topluluğu, "Kampüse Hoş Geldin" adlı ilk faaliyetinde ilçemizin tarihi ve turistik mekânlarını gezdi.
İlçe halk kütüphanesinden “Birlikte Okuyalım” etkinliği
İlçe halk kütüphanesinden “Birlikte Okuyalım” etkinliği
Darende Sadrazam Mehmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi tarafından başlatılan “Birlikte Okuyalım” etkinliğinde buluşan bir gurup öğretmen, her hafta belirledikleri ortak bir kitabı okuyarak beraber yorumluyor.
Gençler kültürel mirasa sahip çıkıyor
Gençler kültürel mirasa sahip çıkıyor
Malatya Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü Gençlik Merkezi üyeleri, gençlerin sosyal ve kültürel birikimini arttırmak amacıyla üyeleri ile Somuncu Baba´da bir araya geldi.
ÜLKE TV manevi büyüklerimizi konu edindi
ÜLKE TV manevi büyüklerimizi konu edindi
Ülkemizin en büyük manevi miraslarına ev sahipliği yapan ilçemiz, ulusal basında dikkatleri üzerine çekerken, televizyon ve radyo programlarında da anlatılmaya devam ediyor.
Nasihat Yayınları Sivas´ta kitapseverlerle buluştu
Nasihat Yayınları Sivas´ta kitapseverlerle buluştu
Anadolu yayıncılığının önemli kuruluşlarından Nasihat Yayınları 4 Eylül Sivas Kongresi Kültür ve Sanat Şenlikleri etkinlikleri kapsamında düzenlenen Sivas 7. Kitap Günleri fuarında yer aldı.
9. Yıkılhan Yayla Şenlikleri yapıldı
9. Yıkılhan Yayla Şenlikleri yapıldı
Bu yıl 9.´su tertiplenen “Yıkılhan Yayla Şenlikleri” Günerli Mahallesine bağlı soğuksu mevkiinde gerçekleştirildi.
Karaoğuz Kültür Festivali´nin 1.´si düzenlendi
Karaoğuz Kültür Festivali´nin 1.´si düzenlendi
İlçemizin Karaoğuz Mahallesi´nde bu yıl ilki düzenlenen “1. Karaoğuz Kültür Festivali” geniş bir katılımla yapıldı.
Abdurrahman Erzincani Hazretleri panelle anıldı
Abdurrahman Erzincani Hazretleri panelle anıldı
Anadolu´nun manevi mimarları arasında yer alan mutasavvıf Abdurrahman Erzincani vefatının 586. yılında ilçemizde düzenlenen panelle anıldı.
İslam ülkeleri temsilcilerinden önemli ziyaret
İslam ülkeleri temsilcilerinden önemli ziyaret
Destinasyon ve Sektör Geliştirme" projesi kapsamında Malatya´ya gelen 15 üye ülkeden 25 kişilik heyet, ilçemizi gezdi.
Abdurrahman Erzincani Hazretleri panelle anılacak
Abdurrahman Erzincani Hazretleri panelle anılacak
Anadolu´nun İslamlaşmasın da önderlik eden Yıldırım Bâyezid devri meşâyıhlarından ve aynı zamanda sâdât-ı kiramdan olan mutasavvıf Abdurrahman Erzincani Hazretleri vefatının 586. yılında düzenlenecek olan panel ile anılacak.
Günpınar Şelalesi ulusal basında geniş yer buldu
Günpınar Şelalesi ulusal basında geniş yer buldu
Geçtiğimiz haftalarda Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından Türkiye´nin 243. tabiat parkı ilan edilen ilçemizin önemli turizm değerlerinden Günpınar Şelalesi, ulusal basında geniş yer buldu.
İslami Turizm Ekosisteminin Geliştirilmesi Projesi
İslami Turizm Ekosisteminin Geliştirilmesi Projesi
İslami Turizm Ekosisteminin İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkelerinde Geliştirilmesi: Destinasyon ve Sektör Geliştirme projesi Malatya´da bugün başladı.
Darende Çinisi Malatyalıların beğenisine sunuldu
Darende Çinisi Malatyalıların beğenisine sunuldu
Darende Belediye Başkanlığı tarafından Malatya Park AVM´de çini sergisi açıldı.
Darende´nin çehresini değiştirecek projeler tanıtıldı
Darende´nin çehresini değiştirecek projeler tanıtıldı
"Zengibar Kalesi Çevresi Peyzaj Projesi" tanıtım toplantısı Malatya´da yapıldı. Toplantıya katılan il protokolü tarafından projeler büyük ilgi gördü.
Başkan Eser´in prestij projesi görücüye çıkıyor
Başkan Eser´in prestij projesi görücüye çıkıyor
Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser´in prestij projeleri arasında yer alan, ‘Zengibar Kalesi Çevresi Peyzaj Projesi´, Malatya Ramada Otel´de düzenlenecek tanıtım ile il protokolünün değerlendirmesine sunulacak.
Günpınar´a sosyal tesisli park
Günpınar´a sosyal tesisli park
Malatya Büyükşehir Belediyesi, Günpınar Mahallesi´nde atıl durumdaki eski ilkokul binasını sosyal tesisli parka dönüştürdü.
Bahar gelmiş memleketimin dağlarına
Bahar gelmiş memleketimin dağlarına
Anadolu dağlarında, baharın başlangıcı, bolluk, bereket, dostluk, kardeşlik ve barışı simgeleyen nevruz, çiçek açtı.
Fidan dikmek için açtığı çukurdan "Viking savaşçısı" çıktı
Fidan dikmek için açtığı çukurdan "Viking savaşçısı" çıktı
İlçemizde bir vatandaş, bahçesine fidan dikerken açtığı çukurda, Likya döneminden kalma "Viking savaşçısı" heykeli buldu.
Yeni köy sosyal tesisleri hizmete hazır
Yeni köy sosyal tesisleri hizmete hazır
Geçtiğimiz yıl inşaatına başlanan Yeni Köy sosyal tesisleri tamamlanarak hizmete hazır hale getirildi.
Büyükşehir´den Ayvalıya kültür merkezi
Büyükşehir´den Ayvalıya kültür merkezi
Malatya Büyükşehir Belediyesi, ilçelerde sosyal hayatın canlanması amacıyla kırsalda bulunan mahallelere kültür merkezi yapıyor.
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
Malatya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55
Malatya
24 Ocak 2019 Perşembe
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cumartesi
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol…

Hacı Bektaşı Veli